Pereiti į pagrindinį turinį

Karibai: kvapą gniaužiantys povandeniniai nuotykiai

2013-06-15 23:59

Lietuvos nardytojai dažniausiai vyksta nardyti į nuostabaus grožio ir vandens skaidrumo Raudonąją jūrą. Pasaulyje yra daugybė narų traukos vietų, grožiu ir nuskendusiais laivais lenkiančių šią jūrą.

Geriau už Raudonąją jūrą

Manoma, kad labiausiai patraukli povandeninio nardymo vieta yra Karibų jūros baseine, šalia didžiųjų atolų.

Nardytojų rojumi laikomas 240 salelių atolas šalia Venesuelos. Jo plotas per 900 kv. km. Daugybė rifų užstoja bangas nuo Atlanto vandenyno, o vanduo toks skaidrus, kad balto smėlio fone galima matyti 30 m gylyje plaukiojančias žuvis. Prie atolų – daugybė jūros gyvūnų, ištisi koralų rifai, vandens augalų miškai, uolos.

Tikram nardytojui ir nuotykių ieškotojui reikia ne tik gražaus povandeninio vaizdo, bet ir pajusti adrenaliną. O kas gali būti geriau už nuskendusius laivus?

Netoli Venesuelos, prie Antilų salyno salos Bonaire, vos už 50 m nuo kranto, 15 m gylyje, yra nuskendęs laivas "Our Confidence". Antrojo pasaulinio karo metais jis plukdė bėglius. Laivas – tikra paslaptis net ir nardytojams. Nors jis arti kranto, palyginti negiliai, tačiau nedaugelis nardytojų žino apie šį laivą.

Tragedija kelte

Viena iš patraukliausių vietų su nuskendusiais laivais yra Virdžinijos salų archipelagas už 80 km nuo Puerto Riko.

Šios maždaug 50 salų tapo lemties vieta daliai į Ameriką plaukusių nuotykių ieškotojų. Aplink Virdžinijos salas yra ne tik nuostabus povandeninis pasaulis, bet ir daugybė nuskendusių laivų.

Turistus čia traukia 1984 m. per uraganą šalia Sent Tomo salos nuskendęs laivas "WIT Shoal". 120 m ilgio laivas, kuris Antrojo pasaulinio karo metais buvo pritaikytas plukdyti tankus, guli 10 m gylyje.

Prie Virdžinijos salų yra ir 1967 m. nuskendęs ir 123 žmonių gyvybę nusinešęs jūrų keltas "RMS Rhone". 1965 m. statytas prašmatnus laivas plukdė keliautojus iš Didžiosios Britanijos į Karibų jūros baseino salas.

Lemtingas jam buvo dešimtas reisas. Per uraganą stiprus vėjas užmetė laivą ant uolų. Jame veikė garinis variklis. Šaltas vanduo prasiveržė į mašinų skyrių, sprogo garo katilai, laivo keleiviams ir įgulai nepalikdami jokios vilties išsigelbėti.

Laivų gaudyklės

Didžiausia laivų gaudykle buvo kartu su rifu apie 30 km nusitęsusi Anegados sala. Nardytojus ypač traukia šalia šios salos 1859 m. nuskendęs garlaivis "Paramatta".

Tai buvo vienas iš paskutinių garlaivių, kurį vietoj dabar mums įprasto laivų sraigto varė didžiulis ratas. Laivo priekinė dalis yra trijų metrų, galinė – 12 m gylyje. Nedidelis gylis leidžia narams po vandeniu su pilnu oro rezervuaru išbūti maždaug valandą.

Patraukli vieta yra ir 200 kv. km Arubos sala. Niekas apie šią salą ir nežinotų, jei prie jos 20 m gylyje Antrojo pasaulinio karo metais nebūtų nuskendęs 120 m ilgio Vokietijos laivas "Antilla". Dėl ypatingos vietos ir padėties jis vandenyje gerai apšviestas.

Ekskursijos po vandeniu

Pamatyti nuskendusius laivus galima net ir nemokant nardyti. Specialios apžvalginės ekskursijos turistams rengiamos iš "Atlantis" tipo mažų povandeninių laivų.

Povandenines ekskursijas rengianti JAV kompanija iš viso turi 11 turistinių povandeninių laivų. Jie nardo skirtingose vietose prie nuskendusių laivų. Gali panerti iki 45 m ir išbūti po vandeniu maždaug valandą. Nuo 1985 m., kai pradėti naudoti "Atlantis" turistiniai povandeniniai laivai, jais pasinaudojo per 10 mln. žmonių.

Prancūzų inžinierius Žakas Ružeras yra pastatęs futuristiniu vadinamą trimaraną su stikliniu korpusu. Šis laivelis taip pat naudojamas plukdyti turistams ir supažindinti juos su povandeniniu pasauliu.

Skenduolis matomas ir naktį

Manoma, kad pasaulyje įvairiose vietose guli nuskendę maždaug milijonas laivų. Dalies jų niekas taip ir nepamatys, nes jie – labai giliai vandenynuose. Laivą galima atrasti ir kelių kilometrų gylyje. Klausimas tik, kam jo ieškoti, jei tai nėra legenda, kaip, tarkim, "Titanikas".

Dauguma laivų, kuriuos lanko nardytojai, yra beveik vandens paviršiuje, iki 20 m gylyje. Didžiausia dalis laivų yra nuskendę. Kai kurie jų nuskandinti specialiai, kad būtų nardytojų traukos vieta.

Viena iš tokių dirbtinių vietų yra prie Roatano salos netoli Hondūro. 40 m ilgio laivas "Prince Albert" 1985 m. buvo specialiai nuskandintas. Jis apaugęs įvairiais mongrovių augalais ir po vandeniu sukuria nepakartojamą vaizdelį.

Prie Martinikos salų yra unikalus nuskandintas laivas "Nahoon". Iš pradžių jis Šiaurės jūroje buvo kaip laivas-švyturys. Vėliau naudotas kaip plaukiojantis naktinis klubas.

Užsitarnavęs tam tikrą vardą laivas buvo nuskandintas į 35 m gylį prie Daimono uolos ir tapo nardytojų traukos vieta. Jis tarsi sėdi ant dugno. Nuskandintas laivas gerai apšviestas ir puikiai matomas netgi naktį.

Dugne – lėktuvnešis

Nardytojus iš viso pasaulio traukia Meksikos įlankoje, už 40 km nuo Floridos krantų, nuskandintas buvęs JAV lėktuvnešis "USS Oriskany". 275 m ilgio lėktuvnešis laikomas didžiausiu nuskendusiu laivu. Tai tarsi trys futbolo stadionai.

Lėktuvnešis nuskendęs į 65 m gylį. Viršutinė jo dalis yra maždaug 40 m gylyje. Ne kiekvienas naras gali nusileisti prie šio laivo. Reikalinga profesionali nardymo įranga.

Kol kas tik nedidelė dalis narų leidžiasi prie šio laivo, vadinamo Didžiuoju O. Kadangi lėktuvnešis labai didelis, filmuoti ar fotografuoti jo viso iškart neįmanoma.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų