Kauną saugos amuletai iš egzotiškos kolekcijos Pereiti į pagrindinį turinį

Kauną saugos amuletai iš egzotiškos kolekcijos

2010-01-11 23:59
Senovė: šios fajansinės "udžat" akies – vieno populiariausių Senovės Egipto amuletų – amžius siekia 3 tūkst. metų.
Senovė: šios fajansinės "udžat" akies – vieno populiariausių Senovės Egipto amuletų – amžius siekia 3 tūkst. metų. / M.K.Čiurlionio dailės muziejaus archyvo nuotr.

Kaukės, amuletai, statulėlės, kiti egzotiški daiktai, atkeliavę iš Afrikos ir Azijos valstybių, eksponuojami M.Žilinsko dailės galerijoje. Čia veikia kauniečio kolekcininko Viktoro Oranskio dovanotų dailės dirbinių paroda, kurioje eksponuojama apie pusė šimto eksponatų.

Tarp jų – keliolika prieš kelis tūkstančius metų sukurtų originalių dirbinių. Ekspoziciją sudaro iš Egipto, Kenijos, Etiopijos, Šri Lankos ir kitų šalių atkeliavę eksponatai, įamžinantys etnografinį šių šalių palikimą. Nacionaliniam M.K.Čiurlionio dailės muziejui rinkinį padovanojo kaunietis kolekcininkas, technikos mokslų daktaras, docentas Viktoras Oranskis. Turtingą rinkinį jis sukaupė, dėstydamas Kairo (Egiptas) universitete, dirbdamas Adis Abeboje (Etiopija) ir Nairobyje (Kenija), lankydamasis Šri Lankoje ir kitose šalyse.

Gausiausią apie dviejų šimtų eksponatų kolekcijos dalį sudaro objektai, atkeliavę iš Egipto. Vertingiausi – nedidelio formato fajansiniai dirbiniai, iš kurių išsiskiria dvi kompozicinės "udžat" akys (X a. prieš Kristų) – vieni populiariausių Senovės Egipto amuletų.

Vertingiausia iš fajansinių plakečių – XIV a. prieš Kristų siekianti ovalo formos plaketė su Amenhotepo III, garsaus Naujosios karalystės valdovo, vardu. Rinkinyje taip pat yra keletas dievus įkūnijančių statulėlių: išminties ir rašto dievo Toto, pomirtinio pasaulio valdovo Ozyrio ir jo sūnaus Horo atvaizdai. Pasibaigus parodai, jie papildys nuolatinę Senosios Egipto dailės ekspoziciją.

"Vertingos kaukės iš Kenijos, Tanzanijos, Senegalo, kurių Lietuvoje turime iš tiesų nedaug", – pripažino parodos kuratorius egiptologas Tadas Rutkauskas.

Muziejininkai pripažįsta: ne visi kolekcijos eksponatai yra labai vertingi. Vadovautasi tarptautine patirtimi: dovanojama kolekcija priimama visa, neskaidant jos į vertingesnius ir mažiau vertingus eksponatus. Kai kurios kolekcijos kaukės buvo sukurtos XX a. antroje pusėje. Panašių dirbinių iš Arfikos, Azijos valstybių parsiveža turistai.

"Tačiau tokių eksponatų muziejus savo fonduose iki šiol neturėjo, – sakė muziejininkas. – Šios kaukės išdrožtos iš medžio ir atlieka magišką ar apsauginę funkciją. Neoriginalūs, mažiau vertingi kolekcijos dirbiniai bus naudojami muziejuje rengiamose edukacinėse programose."

Iš Šri Lankos atkeliavusios kaukės pritaikytos ritualiniams šokiams. Ypatingi ekspozicijos akcentai – dvi ilgos odinės juostos su egzorcistiniais įrašais amharų kalba. Etiopijos kryždirbystės pavyzdžiai – vieni vertingiausių kolekcijos eksponatų.

"Tai – savitos ornamentikos kryžiai iš bronzos, rausvo marmuro, dramblio kaulo. Ateityje juos būtų įdomu palyginti su lietuviškosios kryždirbystės pavyzdžiais, surengti bendrą parodą", – tvirtino T.Rutkauskas.


Kas: V.Oranskio dovanotų dailės dirbinių paroda.

Kur: M.Žilinsko dailės galerijoje (Nepriklausomybės a. 12)

Kada: paroda veiks iki balandžio 11 d.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra