Pereiti į pagrindinį turinį

Kaune atsiveria budistinio meno paslaptys

2010-05-06 16:08
Kaune atsiveria budistinio meno paslaptys
Kaune atsiveria budistinio meno paslaptys / Evaldo Butkevičiaus nuotr.

Kaune atidaryta Korėjos budistinio meno paroda - eksponuojamos tankos. O visi besidomintieji parodos metu gali išbandyti dar dvi šios religijos meno rūšis.

Tankos – tai budistiniai religiniai piešiniai, kabinami šventyklose. Juose dažniausiai vaizduojamas Buda, jo mokiniai ir kitos dievybės, mitologiniai personažai. Parodoje bus eksponuojamos budistinės tankos iš Korėjos vienuolės Dea An Sunim kolekcijos. Prieš pusę metų žuvusi vienuolė savo lietuvei mokinei buvo pažadėjusi tankų parodą atvežti į Lietuvą. Amžinybėn iškeliavusios moters norą išpildė jos mokiniai.

Kolekcijos tankos pristato platų ilgus šimtmečius besitęsiančios Korėjos budistinės tapybos spektrą. "Tankos – svarbi budistinio religinio meno rūšis. Paveikslų siužetuose atskleidžiami budizmo idealai. Tankų vaidmuo labai svarbus ir medituojant, ir mokant tapytojus. Ši tapyba žiūrovui gali atverti dvasinę patirtį, kurios neįmanoma išreikšti jokiais žodžiais", – sakė vienas parodos organizatorių, "Kwan um zen" mokyklos Lietuvoje atstovas Tomas Stonis.

Į parodos atidarymą atvyksta budistų vienuolės iš Pietų Korėjos. Jos dalyvaus švietėjiškoje programoje: skaitys paskaitas, ves pamokas. Renginių dalyviai susipažins su kitomis dviem Korėjos budistinio meno rūšimis – sutromis ir dančiongu. Sutros – tai atspaudai ant tradicinio korėjietiško popieriaus. Pamokos apie sutras dalyviai sužinos, kaip tradiciškai Korėjoje buvo gaminamas popierius ir sutrų atspaudai, bus atskleistos ir "Tripitaka Koreana" – UNESCO pasaulio paveldo objektu paskelbto sutrų rinkinio, išskobto medinėse lentose, istorijos paslaptys.

Antroji pamoka skirta dančiongo tapybai. Dančiongas – tai spalvingi, visatos sandarą simbolizuojantys raštai, kuriais puošiamos Korėjos budistinės šventyklos. Besimokantieji budistinės altorių tapybos mokosi ir šio meno. Dančiongo raštai vadinami nacionaliniu Korėjos turtu. "Kiekviena spalva, kiekvienas rašto elementas yra svarbus ir turi savo reikšmę. Dančiongas perteikia prabudusiojo – būsenos, kurios siekia kiekvienas budistas, spinduliuojamas galias ir kaip jos papuošia asmenybės lauką", – pasakojo T.Stonis.

Renginio dalyviai patys galės išbandyti šią sakralinio meno rūšį – kaligrafiniu pieštuku perpiešti sudėtingus raštus ant korėjietiško popieriaus, spalvotais dažais tapyti raštus, kurti savotišką asmeninę mandalą.

Paroda "Anapus žodžių ir kalbos" iš Kauno paroda keliaus į Lenkiją, Vokietiją ir Prancūziją.


Kas? Korėjos budistinio meno paroda ir pamokos.

Kur? Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) menų galerijoje "101" (Laisvės al. 53–101.

Kada? Parodos atidarymas – gegužės 5 d. 18 val. Paroda veiks iki gegužės 15 d. Pamokos vyks gegužės 6 d. 18 val. (sutrų gaminimas) ir gegužės 11 d. 18 val. (dančiongo tapyba).

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų