Mažas didelis mamyčių pasaulis Pereiti į pagrindinį turinį

Mažas didelis mamyčių pasaulis

2010-01-14 10:59
Moteriška: (iš kairės) Gabija Ryškuvienė, Redita Dominaitytė, Aldona Vilutytė, Kristina Mauruševičiūtė, Lina Budzeikaitė ir Saulė Degutytė scenoje atkuria šešių kanadiečių...
Moteriška: (iš kairės) Gabija Ryškuvienė, Redita Dominaitytė, Aldona Vilutytė, Kristina Mauruševičiūtė, Lina Budzeikaitė ir Saulė Degutytė scenoje atkuria šešių kanadiečių... / Evaldo Butkevičiaus nuotr.

Į Kauną sugrįžta komedija "Ša, kalba mamos". Naujausias vilniečių "Idioteatro" ir "Keistuolių teatro" spektaklis siūlo juoko terapijos seansą. Humoro objektas – mamyčių rūpesčiai ir džiaugsmai.

Scenoje – šešios mamos

Kaip švelniai atsakyti į septynis tūkstančius kartų užduodamą klausimą "Kodėl?" Ar įmanoma vyrą užauginti šeimoje be tėvo? Kas atsitiktų mažylius pusdieniui palikus vienus? Tokius klausimus Aido Giniočio ir Joanos Čižauskaitės režisuotoje komedijoje užduoda aktorės, realiame gyvenime pačios auginančios vaikus.

Šešios scenoje pasirodančios mamos (Lina Budzeikaitė, Saulė Degutytė, Redita Dominaitytė, Kristina Mauruševičiūtė, Gabija Ryškuvienė, Aldona Vilutytė) ilgisi romantiškų santykių; guodžiasi, kad vyrai sunkiai suvokia jų nešamą rūpesčių rūpestėlių naštą; džiaugiasi mažais džiaugsmais – mažylių šypsenomis, pirmuoju dantuku, žodžiu, žingsniu.

Nors scenoje – tik moterys, netiesiogiai joje veikia ir vyrai, šešių žavių, sumanių ir pavargusių mamyčių antrosios pusės.

"Mano vyras geras… svajonėse"; "Bent kartą per metus nueinu į vonią, įsikišu rankšluostį į burną, kad niekas negirdėtų, ir sušunku: "Šiknius!" – savo santykius su antrosiomis pusėmis aptaria moterys.

Bene romantiškiausia mamytė skaito partneriui parašytus (bet ar išsiųstus – ir po spektaklio lieka klausimas) laiškus. Viename jų guodžiasi, kad partneris (Vakaruose, iš kurių pjesė atkeliavo, šis žodis naudojamas dažniau nei "sutuoktinis") grįžęs iš darbo gali ilgai ir nenuobodžiai pasakoti, kaip praėjo jo diena, tuo tarpu ji beveik neturinti, ką pasakyti. "Bet aš juk gyvenu pasaulyje, kuriame beveik nėra žodžių", – pastebi kūdikį auginanti moteris.

Suprasti kitokį pasaulį

Stresas iš namų kiemo dingus vaikui, nerealus džiaugsmas jam išsikapsčius iš rimtos ligos, suvalgyta visa košytė – tie rūpesčiai ir džiaugsmai, kuriuos beveik vienbalsiai scenoje išsako moterys. Žaviosios mamytės prisipažįsta tapusios vaikščiojančiais pieno kombinatais – scenoje tai tiesiogiai iliustruoja iš jų krūtinių pasipilančios dirbtinės pieno čiurkšlės.

"Kam mums dirbtiniai papai – geriau keturios dirbtinės rankos", – nusprendžia buities užversta viena mamų. "Vaikų priežiūra reikalauja tiek pastangų, kiek žongliravimas su degančiais fakelais ant degančio lyno", – pastebi kita. Trečioji su siaubu konstatuoja prarandanti atmintį. "Pusė smegenų išbėgo su placenta, antroji pusė išteka su pienu", – guodžiasi ji.

Sakoma, kad "Urvinis žmogus" padeda moterims geriau suprasti vyrus. "Ša, kalba mamos" turėtų tapti savotišku mamyčių pasaulio vedliu. Žvelgiant į šį pasaulį iš šalies, kartais norisi juoktis, kartais – verkti. O kad tą pasaulį, kuris, moteriai tapus mama, pasikeičia iš esmės, geriau suprastų antrosios pusės, mamytėms į spektaklį rekomenduojama vestis savo partnerius.

Suvaidino, tada užrašė

Pjesės istorija – išskirtinė: iš pradžių ji buvo suvaidinta, tik tada – užrašyta. Pjesę sukūrė šešios kanadiečių aktorės (Linda A.Carson, Jill Daum, Robin Nichol, Deborah Williams, Barbara Pollard ir Alison Kelly), besidalydamos savąja motinystės patirtimi.

Nuolatiniuose nepatyrusių mamyčių susitikimuose paaiškėjo, kad visos jos gyvena ir jaučiasi panašiai. Realiame gyvenime moterų patirtos emocijos – tik kiek užaštrintos – buvo perkeltos į teatro sceną.

Po premjeros 1993 m. Vankuveryje, pjesės "Ša, kalba mamos!" tekstas dar ilgokai nebuvo išleistas. Mat šešios komedijos autorės visas savo ir kolegių istorijas scenoje nesunkiai atkurdavo iš atminties. Nepaisant to, netrukus "Ša, kalba mamos!" peržengė Kanados sienas. Iki šiol komedija buvo pastatyta per dešimtyje pasaulio šalių.


Kas? Komedija "Ša, kalba mamos".

Kur? Kultūros ir sporto centras "Girstutis" (Kovo 11-osios g. 26).

Kada? Sausio 19 d. 18 val.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra