Norintiems pažinti istoriją

Norintiems pažinti istoriją

2012-06-11 23:59
Norintiems pažinti istoriją
Norintiems pažinti istoriją / Simono Švitros nuotr.

Vakar Katedros aikštėje susirinkę miestelėnai ir svečiai trumpam nusikėlė į Didžiosios Lietuvos Kunigaikštystės laikus. Išgirdo Žygimanto Senojo žinią apie Valdovų rūmus, Pirmąjį statutą ir Žygimantą Augustą. Paskui visus stebino riterių kovos.

Sekmadienio popietę sostinės Katedros aikštėje prie paminklo kunigaikščiui Gediminui prisirinko minia smalsuolių. O gal derėtų sakyti, kad vilniečius ir pro šalį einančius miesto svečius suklusti privertė šauklio balsas. Čia prasidėjo aštuntasis Teatralizuotų ceremonijų sezonas.

Grojant muzikantams, lydint vėliavininkui šauklys miestelėnams pranešė 1529 m. Žygimanto Senojo žinią apie Valdovų rūmų statybą, Pirmąjį statutą ir Žygimantą Augustą. Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Žygimantas Jogailaitis rašte išreiškė savo nepasitenkinimą miestiečiais.

"Kaip čia gavosi, kad šiais, Mūsų Viešpaties 1529 m., Mūsų maloningos žmonos rūpesčiu atsikviestų architektų projektuoti rūmai dar neužbaigti? Jau birželio mėnuo, o ką matom?.. Statybas ir dulkes dar matom", – skaitė Žygimanto Jogailaičio kalbą šauklys.

"Šių rūmų reikia ne Mums, ne Mūsų žmonai, dorybingai Bonai Sforcai, o jūsų istorijai! Supraskit tai, skūpieji vilniečiai! Čia istorija klostėsi Lietuvos žemėje", – tęsė šauklys, kurio vaidmenį atliko aktorius Darius Rakauskas.

Vėliau jis pranešė apie Pirmojo statuto atsiradimą, Žygimanto Augusto didžiuoju kunigaikščiu paskelbimą. O baigdamas lieti nepasitenkinimą Žygimantas Jogailaitis laiške sakė: "Žinau, mieli Lietuvos žmonės, kad dejuoti mėgstate. Padejuokit į sveikatą, o padejavę kibkit į darbą ir užbaikit šituos rūmus. Reikia vietos, kur galit prisiminti ir pagerbti savo istoriją."

Teatralizuotų ceremonijų tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į valstybės pasididžiavimą – atkurtus Valdovų rūmus, skleisti informaciją apie juos ir rodyti rūmų tradicijas bei galbūt priminti pamirštus, bet svarbius mūsų istorijos faktus.

Po šauklio pranešimo susirinkę Katedros aikštėje išvydo riterius sunkiais šarvais, rankose laikančius kardus. Istorinių kovų klubas "Antikos karys" padovanojo žiūrovams įnirtingą riterių kovą. Tiesa, nors kraujas nesiliejo, ne visi šią kovą galėjo stebėti ramiai. "Išeinu, nes negaliu žiūrėti", – sakė viena moteriškė.

Prieš aštuonerius metus teatralizuotas ceremonijas inicijavo vienas Valdovų rūmų paramos fondo steigėjų, fizikas ir rašytojas Kazys Almenas. Jis su rašytoja Renata Šerelyte parengė šauklio tekstus Lietuvos istorinėmis temomis. Istorinius kontekstus šauklio tekstams parašė istorikas Tomas Baranauskas. Originalią muziką sukūrė kompozitorius Teisutis Makačinas, istorinius kostiumus – Rūta Gudzevičiūtė.

Teatralizuotos ceremonijos šį sezoną vyks kiekvieno mėnesio antrą sekmadienį: liepos 8 d., rugpjūčio 12 d. ir rugsėjo 9 d. nuo 14 val. Į jas susirinkę miestelėnai ir miesto svečiai kiekvieną šių sekmadienių sužinos naują ir įdomų istorijos faktą, galės bent mintimis nusikelti į Didžiosios Lietuvos Kunigaikštystės laikus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų