Dirba didelė komanda
Vos šalyje paskelbus karantiną, dizaineris Robertas Kalinkinas ėmėsi veiklos, norėdamas padėti ligoninių personalą aprūpinti apsauginėmis kaukėmis.
"Mes, kaip ir kiti verslai, susidūrėme su sunkumais ir pradėjome galvoti, kaip išgyventi, kai fizinėje parduotuvėje negalime pardavinėti gaminių. Tikėtina, kad žmonėms reikės apsauginių kaukių, tad pasiruošėme modelį ir pradėjome jas siūti, – pasakoja R.Kalinkinas. – O tada pagalvojome – jeigu mes galime siūti kaukes, kodėl jų negali siūti dešimtys ar šimtai Lietuvoje esančių siuvyklų? Ir iš to kilo idėja, kad reikia kurti nekomercinį projektą "Parama medikams". Suradome partnerių, kurių dauguma sutiko neatlygintinai padėti žaliavomis, ir taip visas procesas įsisuko."
400 tūkst. – tiek vienkartinių kaukių pasiūs projekto „Parama medikams“ dalyviai.
Iš pradžių intensyviai darbavosi R.Kalinkino komanda, netrukus prie iniciatyvos prisidėjo ir kiti. Sužinojusi apie iniciatyvą, prisidėti pasisiūlė dizainerė Julia Janus. Žmonės dirba iš namų skirtinguose Lietuvos miestuose. Kiekviename mieste yra kuratorius, paskirstantis darbus. Šiuo metu darbuojasi gana didelė komanda, suvienyta idėjos ligoninių personalui pasiūti apsaugos priemonių ir paremti juos vienkartinėmis kaukėmis iki tol, kol jie gaus profesionalesnes.
Geriau švari sąžinė
"Mes stengiamės tai daryti paramos principu, nors susidūrėme ir su nemenkais biurokratiniais trukdžiais. Vis dėlto įsitikinome, kad tų priemonių, kurias mes galime pasiūti, poreikis gydymo įstaigose yra didelis, todėl radome būdą, kaip jos gali pasiekti medikus", – sako dizaineris.
R.Kalinkinas neslepia – tokia parama jo verslui bus nuostolis. Bet, jo teigimu, geriau nuostolis, bet švari sąžinė. "Daug kas kaltina mane reklamos darymusi. Suprantu, kad ir geri darbai vienaip ar kitaip būna atlygintini: gal žmonės mus labiau vertins, gal labiau pirkėjai mylės. Bet mūsų svarbiausias tikslas yra tiesiog padėti, ir jeigu mes galime tai padaryti, mes darome, – sako dizaineris. – Visą likusį gyvenimą žinosiu, kad mano komanda ir aš neatlygintinai deginome savaitgalius, dienas, žaliavas, įmonės resursus, kad padėtume žmonėms, kurie gelbsti mūsų gyvybes, kurie po penkerių ar dešimties metų priims mano vaiko gimimą ar gydys mano vaikui sulaužytą ranką ar koją. Žinosiu, kad mes jiems padėjome tuo kritiniu metu, kada trūko net elementariausių veido kaukių."
Iniciatyvos autoriai suplanavę pasiūti per 400 tūkst. vienkartinių kaukių medikams, apie 100 tūkst. jų jau yra pasiūta, dešimtys tūkstančių jau iškeliavo į gydymo įstaigas, dar apie 240 tūkst. jau yra gamyboje.
Lietuviški apsauginiai skydeliai
Vilniuje įsikūrusi "Robotikos mokykla", prasidėjus karantinui, nemenkai nukentėjo – teko atšaukti planuotas velykines stovyklas, pamokas pačioje mokykloje – liko tik nuotolinis mokymas. Tačiau mokyklos vadovas Paulius Briedis rankų nenuleido.
Pasikalbėjęs su LSMU Kauno klinikų medikais išsiaiškino, ko jiems labiausiai trūksta saugiam darbui, ir sugalvojo, kuo "Robotikos mokykla" gali pasitarnauti – kilo idėja gaminti medikams labai reikalingus apsauginius veido skydelius.
60 tūkst. – tiek apsauginių skydelių bus pagaminta „Robotikos mokyklos“ pastangomis.
"Matėme, kad skydelius, kainuojančius po 15 eurų, iš Kinijos gali atsiųsti per dešimt dienų. Mes sugalvojome, kaip galima juos gaminti čia, Lietuvoje, ir jų savikaina daugiau nei tris kartus mažesnė. Sėdėjome su buvusiais moksleiviais, stažuotojais ne vieną naktį, sukūrėme kelis prototipus, juos parodėme medikams, išklausėme jų pastabas, pageidavimus, patobulinome dizainą. Radome, kas gamybą galėtų paremti. Pakvietėme prie šio gamybos proceso prisijungti ir bibliotekas, kurios turi 3D spausdintuvus ir karantino metu neturi darbo", – pasakoja P.Briedis.
Praverčia ne vien medikams
Pasitelkus visus įmanomus bendraminčius ir rėmėjus, pavyko gerokai sumažinti apsauginių skydelių trūkumą šalyje. Pasak iniciatyvos iniciatoriaus, tai nėra koks nors stebuklas, tačiau jie maždaug tris kartus sumažina galimybę užsikrėsti, tad naudingi tiek medikams, tiek pardavėjoms. Kasdien matome jomis prisidengusius ir televizijos laidų vedėjus bei dalyvius.
Gydymo įstaigas jau pasiekė apie 15 tūkst. apsauginių skydelių, iš viso jų suplanuota artimiausiu metu pagaminti apie 60 tūkst. Apie 5 tūkst. skydelių du savanoriai lazerių specialistai pagamino jau per pirmą karantino savaitgalį.
"Labai džiugu, kad Kauno klinikų dėka gavome tą galimybę bent kažkuo prisidėti, – sako P.Briedis. – Jei ne tai, mes, kaip ir dauguma kitų, galėtume tik iš šono žiūrėti, kas vyksta. Dabar jausmas gana pakilus, nes ir pats gali kažką nuveikti. Kartu mums tai įrodymas, kad mūsų "Robotikos mokyklos" komandos darbas nenueina veltui. O idėjų dar yra nemažai, tad manau, kad vien apsauginių skydelių gamyba neapsiribosime."
Naujausi komentarai