Romų savaitgalis - Pažaislio muzikos festivalyje Pereiti į pagrindinį turinį

Romų savaitgalis - Pažaislio muzikos festivalyje

2009-07-24 11:52
Branduolys: šešerius metus gyvuojanti grupė "Karavan Familia" – muzikai pasišventusi romų šeima iš Vengrijos.
Branduolys: šešerius metus gyvuojanti grupė "Karavan Familia" – muzikai pasišventusi romų šeima iš Vengrijos. / Festivalio organizatorių nuotr.

Savaitgalį Pažaislio muzikos festivalio afišoje – Vengrijos ansamblis "Karavan Familia". Ši romų grupė šeštadienį koncertuos Birštono kultūros centre, sekmadienį – Žemaitkiemio dvare.

Tradicija pristatyti kokios nors šalies kultūrą Pažaislio muzikos festivalyje gimė prieš kelerius metus. Užpernai festivaliui išskirtinės spalvos suteikė tradicinę muziką atlikęs gruzinų choras, pernai skambėjo Portugalijos fado muzika. Šiemet melomanai pažins tradicinį ir kiek kitokį romų dainų skambesį.

"Romai – klajoklių tauta, jų muzikoje susipynė įvairių tautų tradicijos. Šio ansamblio muzikos spektras ypač platus: jie groja ne tik Vengrijos, bet ir Ispanijos, Rumunijos, Rusijos romų muziką", – pasakojo festivalio vadybininkė Lina Krėpštaitė. Be to, tradicines romų muzikos aranžuotes "Karavan Familia" papildo flamenko, rumbos, rytietiškos kilmės garsais.

Romai Pažaislio festivalyje – ne naujiena. Maždaug prieš penkerius metus publikai pasirodė romų teatras iš Maskvos. Tačiau, pasak L.Krėpštaitės, Rusijos romų muzika yra specifinė, o šį kartą klausytojai išgirs ką kita.

Pasikviesti šeiminį kolektyvą pavyko bendradarbiaujant su Budapešto menų rūmais, o ryšiai su jais užsimezgė Kaune viešint Vengrijos delegacijai. Budapešto menų rūmai pasiūlė lietuviams pasiklausyti būtent "Karavan Familia" atliekamų dainų, nes tai vieni originaliausių romų muzikos atlikėjų.

Koncertuose bus ne tik muzikos ir šokių, garantuojamas ir spalvingas reginys bei įvairių emocijų spektras. Atlikėjai žada įrodyti, kad romų muzika yra ne vien temperamentinga, ugninga, aistringa. Kaip tvirtina patys atlikėjai, romų muzika – įvairiapusė, turinti ir lyrikos bei švelnumo.

Profesionalūs muzikantai taip pat keičia, papildo susiformavusį požiūrį į romų tautą. "Tikimės, kad pasiklausyti šios muzikos bus įdomu ir Lietuvos romams", – pridūrė festivalio vadybininkė.

Pažaislio muzikos festivalis ir rugpjūtį žada muzikinių intrigų. Rugpjūčio 1 d. Šv. Arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčioje – Pažaislio vienuolyne vyksiančios grigališkojo choralo savaitės baigiamasis koncertas (beje, jis – nemokamas). Jame bus atliekamas sakralinės muzikos gerbėjams ypaš įdomus kūrinys. Jungtinis choras "Cantores Montis Pacis", vadovaujamas Dainiaus Juozėno, kartu su žymiu Lietuvos vargonininku Baliu Vaitkumi atliks XX a. prancūzų kompozitoriaus Marcelio Dupré Švč. Mergelės Marijos mišparus.

Rugpjūčio 2 d. Pociūnų oro uoste – dar vienas įdomus projektas. Oreivių valdose skambės simfoninis rokas. Sekmadienio vakarą koncertuos Šv. Kristoforo kamerinis orkestras, vadovaujamas meno vadovo ir dirigento Donatas Katkaus, dainuos solistai Ieva Prudnikovaitė, Martynas Kuliavas bei grupė "Ingenious".

Klasikinės ir roko muzikos junginys, kaip teigė mačiusieji koncerto repeticijas, žada būti be galo įdomus. Klasikinė muzika patinka ir sportininkams. Oro uoste vykstančių tarptautinių varžybų dalyviai mielai apsilanko čia kasmet rengiamuose Pažaislio muzikos festivalio koncertuose.


Apie "Karavan Familia"

Grupės ir šeimos galva – Istvanas Nagy, prieš 40 metų gimęs Vengrijos sostinėje Budapešte. Pradėjo muzikuoti kaip savamokslis, jam buvo artima įvairi folklorinė muzika, taip pat ir afroamerikietiškas bliuzas. Penkiolikametis jis jau pasirodė publikai muzikuodamas gitara ir lūpine armonikėle. Tapęs pilnamečiu I.Nagy prisijungė prie Vengrijos romų folkloro judėjimo, vėliau tapo ansamblio "Romanyi Rota" nariu, su kuriuo dirbo 13 metų. I.Nagy kūrė muziką, rašė dainas, buvo vienas pagrindinių grupės vokalistų, be gitaros, grojo dar keturiais instrumentais. Su šia grupe I.Nagy išleido du albumus, kuriuose įrašytos dainos laikomos autentiška romų muzika.

Kiek vėliau I.Nagy įkūrė grupę su žinomu muzikantu Kalmanu Balogh, grojusiu styginiu mušamuoju instrumentu – cimbolais, ir pasivadino "Romano Kokalo". Šis duetas praėjusio amžiaus dešimtajame dešimtmetyje buvo tituluojamas progresyviausia Vengrijos romų muzikos grupe.

"Karavan" 2002 m. I.Nagy subūrė kartu su savo žmona Ica Farkas-Nagy, kuriai romų dainos, šokiai ir kitos tradicijos buvo įaugusios į kraują nuo vaikystės. Trejais metais už vyrą jaunesnė Ica buvo ankstesnių savo vyro grupių vokalistė ir šokėja.

"Karavan" – pirmoji Vengrijos grupė, grojusi kartu su pasaulinio garso romų artistu Bobanu Markovicu. Šis muzikantas svečio teisėmis kartu su "Karavanu" įrašė kompaktinę plokštelę ir vaizdo klipą.

Šeiminis Nagy duetas po metų tapo kvartetu: 2003-iaisiais prie tėvų prisijungė sūnus Istvanas ir dukra Niki, kurie abu groja gitaromis, dainuoja. Nuo tada kolektyvas vadinasi "Karavan Familia".

Dabar jau 18-metis sūnus Istvanas nuo septynerių muzikos mokykloje mokėsi groti klasikine gitara, o folkloro tradicijų sėmėsi iš tėvo. Vaikinas domisi ne vien romų tradicinėmis melodijomis, bet ir soul bei kitais šiuolaikiniais muzikos stiliais. Jis – savo šeimos kolektyvo interneto svetainės autorius.

Dvejais metais už brolį jaunesnė Niki seka mamos pėdomis – nuo vaikystės dainuoja ir šoka. Patirties ji sėmėsi kartu su tėvais važinėdama po koncertus, be to, kaip ir brolis, muzikos mokykloje studijavo klasikinės gitaros paslaptis. Merginai patinka ir įvairūs šiuolaikiniai muzikos stiliai, taip pat arabų, indų melodijos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra