Pereiti į pagrindinį turinį

Skaistė Zabielaitė-Grigalaitienė - tremtinė savo noru

2009-10-10 13:00
Parašas: S.Zabielaitės-Grigalaitienės inicialai ženklina jos studiją Noise.
Parašas: S.Zabielaitės-Grigalaitienės inicialai ženklina jos studiją Noise. / S.Zabielaitės-Grigalaitienės nuotr.

Jau ryt ji užvers savo namų duris, kad atvertų kitas. Kad ir kaip banaliai skambėtų – į naują, šviesių vilčių kupiną gyvenimą.

Šeima – it kumštis

Regis, klaipėdietė fotomenininkė Skaistė Zabielaitė-Grigalaitienė ne šypsosi, o tiesiog švyti. Moteris nė neabejoja, jog ją priglaudusi svečia šalis greitai taps sava.

Vokietija, Noisas. Toks nuo šiol bus Skaistės ir jos šeimos adresas.

Gerą pusmetį tarp Lietuvos ir Vokietijos gyvenusi klaipėdietė kelionės išvakarėse prisipažino: "Esu tokioje situacijoje, kad ilgiau neištverčiau. Ir jei būčiau galėjusi, būčiau gerokai anksčiau išvažiavusi".

Šypsodamasi Skaistė pridūrė, jog dar prieš metus kalbos apie emigraciją jai turbūt būtų sukėlusios nuostabą. Tad kas žinomą fotomenininkę paskatino tokiam radikaliam gyvenimo posūkiui? Skaistė neslėpė, kad Lietuvą palieka dėl mylimojo.

"Jis save atrado šioje šalyje, pradėjo ten verslą. Vyras ten, aš – čia. O man šeima – didžiausia vertybė. Pamaniau, kad turiu palaikyti savo vyrą, kad visi turime būti kartu", – aiškino pašnekovė.

Rojaus kampelis užbūrė

Naujuosius namus už tūkstančių kilometrų Skaistė vadina rojaus kampeliu.

"Ten nuostabi gamta ir taip ramu gyventi. Visai šalia – Olandija, Belgija ir Prancūzija. Štai nukeliauti iš ten į Amsterdamą – kaip iš Klaipėdos į Kauną, o į Paryžių – kaip į Vilnių. Tiltu tik pervažiavęs per Reiną, atsiduri Diuseldorfe", – pasakojo klaipėdietė.

Moteris džiaugiasi, kad dešimtmečio sūnaus nuogąstavimai, kaip seksis pritapti naujoje aplinkoje, labai greitai išsisklaidė. Šiemet Vokietijoje mokyklą pradėjęs lankyti berniukas puikiai jaučiasi tarp svetimtaučių bendraamžių.

"Lietuvoje viskam pernelyg iškelta kartelė, žmonės gyvena nuolatinėje įtampoje. Ten to nejusti, viskas atrodo labai paprasta ir lengva. Galbūt todėl, kad žmonės bendrauja paprastai, moka nuoširdžiai džiaugtis, pagirti vieni kitus, yra komunikabilūs", – svarstė pašnekovė.

Namų šeimininkė nebus

Pro Grigalaičių būsto langus žvilgsnį glosto žaliuojantys laukai, besiganantys žirgai, iš netoliese esančio miškelio atliuoksintys kiškiai.

Tiesa, kol kas tai nuomojamas butas ramiame užmiesčio rajone, anot Skaistės, panašiame į mūsiškius Girulius.

"Savo svajonių namų dar neturime. Žinoma, norime įsikurti gražiame jaukiame nuosavame name, kuris suburtų visą šeimą. Tikiuosi, kad tada pas mus persikels ir tėvai. Man patinka, kai artimiausi žmonės gyvena šalia ir bet kada gali susėsti prie bendro stalo", – atviravo moteris.

10 metų fotoaparato iš rankų nepaleidžianti Skaistė ir svečioje šalyje neketina tapti namų šeimininke.

"Ateinu su visa savo artilerija – tai mano darbai, patirtis, tikrumas tuo, ką darau, ir pasitikėjimas savimi. Per ilgus metus pelniau ir klientų pasitikėjimą. Dabar jį reikės užsitarnauti Vokietijoje. Per dešimtį metų galiausiai pribrendau ir poreikiui kažką keisti", – kalbėjo pašnekovė.

Nusivežė savo albumą

Noise Skaistės jau laukia jos studija, kurią su šampanu ir braškėmis sutuoktiniai simboliškai atidarė dar vasaros pradžioje.

Vokiečiai gali pasklaidyti ir menininkės išleistą vestuvinių nuotraukų albumą. Vestuvių paparace tituluojama fotografė pusę jo tiražo viršelių jau spėjo "pertraukti" vokiečių kalba.

"Vokiečiams tai labai įdomu ir daro didelį įspūdį. Jų pozicija – labai paprasta, svarbu, kad žmogus gražiai atrodo. Jie absoliučiai ramiai reaguoja, kad visiškai identiška poza ar panašioje aplinkoje buvo įamžintas koks nors jų kaimynas ar bičiulis. Lietuviai be galo pretenzingi, bet, kita vertus, tai verčia kuo labiau stengtis, neleidžia virti savo sultyse", – samprotavo pašnekovė.

Skaistės nuomone, naujais namais jai tapusioje šalyje ji turi puikią nišą savo veiklai. Maža to, klaipėdietė tiesiog spirga nuo naujų idėjų šturmo.

"Esu nusiteikusi nustebinti vokiečius. Nebijau, kad jie nepriims mano sumanymų, kad liksiu nesuprasta", – optimistiškai kalbėjo pašnekovė.

Svetur – ne vieniši

Skaistė prisipažino nusižiūrėjusi ne vieną fotosesijai tinkamą erdvę.

"Tikiuosi, ūkininkai labai nesibars, jei jaunųjų paprašysiu bristi į rugių lauką", – kvatojo menininkė.

Klaipėdietė svarstė, jog dabar ją lengviau ir pigiau galės pasiekti tautiečiai iš Airijos – naujųjų fotografės namų pašonėje veikia airių kompanijai priklausantis oro uostas, tad esą pasiekti Dubliną, kaip ir iš jo atkeliauti, kainuoja vos 30 eurų.

"Labai nustebau sužinojusi, kad tokiame pakraštyje, kur mes apsistojome, gyvena ir daugiau lietuvių. Ankštas tas pasaulis", – šypsojosi Skaistė, artimiausiu metu savo internetinėje svetainėje planuojanti įdėti žemėlapį, kaip ją pasiekti.

Tačiau moteris tvirtino neužtrenkianti paskui save durų. Klaipėdoje lieka ne tik artimieji, bičiuliai, ištikimi klientai, bet ir šeimos su meile kurtas būstas. "Tai irgi yra mūsų namai, į kuriuos visada norisi sugrįžti", – sakė Skaistė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra