Pereiti į pagrindinį turinį

Syrah ir Shiraz?

2009-10-31 23:59
Vertė: senieji vynuogių krūmai gali subrandinti nedaug, bet išskirtinės kokybės uogų.
Vertė: senieji vynuogių krūmai gali subrandinti nedaug, bet išskirtinės kokybės uogų. / A.Starkus

Prieš dvidešimt metų Australijos vyriausybė buvo pradėjusi mokėti pinigus tiems, kas sumažins savo vynuogynus – šalis duso nuo vyno pertekliaus, eksportas buvo menkas. Nedidelių pinigų suvilioti fermeriai pirmiausia išrovė senus, nederlingus vynuogienojus. Akimirksniu buvo prarasta didelė dalis unikalių, seniausių pasaulio vynuogynų – po IX a. pabaigoje praūžusios iš Amerikos atvežto pūkagraužio (filoksera) epidemijos Europoje vynuogynus teko sodinti iš naujo. Senajame žemyne praktiškai neįmanoma rasti šimtamečių vynuogienojų. Tačiau Australijoje jie vis dar augo: daugiausia Grenache ir Syrah – dvi Ronos slėnio vynuogių veislės.

Seniausių vynuogienojų derlius

Charles'as Melton'as buvo tarp pirmųjų, supratusių, kad senieji krūmai gali subrandinti nedaug, bet išskirtinės kokybės uogų. Jo legendinis "Nine Popes", nuo 1995 m. daromas iš 130 metų senumo krūmų derliaus, pakeitė ne tik Australijos vyndarių požiūrį, bet ir sunaikino skepsį Australijos vynų atžvilgiu pasaulyje. Šiandien net ir australiško vyno pasirinkimu negalinčioje pasigirti Lietuvoje nesame atkirsti nuo galimybės ragauti mūsų prosenelių palikimo – specializuotose parduotuvėse paieškokite "Colonial Estate" vyninės vynų – jie padaryti iš 80–100 metų senumo krūmų derliaus; "Rosemount Balmoral" – 50–100 metų senumo vynuogienojų.

Legendos apie kokybę

Visi Syrah sinonimai: Syra, Sirah, Shiraz, Syrac, Serene – susiję su indoeuropietiška ser šaknimi, kuri reiškia ilgą trukmę. Vynuogėms reikia ilgo laiko prinokti, o "Syrah" vynas butelyje gali laikytis daugybę metų. Nuo legendinių laikų, kai Shiraz šakelę, užsikišęs už balno, iš Palestinos esą atsigabeno kryžiuočių riteris, vynuogės įvaizdis nepasikeitė – ji vis dar tinka galingam, ilgaamžiui vynui daryti. Ant garsiojo Hermitage kalno padarytas vynas VIII–IX a. buvo laikomas pačiu tamsiausiu, taniniškiausiu pasaulio vynu. Bordo pirkliai jo gabendavosi brangiųjų Medoko klaretų spalvos ir struktūros pagerinimui.

Skirtumai

Australijai turime būti dėkingi už vynuogės populiarumo atgimimą. Joje padarytas nebrangus "Shiraz" XX a. pabaigoje užplūdo pasaulio vyno parduotuves. Šviežiena "Cabernet Sauvignon" ir "Merlot" pripildytoje rinkoje pasirodė puikiai – šiandien "Syrah/Shiraz" vynuogynų plotai sparčiai auga Čilėje, Argentinoje, PAR, JAV, Italijoje ir net Ispanijoje. Tačiau du klasikiniai vyno stiliai: australiškasis ir prancūziškasis išlieka įdomiausiais. Australijoje padarytas vynas vadinamas "Shiraz". Geriausi pavyzdžiai atkeliauja iš šiltų Barosa, McLaren, Hunter slėnių. Tai tirštas, klampus, nerūgštus, slyvomis, juodųjų serbentų uogiene, juodomis alyvuogėmis ir dėl brandinimo amerikietiško ąžuolo statinėse karamele, vanile, grietinėle, pienišku šokoladu kvepiantis vynas, neretai turintis eukalipto, mėtų aromatų natas. Ronos slėnyje (Prancūzija) daromas vynas gaivesnis, ryškiau kvepia juodaisiais pipirais, jaunas jis gali atrodyti kiek asketiškas, uždaras, tačiau tinkamai subrendęs lenks australišką skonio elegancija ir aromatų įvairove. Geriausi yra Hermitage, Cote – Rotie, Crozes – Hermitage, apeliacijų vynai. Ant etikečių vynuogių veislė nerašoma – savaime suprantama, jog tai yra "Syrah".

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų