- Jūratė Skėrytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vyriausybės ir Seimo vadovės laisvalaikiu nebebus saugomos, jeigu jų sveikatai ir gyvybei nekils grėsmių.
Antradienį parlamentas priėmė atitinkamas Vadovybės apsaugos įstatymo pataisas. Už tai balsavo 81 Seimo narys, prieš buvo 19, susilaikė 27 parlamentarai.
Pataisas inicijavo Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen ir premjerė Ingrida Šimonytė. Anot jų, dabar visą parą vykdoma asmens apsauga yra perteklinė.
Pirmasis Seimo vicepirmininkas konservatorius Jurgis Razma taip pat teigė, kad apsaugos apimtis būtų galima šiek tiek sumažinti, nes ypač periferijoje žmonės nesupranta, nuo ko reikia saugoti valstybės vadovus tokiam dideliam pareigūnų skaičiui.
I. Šimonytė teigė, kad Vyriausybės nustatytoje tvarkoje galima būtų subalansuoti apsaugos poreikį bei „faktą, kad ir Seimo pirmininkas, ir ministras pirmininkas yra gyvi žmonės, ir tikrai ne visais atvejais tai, kas numatyta dabar pagal algoritmus, yra pagrįsta ir proporcinga“.
„O kad institucija neprisiima atsakomybės pati keisti tą tvarką yra galbūt ir suprantama, nes atsakomybė nepakeitus įstatymo yra galbūt pernelyg didelė“, – tvirtino premjerė.
Lietuvos regionų frakcijos narys Remigijus Žemaitaitis apsaugos mažinimą vadino viešųjų ryšių akcija.
„Jūs šiandien norite vadovybės apsaugai uždėti didesnį krūvį (...). Aš galiu įsivaizduoti Palangoje, kad Seimo pirmininkė ir ministrė pirmininkė guli moterų pliaže, ką apsaugos darbuotojas irgi nuogas guli? Ar ieškosime nuogos pareigūnės, kuri gulės, nes neva ji neatlieka savo pareigų?“ – kalbėjo politikas.
Ar ieškosime nuogos pareigūnės, kuri gulės, nes neva ji neatlieka savo pareigų?
Jo frakcijos kolega Valdemaras Valkiūnas teigė, kad negalima švaistytis Vadovybės apsaugos tarnybos pareigūnais, vienąkart juos atleidžiant dėl sumažėjusio krūvio, o pasikeitus aplinkybėms vėl priimant.
Konservatorius Andrius Navickas replikavo, kad šios įstatymo pataisos, kaip nė vienas kitas, atskleidė vyriškumo problemas Seime.
„Keisčiausia, kad nė vienas kitas įstatymas nesukėlė tokių liguistų vyrų fantazijų. Tai man dar kartą įrodo, kad Lietuvoje būtina priimti Stambulo konvenciją, nes su vyriškumu yra labai labai didelės problemos net ir Seime, deja“, – teigė jis.
Seimo Darbo partijos frakcijos narys Artūras Skardžius piktinosi, kad įstatymas keičiamas dėl dviejų aukštas pareigas einančių asmenų užgaidos, tačiau nauja tvarka galios ir vėliau šias pareigas eisiantiems asmenims.
„Suprantu jūsų norą kartais pasukti į kairę ir kad jūsų niekas nesekiotų“, – kalbėjo jis.
Svarstant šį projektą parlamento salėje opozicijos ir valdančiųjų atstovai apsižodžiavo ragindami vieni kitus būti korektiškais ir etiškais.
Tai išprovokavo A. Skardžiaus replika reaguojant į A. Navicko teiginį apie vyriškumą Seime.
„Ponui Navickui, manau, jūs esate vyriškumo etalonas, jūs galite vaikščioti ir į moterų pliažą, ir į vyrų nudistų pliažą, niekas skirtumo nepastebės“, – pareiškė jis.
Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen paprašė laikytis etikos standartų, neužsipulti žmonių ir „nenaudoti tokių visiškai su sveiku protu, etika prasilenkiančių pasakymų“.
„Dabar tai kartojasi iš opozicijos pusės beveik kasdien“, – teigė ji.
„Man baisu, kad Seimas gali priprasti prie tų durnų seksistinių komentarų“, – sakė Laisvės frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas.
„Valstietė“ Asta Kubilienė paprašė V. Čmilytės-Nielsen etikos mokyti ne tik opozicijos, bet ir valdančiųjų atstovus.
Pagal priimtą Vadovybės apsaugos įstatymo pataisą, Vadovybės apsaugos tarnyba ir toliau saugos prezidentą 24 valandas per parą, o kiti vadovybei priskiriami asmenys bus saugomi užsienio vizitų, oficialių susitikimų metu ir kai vykdys funkcijas, dėl kurių jiems skirta apsauga.
Taip pat numatoma, kad kilus grėsmei šių asmenų saugumui, jie gali būti saugomi ir kitu laiku. Tuo metu visų vadovų gyvenamoji vieta būtų toliau saugoma 24 valandas per parą.
Vadovybės apsaugos tarnyba tokiems pakeitimams nepritaria. Pasak tarnybos, pakeitus premjero ir Seimo pirmininko apsaugos modelį atsirastų grėsmių šių asmenų saugumui, be to, pats projektas yra neaiškus, gali kilti keblumų jį įgyvendinant praktikoje.
Šiuo metu įstatymas numato, kad Vadovybės apsaugos tarnyba saugo vadovybę 24 valandas per parą. Vadovybei priklauso prezidentas, Seimo pirmininkas, ministras pirmininkas ir šias pareigas laikinai einantys asmenys.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Politologai: turistinių vizų išdavimo apribojimu Rusijos piliečiams gali pasinaudoti Kremlius
Politologai atsargiai vertina Europos Sąjungoje (ES) prasidėjusias diskusijas dėl turistinių vizų išdavimo Rusijos piliečiams ribojimo. Nors Vilniaus Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorė Margarita Šešelgy...
-
Tarnybą oro gynybos batalione ir Vilniuje pradėjo keli šimtai šauktinių3
Devynių mėnesių privalomą tarnybą Karinių oro pajėgų Oro gynybos batalione bei Lietuvos kunigaikščio didžiojo Gedimino štabo batalione antradienį pradėjo keli šimtai šauktinių. ...
-
Po dar vieno Pekino protesto Lietuvos vadovai pabrėžia teisę rinktis partnerius3
Pekinui pareiškus apie nutraukiamus ryšius transporto srityje su Lietuva po susisiekimo viceministrės vizito į Taivaną, Lietuvos vadovai sako, kad šalis turi teisę rinktis ekonominius partnerius nepriklausomai nuo to, ar tai būtų val...
-
Iš Seimo – siūlymai Vyriausybei dėl pokyčių elektros rinkoje1
Prezidentui ir energetikos ministrui siūlant atidėti paskutinį – trečiąjį mažmeninės elektros rinkos liberalizavimo etapą, tam pritaria ir dalis parlamentarų. Jie siūlo toliau mokėti kompensacijas gyventojams ir įvesti daugiau saugiklių, ka...
-
R. Karbauskis: daugelį Lietuvos žmonių nuvylė ir net įžeidė tokie premjerės žodžiai82
Antram didžiausiam nepriklausomam elektros tiekėjui „Perlas Energija“ paskelbus apie planus vienašališkai keisti klientų fiksuotos kainos sutartis, Lietuvos viešojoje erdvėje kilo nepasitenkinimo banga. „Valstiečių&...
-
Seimo vadovė: vizų neišdavimas rusams ES lygiu būtų adekvati reakcija į karą Ukrainoje
Turistinių vizų neišdavimas Rusijos piliečiams Europos Sąjungos (ES) lygiu būtų adekvati reakcija į sukeltą karą Ukrainoje, sako Lietuvos pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen. ...
-
Po A. Paleckio bendražygių vizito į Maskvą – nejuokingi siūlymai75
Nuteisto Algirdo Paleckio bendražygiams, vykusiems į Maskvą parvežti rusų saulės, parlamentarai sugalvojo bausmę. Už nelojalumą Lietuvai nori atimti pilietybę, o pačius žmones deportuoti iš Lietuvos. Dabartinis pilietybės įstatymas to dary...
-
D. Kreivys apie Zaporižios AE apšaudymus: sunku spausti Rusiją, žudančią visus be pasirinkimo
Rusijai tęsiant Zaporižios atominės elektrinės apšaudymus, energetikos ministras Dainius Kreivys ragina išlikti budriais ir nuolat didinti spaudimą Kremliui. Jo teigimu, nors Zaporižios atominė elektrinė ir yra toliau nei Černobylio, vis...
-
Patarėjas: prezidentas pritaria elektros rinkos liberalizavimo atidėjimui4
Prezidentas Gitanas Nausėda pritaria elektros rinkos liberalizavimo trečiojo etapo atidėjimui, sako jo patarėjas. ...
-
D. Kreivys: trečiasis elektros rinkos liberalizavimo etapas bus atidėtas bent metams21
Energetikos ministras Dainius Kreivys teigia, jog paskutinis mažmeninės elektros rinkos liberalizavimo etapas bus atidėtas mažiausiai metams. ...