„Kompromisas buvo rastas, jis leidžia Lietuvai labai paprastai tų išimčių netaikyti. Tokią pačią teisę turi kiekviena kita valstybė“, – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) tarybos posėdyje šeštadienį sakė G. Landsbergis.
„Lietuva pasinaudos šia Europos Komisijos suteikta galimybe ir išimčių šimtams oligarchų arba bent jau tiems, kurie yra tikrai Lietuvoje, turi pinigų arba įmonių Lietuvoje, nesuteiks“, – pridūrė politikas.
Bendrija šią savaitę pritarė devintajam sankcijų Kremliui paketui, tačiau daugiausia dėmesio jame sulaukė diskusijos dėl išimčių iki šiol priimtiems ribojimams.
I. Gelūno/BNS nuotr.
Nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios priimti aštuoni sankcijų paketai iš esmės nebuvo nukreipti prieš didžiąją dalį trąšų, taip pat žemės ūkio ir maisto produktus.
Vis dėlto dalis didžiųjų bloko šalių, tarp jų ir Nyderlandai, Belgija, tvirtino, kad ribojimai oligarchams apsunkina bankinius atsiskaitymus už nesankcionuotų prekių eksportą į trečiąsias šalis tarp Vakarų ir Rusijos įmonių, susijusių su sankcionuotais asmenimis. Todėl šalys reikalavo dalį ribojimų atšaukti.
Tokį siekį blokavo Lietuva ir Lenkija, pareiškusi, jog negali sutikti su atveriamomis spragomis.
Galiausiai Bendrija rado kompromisą. Pagal jį, pinigų atlaisvinimo siekiantys oligarchai turės pateikti įrodymus, kad lėšos būtinos konkrečiam maisto ar trąšų kroviniui į trečiąsias šalis. Sprendimą dėl to priims šalis, kurioje bus siekiama šio atlaisvinimo, ir Europos Komisija.
Vilnius taip pat išsiderėjo teisę tokių išimčių netaikyti, net ir gavus prašymą atlaisvinti lėšas.
G. Landsbergis tai įvertino kaip Lietuvos laimėjimą.
I. Gelūno/BNS nuotr.
„Lietuvos nacionalinis interesas buvo apsaugotas, todėl mes sutikome su juo“, – kalbėjo ministras.
Jis pabrėžė, kad tai yra politinis sprendimas ir teoriškai kita Vyriausybė gali „kitokį požiūrį turėti“.
Devintajame sankcijų pakete taip pat numatyti ribojimai dar keliems šimtams asmenų, trims bankams ir keturiems kanalams, nustatyti nauji eksporto apribojimai jautrioms dvejopo naudojimo ir technologijoms, kurios gali padėti didinti Rusijos karinius pajėgumus ir technologinę plėtrą.