G. Nausėda skeptiškas dėl nuleistos kartelės rinkimams: bus daugiau chaoso

Prezidentas Gitanas Nausėda neslepia skepsio dėl antradienį Seime priimto sprendimo nuleisti rinkimų kartelę iki 3 procentų partijoms ir 5 procentų koalicijoms. Šalies vadovo teigimu, toks sprendimas gali atnešti daugiau chaoso formuojant valdančiąją koaliciją ir apskritai, pažymi jis, nėra jokių garantijų, kad gausių valdančiųjų partijų atstovai, išsigandę mažesnių politinių jėgų, jau po ketverių metų nenuspręs grąžinti pakeistą rinkimų tvarką.

„Mes pradedame kaitalioti įstatymus, ir turbūt 99 proc. visuomenės puikiai supranta, kas čia vyksta ir dėl ko visa tai yra daroma“, – antradienį lankydamasis Utenoje sakė G. Nausėda.

Šalies vadovo teigimu, valdančiųjų užmojis nuleisti kartelę yra rizikingas, pirmiausia, tuo atžvilgiu, kad politikai prieš dar kitus rinkimus gali mestis prie užmojo sugrąžinti anksčiau galiojusią tvarką.

„Tai yra negerai, nes įsivaizduoju situaciją po ketverių metų. Galbūt atvirkštinę... kuomet valdžioje esančios partijos nuspręs, kad geriau būtų eliminuoti tam tikras trukdančias mažesnes partijas, ir galbūt vėl atstatys tą kartelę į buvusį lygį“, – neslėpė skepsio prezidentas. Šalies vadovo teigimu, dėl šios priežasties Prezidentūra palaikytų nebent nuosaikesnį rinkimų kartelės mažinimo projektą.

G. Nausėda pabrėžė, kad kartelės nuleidimas iki 3 ir 5 proc. gali neigiamai paveikti valdančiosios koalicijos darbą.

„Mažesnis (nei 4 ir 6 proc. – ELTA) kartelės mažinimas reikštų, kad einame tuo keliu, kada Seime atsiras dariniai, kurie smarkiai destabilizuos valdančiosios koalicijos veiklą ir sukels dar daugiau chaoso“, – apibendrino G. Nausėda.

Seimas antradienį, valdančiųjų iniciatyva, iki 3 ir 5 proc. sumažino ribą, pagal kurią politinių partijų kandidatų sąrašas ir jungtinis kandidatų sąrašas galės gauti mandatus šalies parlamente. Už tokias Seimo rinkimų įstatymo pataisas balsavo 60 Seimo narių, 1 buvo prieš, 8 parlamentarai susilaikė.

Praėjusią savaitę Seimo opozicijai užblokavus Seimo rinkimų įstatymo pataisų, kuriomis būtų sumažinta patekimo į Seimą kartelė, priėmimą, antradienį Seimas už jas balsavo dar kartą.

Šiuo metu partijos kandidatų sąrašas gali gauti Seimo narių mandatų tik tada, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 5 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų, o jungtinis kandidatų sąrašas mandatų dalybose dalyvauja tik tada, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 7 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų.

V. Pranckietis nepritaria 3 proc. barjerui

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis teigia nepritariąs 3 proc. Seimo rinkimų barjerui, tačiau registravosi balsuoti dėl jo, nes mano, kad tai jo pareiga.

„Nesu tas, kuri ignoruočiau įstatymų leidybą“, – savo elgesį antradienį BNS paaiškino parlamento vadovas.

Seime paskelbus galutinį balsavimą dėl Seimo rinkimų kartelės nuleidimo nuo 5 proc. iki 3 proc., V. Pranckietis registravosi balsuoti, bet reikšdamas valią susilaikė.

Balsuoti registravosi minimalus būtinas Seimo narių skaičius – 71. Opozicija yra pareiškusi, kad nesiregistruos balsuojant dėl Seimo rinkimų įstatymo pakeitimo, nes tik taip galinti jam pasipriešinti.

Antradienį per priėmimo procedūrą registravosi tik valdančiosios koalicijos atstovai, V. Pranckietis bei Mišriai Seimo narių grupei priklausantys Rimantas Dagys ir Povilas Urbšys.

„Aš turiu savo nuomonę ir ją reiškiu. Ir ją reiškiu balsuodamas, o ne bėgdamas nuo balsavimo“, – sakė V. Pranckietis.

Jis teigė, kad būtų balsavęs už rinkimų kartelės nuleidimą iki 4 procentų.

„Dėl 4 proc. būčiau balsavęs „už“, kad būtų pamažinta ta riba, nes yra partijų, kurios nuolat stovi ties ta riba ir jos neperžengia, o per vienmandates apygardas atkeliauja į Seimą. Manau, kad tai būtų pagalba mažesnėms partijoms, kurioms sunku peržengti tą ribą“, – sakė jis.

„3 proc. jau yra pataikavimas partijoms, kurios galbūt susikurs (...)“, – teigė Seimo pirmininkas.

Jis paneigė pats ketinąs kurti naują partiją.

Seimo opozicijos lyderis socialdemokratas Julius Sabatauskas apgailestavo, kad Seimo pirmininkas prisidėjo prie, anot jo, korupcinio įstatymo priėmimo.

„V. Pranckietis praleido galimybę nesiregistruoti, puikiai suprasdamas, kas slypi po tais įstatymų projektais. Deja, jis registravosi“, – BNS sakė V. Sabatauskas.NAUJAUSI KOMENTARAI

Tai gal atvirkščiai,

Tai gal atvirkščiai, portretas
privers ir rinkėjus labiau pagalvoti už ką savo balsą atiduoti ?! Dabar kaltinami tik Seimo nariai ,bet juk jie PATYS ten nenuėjo ir į kėdę neatsisėdo ! Kita vertus , ir KITOSE partijose yra protingų žmonių ne tik tradicinėse ,kurie per tris dešimtmečius gerokai ir pabodo kai kurie veidai ,ir išsisėmė -liko vien ginčai !

...

... portretas
ACH, Now'Sėduk, ir vėl vapeni pagal 'konservų' dūdelę, vėl pats galvot atsisakai: "Mažesnis (nei 4 ir 6 proc. – ELTA) kartelės mažinimas reikštų, kad einame tuo keliu, kada Seime atsiras dariniai, kurie smarkiai destabilizuos valdančiosios koalicijos veiklą ir sukels dar daugiau chaoso" - tai kad kaip tik ATVIRKČŠIAI. Nes - va KOKIĄ sumaištį Seime dabar kelia pralošę 'konservai', kurie vis tik SUGEBĖJO uzurpuot balsus, gautus ne jų, o atiduotų už 'kartelės' nepraėjusias 'partijas'; AIŠKU kad tą 'kartelę' nuleidus 'konservams jau būtų riesta TIEK tiesiogiai (sumažės galimybių svetimus balsus pasisavint), TIEK ir netiesiogiai, nes Seime padaugės demokratijos, sumažės 'konservų' (šiuo atveju) sumaištį kelt. Taip, gal tiek sunkiau ir 'valstiečiams' taptų, BET: juk 'Politika tai kompromisų menas', ir tuomet tik padaugėtų daugiau kompromisų, daugiau būtų atsižvelgiama į ŽMONIŲ nuomones, prie ko čia kažkokių 'lyderių' veikimas tik savo klapčiukų skaičiumi.

pagaliau

pagaliau portretas
Tegul putoja konservai, greitai ir 3 procentų nesurinks...
VISI KOMENTARAI 14
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių