I. Šimonytė žada pritarti VSD pranešėjo komisijos išvadoms

Premjerė Ingrida Šimonytė žada pritarti Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo informaciją tyrusios laikinosios Seimo komisijos išvadoms.

„Balsuosiu už“, – Žinių radijui ketvirtadienį sakė ministrė pirmininkė.

Ji tvirtino dar nespėjusi susipažinti su pilna išvadų medžiaga, tačiau tą planuojanti padaryti.

Dėl išvadų pirmą kartą balsuoti Seimas planuoja ketvirtadienį. Tokiu būdu būtų baigta išvadų projekto pateikimo procedūra.

Ji pradėta kovo 28 dieną. Tuomet komisijos pirmininkas demokratas Vytautas Bakas pristatė komisijos išvadas ir atsakė į Seimo narių klausimus.

Padaryti pertrauką pateikimo procedūroje nutarta dėl to, kad leidimą dirbti su slapta informacija turintys parlamentarai turėtų laiko susipažinti su įslaptinta tyrimo medžiaga. 

V. Bako vadovaujama komisija, kurioje be jo dirbo tik valdančiųjų frakcijų atstovai, aiškinosi buvusio VSD pareigūno Tomo Gailiaus pateiktą informaciją apie departamento vadovų veiksmus 2018– 2019 metais tikrinant tuometinio kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos aplinką, patikrinimo duomenų atskleidimą tretiesiems asmenims, praėjusių prezidento rinkimų finansavimą, galimą neteisėtą įtaką įvedant sankcijas Baltarusijai.

Praėjusiuose prezidento rinkimuose dalyvavo ir I. Šimonytė.

Po penkis mėnesius trukusio tyrimo komisija konstatavo, kad prezidentas G. Nausėda yra pažeidžiamas ir galėjo sulaužyti priesaiką neatsakydamas į komisijos klausimus.

Komisija teigia gavusi duomenų, kad kelios dešimtys asmenų iš tuometinio kandidato, G. Nausėdos aplinkos buvo susiję su baltarusiškų trąšu verslu, Rusijos ir Baltarusijos žvalgybų tarnybomis, palaikė ryšius su Rusijos ir Baltarusijos diplomatais ir pan. Anot tyrėjų, tai daro prezidentą pažeidžiamą.

Komisija taip pat tvirtina surinkusi duomenų, kad „kai kurie su baltarusiškų trąšų verslu susiję asmenys bandė tapti ir tapo nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių valstybės įstaigų vadovais bei išrinktojo prezidento patarėjais“.

Komisijos teigimu, apie G. Nausėdos aplinkos ir riziką keliančių asmenų ryšius buvo žinoma VSD direktoriui Dariui Jauniškiui, „tačiau šią informaciją jis nuo komisijos ir sprendimų priėmėjų nuslėpė“.

Išvadose taip pat konstatuota, kad prieš penkerius metus D. Jauniškis talkino G. Nausėdai rinkdamas žvalgybinę informaciją apie jo komandą ir rėmėjus, o šių asmenų sąrašą žvalgyba gavo iš paties G. Nausėdos arba jis buvo perduotas jo pavedimu.

Be to, dokumente nurodyta, kad Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovas Linas Pernavas piktnaudžiavo pareigomis neteikdamas duomenų Seimo komisijai apie vykdytą kriminalinės žvalgybos tyrimą, o VSD direktorius D. Jauniškis teikė klaidinančią informaciją Seimo komisijai.

Generalinės prokuratūros, VSD ir STT vadovai kaltina Seimo komisiją šališkumu, įgaliojimų viršijimu, spaudimo darymu. Anot jų, Seimo komisija darydama išvadas neatsižvelgė į dalį pateiktų dokumentų, liudijimų, ignoravo faktus, reikalavo pateikti kriminalinės žvalgybos medžiagą, nors tai daryti tarnyboms draudžia įstatymas.

Dėl to tarnybų vadovai Seimo tyrimo komisiją apskundė Seimo Etikos ir procedūrų komisijai.NAUJAUSI KOMENTARAI

Dzūkelis

Dzūkelis portretas
Matomai senasis ožys davė komandą, t.y. truktelėjo reikiamą virvutę, tai šitie nevispročiai šoko uoliai vykdyti komandą, bet kokiu leistinu ar neleistinu būdu apjuodinti Prezidentą.

Anonimas

Anonimas portretas
Tie du iš kairės tai jau PROTO BOKŠTAI vien iš išvaizdos, bet baką dar iki šiol skaičiau žmogumi, bet ir tas pradėjo ožio bezdalus uostyti.

JONAS

JONAS portretas
O BYPAČ JIN GERAI IŠMONTUOJA LIETUVOS BANKUS IR PASISAVINA KA RANDA
VISI KOMENTARAI 13

Galerijos

Daugiau straipsnių