Išplėsti kriterijai, kurie leidžia skelbti ekstremalią situaciją dėl migrantų

Vyriausybė trečiadienį papildė kriterijus, kuriems esant galima paskelbti ekstremaliąją situaciją dėl neteisėtų migrantų antplūdžio, ir tuomet įstatymas leistų juos apgręžti pasienyje.

Šiuo metu ekstremaliąją situaciją galima skelbti, jei per parą vienos pasieniečių rinktinės užkardos veiklos teritorijoje neteisėtai sieną mėginančių kirsti žmonių skaičius siekia 30 ir daugiau.

Vidaus reikalų ministerijos (VRM) teikimu Vyriausybė trečiadienį nustatė papildomus kriterijus ekstremaliai situacijai paskelbti – jie susieti su šalyje apgyvendintų migrantų, pateiktų prieglobsčio prašymų ir kitais rodikliais.

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė sako, kad naujieji kriterijai adekvačiau įvertins neteisėtos migracijos pobūdį, t. y. atskirs instrumentalizuotą migraciją nuo paprastos.

„Ko anksčiau nebuvo, nebuvo atskirta, tie kriterijai buvo vieni, tiktai kalba ėjo apie konkretų skaičių migrantų, kurie patenka per parą į mūsų valstybę. Dabar yra aiškiau apibrėžta, kad tai gali būti tam tikras skaičius, susijęs su karo pabėgėliais, kurie turi tam tikrą laikinosios apsaugos statusą, (...) taip pat susiję su kitomis situacijomis, tai pirmiausia migracijos instrumentalizacija, jos labai aiškiu apibrėžimu, įdėjimu į kriterijus“, – trečiadienį prieš Vyriausybės posėdį BNS sakė A. Bilotaitė.

Dabar yra aiškiau apibrėžta, kad tai gali būti tam tikras skaičius, susijęs su karo pabėgėliais, kurie turi tam tikrą laikinosios apsaugos statusą.

Vidaus reikalų ministerija teikime nurodė, kad nustatyti lankstesnius kriterijus reikia norint taikyti Seimo antradienį priimtą įstatymą dėl neteisėtų migrantų apgręžimo pasienyje valstybės lygio ekstremaliosios situacijos ir nepaprastosios padėties metu.

Įstatymas įsigalios, jei jį pasirašys prezidentas Gitanas Nausėda, žmogaus teisių gynėjai paskelbė prašysiantys įstatymą vetuoti. Nevyriausybininkų teigimu, įstatymu būtų įtvirtinti tarptautinei teisei prieštaraujantys migrantų išstūmimai.

Vienas naujų kriterijų skelbti ekstremaliai situacijai būtų duomenys, kad neteisėtas Lietuvos sienos kirtimas yra dirbtinai organizuojamas, skatinamas ar leidžiamas dalyvaujant kaimyninėms valstybėms ir jų institucijoms.

Taip pat ekstremalią situaciją būtų galima skelbti, jei dėl didelio užsieniečių skaičiaus nėra galimybės iš karto priimti prašymus suteikti prieglobstį, kai per tris paras sulaukiama per 100 prieglobsčio prašytojų.

Pagrindas skelbti ekstremaliąją būtų ir tai, jei Užsieniečių registracijos centre būtų apgyvendinta daugiau kaip 360 užsieniečių, o Pabėgėlių priėmimo centre – daugiau kaip 500 užsieniečių. Dar vienas kriterijus – jei į šalį atvyksta masinis srautas užsieniečių, turinčių teisę į laikinąją apsaugą, o jų skaičius siekia ne mažiau kaip 200 per tris paras.

Vidaus reikalų ministerija tvirtina, kad atsiradus papildomiems kriterijams valstybės institucijoms atsiras daugiau lankstumo ir galimybių identifikuoti, su kokio pobūdžio užsieniečių antplūdžiu ateityje bus susidurta – su natūralia ar instrumentalizuota migracija.

Seimas antradienį priėmė pataisas, kad esant paskelbtai valstybės lygio ekstremaliajai situacijai dėl masinio užsieniečių antplūdžio Vyriausybė Nacionalinio saugumo komisijos siūlymu gali priimti sprendimą, jog užsieniečiai, ketinantys kirsti ar kirtę valstybės sieną tam nenustatytose vietose arba pažeisdami įstatymus, į Lietuvos teritoriją neįleidžiami. Nurodoma, kad ši nuostata taikoma individualiai kiekvienam užsieniečiui.

Pataisas inicijavusi VRM tvirtina, kad jos aiškiai atskiria natūralią ir instrumentalizuotą migraciją, vykdomą Baltarusijos režimo, ir būtinos norint užtikrinti šalies nacionalinio saugumo interesus. Ministerija taip pat pažymi, kad įstatyme numatyti saugikliai dėl pažeidžiamų asmenų.

Žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“ anksčiau pareiškė, kad toks įstatymas „uždegs žalią šviesą kankinimams“.

Migrantų apgręžimas pasienyje su Baltarusija buvo pradėtas vykdyti 2021 metų rugpjūčio 3 dieną vidaus reikalų ministrės įsakymu ir vėliau įrašytas į Vyriausybės nutarimą.NAUJAUSI KOMENTARAI

Atvirai

Atvirai portretas
Pirmiausia švedai ir vokiečiai bei danai suinteresuoti, kad nedarbingi asmenys jų valstybėse prieglobsčio neprašytų

Nesikiskit i Lietuvos reikalus

Nesikiskit i Lietuvos reikalus portretas
Kam dirba ta „Amnesty International“? Gal "arabomasonams"?

Arijas

Arijas portretas
Nei vieno parazito Lietuvos teritorijoje. Pakanka jau studentu, kurie renkasi grupemis ir ima rytais rekauti kaip pas save namie. Vien nuo ju vaizdo ima pykinti.
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių