Jungtinių Valstijų ambasadorė Lietuvoje Deborah A. McCarthy (Debora Makarti) ketvirtadienį pasveikino Seimo sprendimą padidinti gynybos biudžetą, pavadindama tai geru ženklu artėjant rugsėjo mėnesio NATO viršūnių susitikimui.
„Manome, ka tai geras žingsnis vykdant partijų susitarimą ir taip pat geras ženklas artėjant ir ruošiantis NATO viršūnių susitikimui“, - BNS sakė ambasadorė, netrukus po to, kai Seimas krašto apsaugos finansavimui papildomai skyrė 130 mln. litų.
Skyrus papildomas lėšas, Lietuvos krašto apsaugos biudžetas perkopė milijardą litų ir sudarys 0,88 proc. BVP. Vyriausybė numato, kad kitąmet šis rodiklis pasieks 1 proc. BVP. Politinės partijos yra įsipareigojusios siekti, kad NATO įtvirtinta 2 proc. riba būtų pasiekta 2020 metais.
Iki šiol pagal krašto apsaugai skiriamą dalį, lyginant su ekonomikos dydžiu, Lietuva buvo priešpaskutinė NATO ir ne kartą sulaukė sąjungininkų kritikos.
Sparčiau didinti gynybos biudžetą Lietuvos valdžia apsisprendė reaguodama į Rusijos agresiją Ukrainoje.
D.A.McCarthy sakė tikinti, kad ši tendencija išliks ir ateinančiais metais.
Reaguodamos į Ukrainos krizę, JAV sustiprino Baltijos šalių oro policijos misiją, atsiuntė po kuopą karių į Lietuvą, Latviją, Estiją ir Lenkiją, neseniai Baltijos šalyse apsilankė JAV karinis laivas.
BNS paklausta, ar Lietuva gali tikėtis, kad JAV įsiklausys į prašymus dar sustiprinti karinį buvimą regione, diplomatė teigė, kad daug kas priklausys nuo sprendimų Kongrese, kuris svarsto prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) prašymą skirti 1 milijardą dolerių papildomoms pajėgoms Rytų Europoje.
„Dabar yra pastovus buvimas ir jis tęsis (...). Turime atidžiai sekti, kas bus su milijardo dolerių prašymu, kurį prezidentas pateikė Kongresui“, - sakė D.A.McCarthy.
Kai kurios didžiosios Europos šalys nepritaria nuolatiniams reikšmingiems NATO sąjungininkų pajėgumams Baltijos šalyse, teigdamos, kad taip būtų didinama įtampa su Rusija ir pažeidžiamas 1997 metais NATO duotas įsipareigojimas.
NATO pajėgumų paskirstymas turėtų būti viena iš svarbių temų rugsėjo pradžioje Velse vyksiančiame NATO viršūnių susitikime.
Naujausi komentarai