Pereiti į pagrindinį turinį

Politologas įvertino NATO viršūnių susitikimo rezultatus: kažkokios fantastikos čia nebus

2023-07-12 15:54
DMN inf.

LNK žurnalistas kalbėjosi su politologu Ainiumi Lašu apie šiomis dienomis Vilniuje vykusį NATO viršūnių susitikimą.

– Gitanas Nausėda sako, kad Vilnius jau yra sėkmės istorija. Pasiekta labai daug, sutinkat su tuo?

– Na taip, dalinė sėkmė pasiekta. Bet aš manau, kad mums reiktų valdyti lūkesčius ir suprasti, kas yra NATO. NATO iš esmės yra stalas, prie kurio ateina daug skirtingų šalių su skirtingais interesais, daug politikų, kurie turi savo naminius interesus, vidaus politikos reikalus, kuriuos jie sprendžia ir tada atsinešę visus šituos reikalus bando suderinti pozicijas. Tai mes suprantam, kad visada nebus kažkokių labai radikalių sprendimų, kad mes matom tas šalis, kurios nenori eit kažkur labai toli labai greitai ir reiškia, kad bus kompromisai. Tai kai mes suvokiam tai ir kažkiek adaptuojam savo lūkesčius, tada suprantam, kad kažkokios čia fantastikos ir tokio radikalaus lūžio nebus.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

– Radikalus lūžis būtų buvęs Ukrainos pakvietimas į NATO.

– Na, Ukraina yra pakviesta į NATO, yra patvirtinta dar kartą, kad ji yra laukiama NATO, kad jos narystė kažkada bus. Šiuo atveju, tai, ką Volodymyras Zelenskis prašė t. y. tvarkaraščio. Atsakymas yra paprastas – ar šis karas turi tvarkaraštį? Jeigu šis karas neturi tvarkaraščio, tai jo ir negalima pateikti. Nes kitaip ką tai reiškia? Tai reiškia, pavyzdžiui, po metų karas tęsiasi, Ukraina tampa NATO šalimi – tai reiškia, tos šalys turi siųsti savo kariuomenę, savo žmones, kariauti su Rusija. Mes visi čia kalbam ir taip toliau, ir prezidentas sakė – kokį mes tvarkaraštį matom ir ką mes teiksim? Kokios mūsų kariuomenės važiuos į Ukrainą? Kiek mūsų tankų važiuos į Ukrainą? Čia prasideda reikalai visai kitokio lygio. Ir kitas momentas – vidaus politika. Nepamirškime, kad tas pats Joe Baidenas yra rinkimai, rinkiminis kontekstas. Vėlgi yra visuomenė, jis negali pabėgti nuo tos visuomenės kažkur per toli, nes tada jis pralaimės rinkimus. Ar mes norime, kad Donaldas Trumpas vėl sugrįžtų į JAV prezidento postą? Aš nemanau šitam kontekste, kad mes to labai norėtume.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

– Jis yra sakęs, kad karas baigsis, kai jis taps prezidentu arba net nebūtų kilęs, jei jis būtų buvęs prezidentu. Bet žiūrėkit, ką sako Žygimantas Pavilionis, kuris yra Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininkas, atsakingas žmogus, konservatorius. Jis sako, kad J. Baidenas dar turėtų persigalvoti pamatęs aiškiai neviltį transliuojančius veidus Vilniaus universitete, kur jis sakys kalbą. Jie sako, kad iš tikrųjų reikėtų pakviesti Ukrainą į NATO. Galbūt šituo tikėjimusi, kad Ukrainai turėjo būti pasakyta kažkas daugiau, iš tikrųjų pasinaudos Rusija, kurie sakys, kad ukrainiečius NATO Vilniuje apgavo?

Nepamirškime, kad tas pats Joe Baidenas yra rinkimai, rinkiminis kontekstas.

– Pradėkim nuo to, kad Rusija gali pasinaudoti bet kuo, absoliučiai fiktyviomis istorijomis, išrast istorijas, kurių gyvenime nebuvo. Ant Rusijos tiesiog „nusispjaukim“, ką jie ten panaudos, mes nekontroliuojam. Klausimas yra čia, mūsų lauke, ką mes kontroliuojam ir ką mes sutariam. Taip, aš sutinku, kad man pačiam asmeniškai norėjosi, kad tas sprendimas būtų buvęs principingesnis, kad būtų galima aiškiau iškomunikuoti. Aišku, tas veiksmų planas buvo nuimtas. Bet galima buvo aiškiau pasakyt – karas baigiasi, tada turim kažkokius aiškius terminus. Nes čia yra esminis dalykas, karas neturi kol kas terminų ir dėl to negali apibrėžti aiškiai ir pasakyti aklai, kad priims po metų ir viskas. Ir čia atsiranda niuansai.

– Kaip svarbu, kad V. Zelenskis apskritai yra čia? Dabar jis gali akis į akį susitikti su lyderiais, su kuriais ir taip galėdavo susitikti. Jis skrisdavo į Europą, Ameriką taip pat. Kas svarbaus čia gali nutikti bendraujant akis į akį?

– Čia yra proceso dalis ir karas taip pat yra procesas, niekas momentiškai neįvyksta ir neįvyko. Tai procesas, kuriame tie žmonės bendrauja, geriau supranta vienas kitą, keičiasi, adaptuojasi prie situacijos. Dabar mes kalbam, antra diena mes žinom, kad bus susitarimas dėl ginkluotės. Gerai, galbūt čia bus silpniau, galbūt kitoj pusėj bus stipriau. Nes realiai Ukrainai dabar labiau nei kažkokio komunikato reikia ginkluotės, kuo daugiau, kuo labiau sofistikuotos ginkluotės, kad galėtų laimėti šitą karą.