Seimas vėl spręs, koks studentas bus laikomas gerai besimokančiu – ketvirtadienį parlamentas nusprendė iš naujo svarstyti prezidentės Dalios Grybauskaitės vetuotas Mokslo ir studijų įstatymo atitinkamas nuostatas.
Prezidentės veto pristačiusi jos patarėja Rūta Kačkutė pabrėžė, kad Seimo praėjusių metų pabaigoje priimtos pataisos neatitinka konstitucinės doktrinos. Seimas buvo nustatęs, kad dėl gerai besimokančio studento kriterijų spręstų pačios aukštosios mokyklos.
„Prezidentė grąžino Seimui pakartotinai svarstyti Mokslo ir studijų pataisas kaip neatitinkančias Konstitucinio Teismo suformuotos doktrinos. Teismas yra konstatavęs, kad kriterijai, kuriuos atitinkantys asmenys laikomi gerai besimokančiais, turi būti nustatyti įstatymu, iš anksto žinomi, aiškūs, skaidrūs, objektyvūs. Jie negali nukrypti nuo kiekvienam suprantamos ir visuotinai pripažintos žodžio „geras“ reikšmės“, – pabrėžė R.Kačkutė.
Pasak patarėjos, Seimo priimtos pataisos nustato, kad aukštosios mokyklos pačios galėtų spręsti, kokie studentai bus laikomi gerai besimokantys. „Įstatyme nėra įtvirtinti kriterijai, kuriuos atitinkantys asmenys būtų laikomi gerai besimokantys. Kriterijai būtų nustatyti aukštųjų mokyklų statutuose, o tai sudaro prielaidas skirtingose aukštosiose mokyklose nustatyti skirtingus kriterijus“, – sakė patarėja.
Už tai, kad prezidentės vetuotos pataisos būtų svarstomos iš naujo, balsavo 102 Seimo nariai, prieš buvo vienas. Projektas toliau Seime turės būti svarstomas kitą savaitę.
Parlamentas gruodžio pabaigoje atmetė Švietimo ir mokslo ministerijos siūlymą septynių balų ribą nustatyti kaip gerai besimokančio studento kriterijų. Kartu parlamentas patvirtino, kad gerai besimokančio statusą studentas turėtų, jei jo vidurkis būtų įvertintas „gerai“ pagal aukštųjų mokyklų statutuose, atsižvelgiant į studijų sričių ir krypčių grupių specifiką, nustatytą studijų rezultatų vertinimo sistemą.
Seimas pataisas priėmė, kad būtų atnaujinta po Konstitucinio Teismo 2014 metų nutarimo sustojusi studentų rotacija – rotacijos mechanizmas buvo pripažintas prieštaraujančiu Konstitucijai.
2014 metais KT paskelbė, kad įstatyme nustatyta studentų rotacijos tvarka prieštarauja Konstitucijai, nes sudaroma galimybė valstybės finansuojamą vietą išlaikyti ir studentams, kurių mokymosi lygis neatitinka visuotinai pripažįstamo žodžio „geras“ reikšmės. KT sukritikuotame Mokslo ir studijų įstatyme buvo numatyta, kad valstybės finansavimą gavęs studentas jį gali prarasti tik tuo atveju, jei po metų jo vidurkis yra daugiau kaip dviem balais mažesnis negu to paties kurso studentų vidurkis.
Naujausi komentarai