Paluckas neketina telkti paramos prezidento sukritikuotoms įstatymo pataisoms Pereiti į pagrindinį turinį

Paluckas neketina telkti paramos prezidento sukritikuotoms įstatymo pataisoms

2025-05-28 14:27

Nors remia socialdemokratės Birutės Vėsaitės inicijuotą Reprodukcinės sveikatos įstatymo projektą, premjeras Gintautas Paluckas neketina Seime telkti paramos šiai parlamentarų nevienareikšmiškai vertinamai iniciatyvai.

Paluckas neketina telkti paramos prezidento sukritikuotoms įstatymo pataisoms
Paluckas neketina telkti paramos prezidento sukritikuotoms įstatymo pataisoms / Asociatyvi Freepik nuotr.

„Kaip premjeras, neturėdamas šio projekto Vyriausybės programoje, aš tokių pastangų (telkti Seime paramą klausimui – ELTA) nedėsiu, bet kaip Seimo narys, Gintautas Paluckas, aš už jį balsavau“, – trečiadienį Vyriausybėje žurnalistams sakė G. Paluckas.

„Šį įstatymo projektą aš palaikiau todėl, kad manau, kad šios teisės yra pirmiausiai žmogaus teisės. Ir teisę į savo kūną moterys turi teisę ginti, įstatymais jas realizuoti. Todėl manau, kad tai yra civilizuotos visuomenės labai aiškus atributas. Ir aš jį palaikau ir palaikysiu“, – paklaustas, ar žada telkti paramą Seime kaip parlamentaras, atsakė socialdemokratų lyderis.

Tačiau, reikšdamas paramą iniciatyvai, G. Paluckas tikino galįs pažadėti, jog pats už B. Vėsaitės projektą balsuos.

„Vieną (balsą – ELTA) galiu drąsiai pažadėti“, – sakė jis.

Su prezidentu G. Nausėda apie pozicijas dėl Reprodukcinės sveikatos įstatymo nekalbėjo

Kaip skelbė ELTA, pirmadienį paklaustas apie socialdemokratų pateiktą Reprodukcinės sveikatos įstatymo projektą, prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, jog ši iniciatyva jam nėra artima vertybiškai.

„Man šiek tiek keistoka, kad Reprodukcinės sveikatos įstatymas mažiausiai kalba apie reprodukciją. Jis kalba apie tai, kad tos reprodukcijos nebūtų, kad būtų kaip galima lengviau, nemokamai, Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis padaryti abortą, kad kontraceptikai būtų nemokami“, – pirmadienio vakarą LRT televizijai teigė šalies vadovas.

Įstatymo projekto iniciatorė, socialdemokratė Birutė Vėsaitė Eltai tikino besivilianti, kad prezidentas yra susipažinęs su esama moterų reprodukcinės sveikatos padėtimi šalyje. Be to, Seimo narė pabrėžė, jog ne šalies vadovas turėtų aiškinti moterims, kaip joms elgtis su savo kūnu.

B. Vėsaitei antrino ir premjeras G. Paluckas. Antradienį jis buvo susitikęs su prezidentu G. Nausėda, tačiau tikina pastarojo klausimo neaptaręs.

„Tai nebuvo tema tabu, bet mūsų pasitarimo darbotvarkėje jos tiesiog nebuvo, nes mes kalbėjome apie kitus klausimus“, – sakė ministras pirmininkas, aiškiai neatsakydamas, ar dėl įstatymo projekto, kurį vertina skirtingai, ketina kalbėtis su šalies vadovu.

„Kalbėtis visada verta. Panašu, jog iš tiesų mūsų pozicijos šiuo klausimu skiriasi – ar tai įtakota pasaulėžiūros, ar kitų dalykų. Taip kad ši diskusija tęsis ir jeigu turėsime tokią progą ar prezidentas iškels susitikimo metu tokį klausimą – mes ir jį aptarsime“, – apibendrino socialdemokratų lyderis.

Šeimos planavimą, nėštumo nutraukimą, motinystę bei lytinį švietimą reglamentuojantį Reprodukcinės sveikatos įstatymo projektą Seimas ėmėsi svarstyti gegužę.

Naujame dokumente prieš kelerius metus ministro įsakymu patvirtintą nėštumo nutraukimo tvarką siūloma įteisinti įstatymu. Taip pat – leisti su gydytoju pasikonsultavusioms nėščiosioms pasirinkti gimdymo būdą, skausmo malšinimo priemones, į gimdymą lydintį asmenį.

Taip pat gimdyvėms būtų užtikrinta teisė į psichologo konsultacijas, prenatalinės diagnostikos paslaugas. Siekiant įvertinti galimą genetinę riziką būsimam palikuoniui, valstybė turėtų užtikrinti genetinį konsultavimą planuojant šeimą.

B. Vėsaitė siūlo įstatyme numatyti ir tai, kad kontraceptinės priemonės būtų prieinamos nemokamai. Jų įsigijimo išlaidų kompensavimo tvarką nustatytų sveikatos apsaugos ministras. Įstatymo projektu reglamentuota ir sterilizacija – savanoriškas chirurginis šeimos planavimo metodas, kuriuo siekiama ilgalaikio apsisaugojimo nuo nepageidaujamo nėštumo.

Šiuo metu Lietuvoje nėra reprodukcinę sveikatą reglamentuojančio įstatymo. Šie klausimai reguliuojami fragmentiškai atskiruose teisės aktuose.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų