„Rezultatas yra toks, kokio ir buvo galima laukti. Turbūt buvo dvi svarbios aplinkybės: pirma – ar Mindaugas Sinkevičius pasiryš kandidatuoti (...), ir kitas faktorius – tai temperatūra koalicijoje galėjo G. Paluckui bent kažkiek patrukdyti“, – BNS sakė Vilniaus politikos analizės instituto asocijuotasis analitikas Matas Baltrukevičius.
Anot jo, kitiems kandidatams – Juozui Olekui ir Vitalijui Mitrofanovui – šansų buvo mažai ir dėl to, nes konkuruoti teko su Ministrų kabineto vadovu.
„Įprastai matome atvirkštinį scenarijų, kad žmogus tampa partijos pirmininku, o paskui partijai gerai pasirodžius rinkimuose gauna postą. Dabar situacija kitokia – premjeras tampa partijos pirmininku“, – aiškino politologas.
M. Baltrukevičiaus teigimu, nė vienas iš G. Palucko konkurentų per daug nesistengė šių rinkimų laimėti.
„Stovykla, kuri sakytų, kad koalicija yra klaida, net ir neturėjo tokio labai tvirto kandidato. J. Olekas kažkur per vidurį buvo (...). V. Mitrofanovas buvo kritiškesnis, bet irgi nebuvo jau taip labai radikaliai nusiteikęs“, – teigė analitikas.
Jam antrina ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) politologas Ignas Kalpokas.
„Pripažinkime, tie du kandidatai, kurie buvo likę ir metę iššūkį, neturėjo labai didelių šansų. Turbūt intriga baigėsi iš esmės su M. Sinkevičiaus pareiškimu, kad jis vis dėlto nekandidatuos“, – BNS kalbėjo politologas.
„Turėsim tęstinumą“
Remiantis preliminariais rezultatais, išrinktasis socialdemokratų lyderis surinko 5065 iš 6418 balsavime dalyvavusių partiečių balsų. Antroje vietoje liko Seimo vicepirmininkas J. Olekas, surinkęs 745 balsus, o trečioje vietoje – Akmenės rajono meras V. Mitrofanovas su 593 balsais. Iš viso rinkimuose balsavo 49,93 proc. socialdemokratų.
Naujai išrinkto LSDP pirmininko įgaliojimai prasidės nuo gegužės 17 dienos, per partijos suvažiavimą Vilniuje. Socialdemokratų pirmininko kadencija – dveji metai.
Politologai teigia, kad partijos kryptis lyderiu išrinkus G. Palucką per daug kisti neturėtų.
Pasak I. Kalpoko, socialdemokratai šiuo metu yra patogioje pozicijoje, todėl partijoje turėtų išlikti tęstinumas.
„Iš esmės turėsim tęstinumą, nes jau ir dabar G. Paluckas faktiškai buvo partijos veidas ir vedlys (...). Dabar iš esmės partija yra labai tokioje komfortabilioje pozicijoje, turinti skaitlingą valdančiąją daugumą“, – BNS sakė politologas.
Jo teigimu, išrinktasis partijos lyderis turi aukštą pasitikėjimą ne tik partiečių gretose, bet ir visuomenėje – kol situacija nepasikeis, didelių diskusijų partijoje neturėtų būti. Tačiau klausimų dėl LSDP lyderio gali kilti tuomet, jei partija prastai pasirodytų savivaldos rinkimuose 2027-aisiais arba jei atsiras nestabilumas koalicijoje.
Kaip skelbė BNS, dabartinė partijos lyderė europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė socdemams vadovavo nuo 2021-ųjų pavasario, tačiau šiemet nusprendė nebesiekti perrinkimo.
Prieš tai partijai vadovavo G. Paluckas, tačiau dėl buvusių blogų Seimo rinkimų rezultatų jis pasitraukė iš pareigų.
Pernai rudenį LSDP vėl laimėjo parlamento rinkimus – socialdemokratai iškovojo 52 mandatus iš 141. Valdančiąją koaliciją jie sudarė su partija „Nemuno aušra“ bei Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir užsitikrino 86 parlamentarų palaikymą.
Naujausi komentarai