- Gailė Jaruševičiūtė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Daug diskusijų keliantis 2020 m. biudžetas sudaromas, siekiant mobilizuoti rinkėjus prieš vyksiančius Seimo rinkimus, todėl, pasak ekspertų, politikams prioritetu tampa pensininkai, sudarantys didžiausią balsuojančiųjų dalį, o ne vis garsiau apie vangiai sprendžiamas problemas švietimo sektoriuje kalbantys mokytojai ar dėstytojai.
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) profesorius Ramūnas Vilpišauskas įsitikinęs, kad Vyriausybės pozicija nedidinti mokytojų ir dėstytojų atlyginimų atspindi valdžios požiūrį, kad švietimo sektorius nėra prioritetinė sritis.
„Tai atspindi Vyriausybės požiūrį, kad švietimas nėra prioritetinė sritis, nes biudžeto ištekliai visada yra ir bus riboti, pagrindinis klausimas, kas laikoma svarbiausiais dalykais, kuriems reikia skirti finansavimą. Kartu tai yra turbūt ir pripažinimas, kad šios Vyriausybės programoje ir rinkimų kampanijos metu išsakyti pažadai, ne tik susiję su finansavimu, bet ir su pertvarkomis, liko neįgyvendinti“, – Eltai teigė R. Vilpišauskas.
Politologas taip pat mano, kad tikimybė, jog konsensusas bus atrastas ir Vyriausybei pavyks išpildyti savo pažadus dėl mokytojų atlyginimų didinimo, menka. Pasak R. Vilpišausko, valdančiųjų prioritetas – prieš artėjančius Seimo rinkimus didinti finansavimą aktyviausiai rinkėjų daliai – pensininkams.
„Neatrodo, kad būtų didelė tikimybė, jog švietimui finansavimas pastebimai padidėtų, nes atrodo, kad ir valdantiesiems, ir prezidentui labiau rūpi kitos visuomenės grupės, kurios galbūt laikomos politiškai svarbesnėmis“, – savo įžvalgomis dalinosi profesorius.
R. Vilpišauskas teigia, kad 2020 m. biudžetas neatsitiktinai orientuotas į pensininkus. Pasak politologo, vyresnio amžiaus žmonės yra aktyviausia rinkėjų grupė, todėl ir Vyriausybė yra suinteresuota jiems padėti pirmiausiai.
„Klausimas, ar atsitiktinumas yra tai, kad šios grupės taip pat yra ir aktyviausios rinkėjų grupės rinkimų metu. Klausimas, ar tai yra sutapimas, kad apie juos dabar galvojama daugiausiai“, – svarstė politologas.
Klausimas, ar tai yra sutapimas, kad apie juos dabar galvojama daugiausia.
Pasak R. Vilpišausko, diskutuojamas biudžeto projektas rodo, kad Vyriausybei greičiausiai nepavyks įgyvendinti struktūrinių pokyčių, kurie padėtų rasti daugiau finansinių išteklių.
„Man atrodo, kad tai jau yra tam tikras pripažinimas, jog šiai Vyriausybei per visą kadenciją turbūt ir nepavyks įgyvendinti tų struktūrinių pokyčių, kurie galėtų padėti rasti finansinių išteklių pačių sistemų viduje. Tiek kalbant ir apie švietimą, tiek ir apie sveikatos apsaugą“, – sakė R. Vilpišauskas.
TSPMI profesorius teigia, kad prognozės švietimo sistemai ilgalaikėje perspektyvoje yra ganėtinai niūrios. Pasak politologo, ir toliau didės atskirtis tarp įstaigų, gebančių tikslingai panaudoti ribotą finansavimą, ir tų, kurios nesugeba efektyviai panaudoti skirtų lėšų.
„Tai gali būti pagrindinė bėda, kad toliau augs ir dabar jau nemenka atskirtis tarp kokybiškai dirbančių švietimo įstaigų ir nemažos dalies tų (įstaigų. – ELTA), kurios tiesiog mėgina išgyventi“, – sakė politologas.
Savo ruožtu Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, politologas Lauras Bielinis taip pat įsitikinęs, kad 2020 m. Vyriausybės biudžeto projektas yra nukreiptas į aktyviausią rinkėjų masę – pensininkus. Pasak profesoriaus, būtent vyresniojo amžiaus žmonių balsas ateinančiuose Seimo rinkimuose gali būti lemiamas.
„Vertinu šitą biudžetą kaip biudžetą, kuris nukreiptas į pagrindinę rinkėjų masę. Mūsų visuomenė yra senstanti visuomenė, dominuoja vyresni žmonės, ir pensininkų balsas rinkimuose, ko gero, gali tapti lemiamas daugeliui partijų. Todėl ir Seimas bei Vyriausybė biudžetą planuoja taip, kad paremtų arba nupirktų pagrindinius rinkėjus“, – Eltai teigė L. Bielinis.
Pasak L. Bielinio, tokie trumpalaikiai sprendimai rodo, kad Vyriausybei trūksta strateginio mąstymo, o tai, tvirtino profesorius, užkerta kelią siekti ilgalaikių pozityvių rezultatų.
„Manau, kad Vyriausybė neturi strateginio mąstymo įgūdžių ir apskritai suvokimo, kas yra strateginis valstybės raidos matymas. Jie klimpsta trumpalaikiuose taktiniuose klausimuose, vykdydami trumpalaikius žingsnius. Tai nepadės Vyriausybei pasiekti pozityvaus rezultato“, – apibendrino politologas.
ELTA primena, kad pastarąją savaitę Švietimo ir mokslo komitete, kuriame valdantieji turi daugumą, nebuvo pritarta kitų metų Vyriausybės biudžetui. Skirstant 2020 m. valstybės biudžetą, išsiskyrė Vyriausybės ir Seimo nuomonės dėl finansavimo švietimui.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
G. Nausėda su patarėjais kitą antradienį dirbs Utenoje ir Dusetose
Prezidentas Gitanas Nausėda su patarėjais kitą antradienį dirbs Utenos regione, kur susitiks su vietos savivaldybių merais, taip pat bendruomenių, mokyklų ir žiniasklaidos atstovais. ...
-
MRU etikos sargų išvada: V. Valentinavičius premjero neįžeidė3
Mykolo Romerio universitete dirbantis politologas Virgis Valentinavičius kalbėdamas apie premjero Sauliaus Skvernelio sveikatą jo garbės bei orumo nepažeidė, konstatavo universiteto Etikos komisija. ...
-
Seimo tyleniui – bendrijų atkirtis30
Kaune išrinktas Seimo narys Lauras Stacevičius įžūliai buldozeriu stumiamu daugiabučių namų valdymo įstatymu užsitraukė pastatų savininkų nemalonę, tačiau pats politikas kritikos nepripažįsta. ...
-
Etikos sargai įpareigoti nagrinėti A. Tapino skundą dėl S. Skvernelio23
Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) įpareigojo Seimo etikos sargus ne tik priimti, bet ir išnagrinėti visuomenininko, žurnalisto Andriaus Tapino skundą dėl premjero pasakytų žodžių. ...
-
R. Karbauskis remia J. Bernatonio kandidatūrą į KT teisėjus7
Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sako, kad palaiko koalicijos partnerio „socialdarbiečio“ Juozo Bernatonio kandidatūrą į Konstitucinio Teismo (KT) teisėjus, tačiau abejoja, kad Seimo pirmininkas Viktoras P...
-
T. Tomilinas: daugiabučių gyventojai turi teisę į namus be tabako dūmų19
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotojas „valstietis“ Tomas Tomilinas džiaugiasi, kad jo, taip pat parlamentaro Antano Vinkaus ir kitų Seimo narių iniciatyva apginti nuo rūkymo daugiabučių namų balkonuose kenčian...
-
G. Landsbergis: „valstiečiai“ patys sau pjauna taburetės koją16
Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis sako esąs įsitikinęs, kad valdančiųjų „valstiečių“ remiama iniciatyva nuleisti kartelę Seimo rinkimuose iki 3 proc. gali skaudžiai atsisukti prieš juos pačius. ...
-
L. Linkevičius: Turkijos poziciją galėjo pakeisti nutekinta informacija
Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius įsitikinęs, kad Turkija yra valstybė, visada siekianti išsiderėti sau palankesnes pozicijas, todėl tai apsunkino gynybos planų pasirašymą. Pasak ministro, visgi nutekinta informacija, kad Tur...
-
A. Širinskienės komisija nori daugiau laiko tyrimui4
Parlamentarės Agnės Širinskienės vadovaujama galimą neteisėtą įtaką ir poveikį Lietuvos politikams tirianti Seimo laikinoji komisija norėtų pratęsti tyrimą iki kitų metų balandžio 30 d. ...
-
G. Landsbergis: premjeras, dengdamas J. Narkevičių, daro sau didžiulę žalą5
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis sako, kad kaltinimai susisiekimo ministrui Jaroslavui Narkevičiui yra pagrįsti, o būdamas ministru jis „tempia Vyriausybę žemyn“....