Prancūzų ministras Vilniuje: Kinija turi gerbti ES kaip „stiprų ir vieningą“ vienetą

Vilniuje penktadienį viešintis Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jean'as-Yves'as Le Drianas (Žanas Ivas Le Drianas) pareiškė, kad Kinija turi pradėti gerbti Europos Sąjungą (ES) kaip vieningą jėgą.

Taip jis kalbėjo ES siekiant įtikinti Kiniją nepalaikyti Rusijos kare prieš Ukrainą, Lietuvai patiriant Pekino spaudimą dėl ryšių su Taivanu.

„Kinija turi išmokti gerbti ES kaip vienetą, kuris yra vieningas ir stiprus“, – bendroje spaudos konferencijoje su Lietuvos užsienio reikalų ministru Gabrieuliumi Landsbergiu sakė J.-Y. Le Drianas.

„Jeigu Kinija negerbtų ES, (...) turime būdų, kurių pagalba galime priminti Kinijai tai, ko tikimės“, – perspėjo jis.

ES institucijų vadovai penktadienį surengė susitikimą su Kinijos prezidentu Xi Jinpinigu (Si Dzinpingu), per kurį perspėjo, kad bet koks Pekino bandymas padėti vasarį invaziją Ukrainoje pradėjusiai Rusijai paveiks bendrijos ir Kinijos ekonominius ryšius.

Pasak Prancūzijos ministro, Kinijos ekonomika jau kenčia dėl pasikeitusios geopolitinės situacijos pasaulyje, o dabar Pekinas yra sudėtingoje padėtyje, nes nori atrodyti demokratinių vertybių gynėjas, bet tuo pačiu yra artimas Maskvai, laužančiai tarptautines normas.

Be to, pastarosios krizės sustiprino ES, bendrija jaučia „savo galią tiek Rusijos, tiek Kinijos atžvilgiu“, teigė Prancūzijos diplomatijos vadovas.

G. Landsbergis sakė, kad ES turi išlaikyti spaudimą Kinijai, šiuo metu susiduriančiai su vienu svarbiausių XXI a. pasirinkimų.

„Arba tu esi pasaulio tvarkos pusėje, arba tu esi pasaulio griovėjų pusėje, – kalbėjo jis. – Kol kas Kinija nedavė ženklų, kad ji yra pasaulio tvarkos pusėje“.

Kita vertus, Kinija vienareikšmiškai baiminasi ES sankcijų, todėl ir nori sukurti įspūdį, jog neremia Rusijos, teigė Lietuvos ministras.

„Rusija mums irgi visokių dalykų pasakoja, bet mes nebūtinai turime jais tikėti“, – sakė G. Landsbergis.

Jis lygino Rusijos karinį spaudimą Ukrainai ir Kinijos ekonominį spaudimą Lietuvai kaip žabojančius „valstybių suverenitetą tam tikra prasme“.

„Tai yra to paties vadovėlio skirtingi skyriai“, – kalbėjo Lietuvos diplomatijos vadovas.

„ES laikosi labai aiškaus principo, kad valstybių suverenitetas turi būti apgintas, ar Ukrainojee, ar Lietuvoje, ar kur kitur“, – pridūrė jis.

Kinijos rūstybę Lietuvos atžvilgiu užtraukė pernykštis Vilniaus sprendimas leisti Taivanui atidaryti atstovybę šalyje paties Taivano pavadinimo. Tada Pekinas apribojo santykius su Vilniumi ir blokavo Lietuvos eksportą.

Dėl šių veiksmų ES sausio pabaigoje kreipėsi į Pasaulio prekybos organizaciją (PPO) dėl Kinijos prekybos praktikos.

 


Šiame straipsnyje: Jeanas-Yvesas Le DrianasGabrielius LandsbergisESKinijakaras Ukrainoje

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių