- Klaipeda.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prezidentas Gitanas Nausėda ir premjerė Ingrida Šimonytė beveik nebesikalba. Apžvalgininkai sako, kad dėl to žalą patiria visa valstybė, praneša LNK.
Beveik nustojo kalbėtis
Tapęs prezidentu, G. Nausėda žadėjo daugiau kalbėjimosi, atvirumo ir kompromisų, nepaisant pažiūrų.
„Čia ir yra tas didysis uždavinys, dėl kurio aš ėjau į politiką. Jeigu po penkerių metų galėsiu pasakyti, kad man tai sekėsi daryti geriau negu kitiems, reiškia, buvo verta eiti“, – sakė tada G. Nausėda.
Pastabų yra kadencijai įpusėjus.
„Ypač jei mes kalbame apie tai, kur yra prezidento prerogatyva, pavyzdžiui, užsienio politikoje to susiderinimo tikrai trūksta. Manau, kad mūsų užsienio politika nuo to kažkiek kenčia“, – kalbėjo KTU dekanas Ainius Lašas.
Pagal ilgametę tradiciją, prezidentai su premjerais kartą per savaitę susitikdavo aptarti valstybės reikalų. Premjerės I. Šimonytės patarėjai pranešė, kad paskutiniai jos ir prezidento pokalbiai vyko rugsėjo 6 d., rugpjūčio 9 d.
„Turime krizes. Tas nesikalbėjimas kenkia ir dėl to, kad žmonės pradeda nepasitikėti politikais, abejoti, dvejoti“, – teigė buvęs premjeras Saulius Skvernelis.
Tu neturi kitokio pasirinkimo, tu nesi privatus žmogus, kuriam patinka ar nepatinka koks nors politinis pareigūnas ar oponentas.
Kai buvo premjeru, S. Skvernelis daugiausia dirbo su prezidente Dalia Grybauskaite. Buvo savaičių, kai ir S. Skvernelio prezidentūroje nelaukė.
„Tas nenoras kalbėti, užsispyrimas, mėginimas apvardžiuoti...“ – apie S. Skvernelį tuomet sakė D. Grybauskaitė.
Bet, anot S. Skvernelio, pavykdavo suprasti, kad tartis turi ne jis su D. Grybauskaite, o du šalies vadovai apie valstybės reikalus.
„Tu neturi kitokio pasirinkimo, tu nesi privatus žmogus, kuriam patinka ar nepatinka koks nors politinis pareigūnas ar oponentas“, – šnekėjo S. Skvernelis.
Nesutarimų vis daugėja
Nesutarimų tarp I. Šimonytės ir G. Nausėdos, atrodo, tik daugėja. Kai premjerė lankėsi Jungtiniuose Arabų Emyratuose, prezidentas pranešė neva vasarą Vyriausybė tyčia neskiepijo žmonių.
„Buvo dirbtinai sulėtinti skiepijimosi tempai, galbūt dėl to, kad nebūtų pasiektas prezidento tikslas 70 proc. iki liepos vidurio“, – šnekėjo G. Nausėda.
Dar anksčiau Prezidentūra su valdančiaisiais nesutarė, kam tenka laurai dėl sprendimo nebeįleisti migrantų iš Baltarusijos. Anot politologo A. Lašo, tai nepadeda siekiant Europos Sąjungos paramos.
„Tas susipriešinimas tikrai nepadėjo, nes viduje mes pykomės, kas atsakingas už migrantų suvaldymą, ar čia sėkmingai daroma, ar nesėkmingai“, – tikino A. Lašas.
Jis, sėdėdamas banke, matė Lietuvą per šiek tiek kitokią prizmę.
Kai nesusikalba šalies vadovai, ar išgirs žmonės jų prašymus būti vieningiems?
„Šiandien susipriešinimo Lietuvoje yra aiškiai per daug“, – pripažino pats G. Nausėda.
„Jeigu mes matome susipriešinimą tarp aukščiausių šalies lyderių, tai visiškai tikėtina matyti, kad ir tarp žmonių yra pakankamai susipriešinimo ir nepasitikėjimo“, – kalbėjo A. Lašas.
G. Nausėda žadėjo remtis prezidento Valdas Adamkaus vakarietiškomis vertybėmis.
„V. Adamkus elgėsi tikrai skirtingai, jis suprato. Tai daugiau ir yra vakarietiška, amerikietiška kultūra, kuri irgi dabar yra prarasta, bet buvo tas auksinis amžius“, – aiškino A. Lašas.
„Politikui negali būti juoda-balta, yra ir kompromisai, nėra amžinų priešų, yra ir konkurentai, ir visi kiti dalykai. Jis, sėdėdamas banke, matė Lietuvą per šiek tiek kitokią prizmę“, – šnekėjo Seimo narys Algirdas Sysas.
Šiltų santykių gali neskatinti ir aplinkybė, kad I. Šimonytė norėjo tapti prezidente, bet pralaimėjo G. Nausėdai.
„Tam tikra buvusių varžovų konkurencija jaučiama nuo pat pradžių“, – manė žurnalistas Tadas Ignatavičius.
G. Nausėda esą ir dabar naudojasi, kad yra reitingų lyderis.
„Nausėda neturi ką prarasti“, – pridūrė T. Ignatavičius.
Anot T. Ignatavičiaus, I. Šimonytei turėtų labiau rūpėti atkurti racionalius santykius su prezidentu: „Suprantu, kad kartais I. Šimonytei sunku suprasti tai, ko nori prezidentas, nes mes daug kas spėliojame, ką jis norėjo pasakyti, ko jis iš tikrųjų nori, bet surasti kalbą būtina, nes tai neišeina į naudą Vyriausybei“.
I. Šimonytės susitikimų su G. Nausėda pradėjo mažėti, kai konservatoriai pradėjo kovą su G. Nausėda, kad į Europos lyderių susitikimus keliautų nebe jis, o I. Šimonytė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Prieš Lietuvos ambasadą Švedijoje įvykdytas išpuolis9
Lietuvos ambasada Švedijoje penktadienį informavo Užsienio reikalų ministeriją (URM) apie nemalonų įvykį. ...
-
G. Nausėda: sveikinu Armėnijos įsipareigojimą demokratinėms reformoms
Prezidentas Gitanas Nausėda, tęsiantis oficialų vizitą Armėnijoje, susitiko su Armėnijos ministru pirmininku Nikolu Pašinianu ir su juo aptarė saugumo situaciją Kaukazo regione, demokratines reformas Armėnijoje, Europos Sąjungos (ES) ir Armėn...
-
Seimo aikštėje bręsta rekonstrukcija: sieks apsaugos ir nuo teroristų14
Atsižvelgus į vis pasikartojančius incidentus ir Vadovybės apsaugos tarnybos rekomendacijas, ketinama parlamentą aptverti, praneša LNK. ...
-
Lietuvos ir Armėnijos pirmosios ponios aptarė švietimą ir inovacijas
Lietuvos pirmoji ponia Diana Nausėdienė penktadienį, su vizitu lankydamasi Armėnijos sostinėje Jerevane, susitiko su šios šalies pirmąja ponia Anahit Minasyan. ...
-
Opozicija susitarimo dėl užsienio politikos pasirašyti neskuba: piktinasi konservatorių fantazijomis4
Panašu, kad parlamentinių partijų rengtas susitarimas dėl užsienio politikos stringa. Nors procesui vadovaujanti Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininkė Laima Andrikienė tvirtina, kad į susitarimą yra įtraukti visų partijų pasiūly...
-
M. Matijošaitis apie „orgijas“ Seimo viešbutyje: pakviesiu M. Puidoką paklausyti savo muzikos37
Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Mindaugas Puidokas kaltina valdančiosios Laisvės frakcijos narį Marių Matijošaitį lėbavimu Seimo viešbutyje ir trukdymu virš jo gyvenantiems karo pabėgėliams iš Ukrainos, pran...
-
L. Andrikienė: byra Kinijos organizuojamas formatas „16+1“7
Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininkė Laima Andrikienė sako, kad toliau byra Kinijos ir dalies ES narių bendradarbiavimo formatas „16+1“. Lygiai prieš metus iš šio formato pasitraukusi Lietuva paragino ir kitas ...
-
G. Nausėda: Lietuva pasisako už glaudesnę ES ir Armėnijos integraciją
Lietuva pasisako už glaudesnę Europos Sąjungos (ES) ir Armėnijos integraciją, teigia šalies vadovas Gitanas Nausėda. ...
-
Jei Rusija ir Baltarusija nesilaiko tarptautinės teisės, ar joms vieta Jungtinėse Tautose?
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, dalyvaudama Jungtinių Tautų (JT) Tarptautiniame migracijos peržiūros forume, pasmerkė Rusijos karinę agresiją prieš Ukrainą ir ragino Rusiją ir Baltarusiją gerbti ir laikytis tarptautinės teisės. ...
-
Seimo narių delegacija išvykusi oficialaus vizito į JAV9
Oficialaus vizito į JAV iki sekmadienio išvykusi Seimo narių delegacija, penktadienį pranešė Seimo atstovybė JAV Kongrese. ...