Praėję savivaldos rinkimai džiugina padidėjusiu rinkėjų atvirumu, o nepartinių visuomenininkų populiarumas yra demokratijos ir sistemų atvirumo požymis, sako prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėjas Mindaugas Lingė.
„Tai buvo istoriniai rinkimai, atvėrę galimybę rinkėjams rinkti merus tiesiogiai, pozityviai nuteikia žmonių aktyvumas šiuose rinkimuose, o ir pasirinkimas buvo išties demokratiškas. Prezidentės vertinimu, žmonės labai aiškiai pareiškė savo poziciją ir tą poziciją turime gerbti. Pokyčiai kai kuriose savivaldybėse neišvengiami, o įdomesni rinkimų momentai - visuomeniniai rinkimų komitetai“, - antradienį komentuodamas rinkimų rezultatus Žinių radijui sakė prezidentės patarėjas.
Tačiau tuo pačiu patarėjas sakė, kad „nauja merų rinkimų forma tikrai revoliucijos nepadarė, o žmonės patys patvirtino, jog su valstybės santvarka, demokratiškumu esame tikrai gerame kelyje“.
Kaip vieną šių rinkimų ypatumų jis išskyrė visuomeninių komitetų populiarumą. „Visuomeninių komitetų rezultatas yra labai geras, komitetai pagal balsų skaičių užima 4 vietą rikiuotėje kartu su pirmaujančiomis partijomis, bendrai Lietuvoje jie turės 116 mandatų, kiek yra paaiškėjusių, net 36 visuomeniniai komitetai gavo mandatus įvairiuose sąrašuose, ir jau turime vieną išrinktą nepartinį, per visuomeninius komitetus, merą, būtent Alytuje (Vytautą Grigaravičių - red.), o dar šeši varžysis antrame ture“, - kalbėjo prezidentės atstovas.
M.Lingės žodžiais, „galimybę nepartiniams dalyvauti ir sėkmingai pasirodyti galima vertinti vienareikšmiškai - tai demokratijos ir sistemų atvirumo požymis, ir tai pasireiškė šiuose rinkimuose“.
Taip pat patarėjas atkreipė dėmesį, kad šiemet rinkimuose daugiau mandatų gavo moterys. „Galime pasidžiaugti moterų išrinktimu, tikrai savivaldybių rinkimų istorijoje pirmą kartą išrinkta daugiausiai moterų, jos sudarys ketvirtadalį visų tarybų narių“, - sakė M.Lingė.
Toliau komentuodamas rinkimus patarėjas pastebėjo, jog po permainų didmiesčiuose jos reikėtų ir mažuosiuose rajonuose. „Svarbu, kad stabilumas rajonuose ir mažesnėse savivaldybėse nevirsų stagnacija. Tam tikrų pokyčių tikrai reikia mažose savivaldybėse, kad jos taptų patrauklios jaunimui veikti, grįžti migrantams, taip pat ieškoti veiklos realizacijai miesteliuose, kad jos atsivertų investuotojams, nes savivaldybių pritraukimas investicijų tikrai yra svarbi problema“, - kalbėjo patarėjas.
Lietuvoje sekmadienį vyko savivaldybių ir pirmieji tiesioginiai merų rinkimai. Daugiausiai mandatų savivaldybių tarybose gavo Socialdemokratų partija, toliau - Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Liberalų sąjūdis, visuomeniniai rinkimų komitetai.
Naujausi komentarai