– Kokie konservatoriai bus opozicijoje? Jūs puikiai žinote, dirbote, kai jie buvo opozicijoje.
– Puikiai žinau, tai, ką geriausiai moka, griauti, intriguoti, tokia opozicija ir bus, 2016–2020 metais tokia ir buvo. Kalbant apie konstruktyvumą, ten net su žiburiu jo nerasi, jie tikrai tą moka, griovėjai yra nuostabūs. Daugumos, kokia susiformuos, laukia tikrai stipri opozicija.
– Manote, kad Vilija Blinkevičiūtė bus premjerė?
– Turite kitokių žinių? Aš kol kas ne.
– Ji vėl neatsakė tiesiai šviesiai, kad tikrai eis ir bus premjere.
– Kol kas, kiek tarpusavyje kalbėjomės – ir partijoje, ir būsimoje frakcijoje Seime – net nesvarstėme alternatyvų.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Jokių užuominų nebuvo.
– Ne. Turime tikėjimą, kad jos lyderystė, kuri padėjo pasiekti tokių įspūdingų rezultatų, suponuoja tai, jog ji bus premjerė. Premjero uždavinys yra suburti labai profesionalią tinkamai dirbančią Vyriausybę ir užtikrinti sklandų frakcijos darbą Seime. Frakcija bus didžiulė, daug naujų žmonių, be tokios tvirtos lyderystės aš neįsivaizduoju, kaip galima kalbėti apie sėkmingą darbą.
Saulius Skvernelis. P. Peleckio/BNS nuotr.
– Jūs pats pareiškėte, kad nebūsite ministru šioje valdžioje, kokį postą sau nusimatėte?
– Jokio nenusimatęs. Dėl ministro buvau pasakęs pakankamai seniai, dar anksčiau, kad nemanau, jog ministras pirmininkas, kuris dirbęs Vyriausybėje, turėtų eiti vėl dirbti į Vyriausybę, į kokias nors ministro pareigas. Čia buvo tokių pajuokavimų, kad kažkas bando pasakyti, kur aš negaliu dirbti, kad aš galėčiau dirbti, bet tikrai šiandien tokių ketinimų neturiu. Galbūt patirties prireiks kažkur, tada svarstysime, bet šiandien tokių ketinimų tikrai nėra.
– Įvairių gandų sklando nuolat, ypač daug sklandė jų tarp 1 ir 2 turo, kad jūs galbūt būsite Seimo pirmininkas. Vienas iš trijų šalies vadovų.
– Na, matote, aš jau buvau vienas iš trijų, kaip jūs sakote. Puikiai žinau, ką tai reiškia, ir tikrai nesu tas žmogus, kuris siektų ar svajotų.
– Bet jūs juk nenorite būti šešėlyje, kaip Ramūnas Karbauskis.
– Aš niekada nebuvau šešėlyje. Manau, kad darbas Seime, ypač, jeigu būsime valdančiojoje koalicijoje, yra prasmingas ir sudėtingas, nes tas palaikymas Vyriausybės teikiamiems įstatymų projektams yra labai svarbus, Seime ir kompromisų tenka dažnai ieškoti. Tai yra labai svarbus darbas. Mes turėsime taip pat ir atsinaujinusią frakciją, dalis mūsų žmonių nepateko, kiti įsiveržė kaip vėjelis į šį Seimą. Mes toliau tęsiame savo politinės partijos vystymą. Tikrai kalbame apie tai, kaip ir kuriame, kad nebūtų vien ant politinio ciklo politinė partija. Veiklos yra labai daug, o ta garbė, būti tarp trijų, žinau, ką reiškia, kokia atsakomybė.
Ramūnas Karbauskis. P. Peleckio/BNS nuotr.
– Ar tai reiškia, kad jūs būsite toje koalicijoje?
– Tikrai ne, kaip ir sakėme prieš dvi savaites, taip ir dabar. Matome bendrą darbą kartu su socialdemokratais, jeigu būsime pakviesti į koaliciją, tikrai kalbėsime su socialdemokratais. Kiek mūsų programos nuostatų gali atliepti koalicijos programa, Vyriausybės programa ir tada, jeigu būsime pakviesti, manau, kad bus bendras sprendimas dėl galimų partnerių. Kol kas koalicijos jokios nėra, tikrai naktį niekas neįvyks. Antradienį turime valdybos posėdį ir tada su partijos valdyba spręsime, kadangi esame demokratinė partija ir ne vienas žmogus sprendžia, ką daryti ir kaip elgtis.
– Dar prieš paskelbiant visus šiuos įspūdingus socialdemokratų rezultatus, V. Blinkevičiūtė sakė, kad turi svajonę, jog koalicija būtų iš trijų partijų. Reikia jūsų, dar kažko. Ką jūs įsivaizduotumėte tarp tų trijų partijų centro?
– Norėčiau, kad tai būtų politinės partijos, kurios yra solidžios, jau praėję tą išbandymą valdžia, patikimos, nuspėjamos ir adekvačios.
– Jūs kalbate apie Liberalų sąjūdį?
– Kalbu apie tokias partijas, kurios atitinka tą apibūdinimą.
– Tačiau ne jūs renkatės, pone Skverneli, ar ne?
– Taip, be abejo, puikiai suprantame, kad ne mes renkamės. Rinksis didieji partneriai, bet jeigu mums bus nepriimtina, mes tiesiog valdyboje ir priimsime sprendimus, ar mums pakeliui su tokia koalicija, ar ne. Viskas spręsis, bet, aišku, mes puikiai suprantame, kad pagrindinė partija yra socialdemokratai.
– Labai įdomiai kalbate. Ar gali būti, kad nebūsite koalicijoje? Gali būti, kad būsite opozicijoje kartu su konservatoriais?
– Ne, mes tikrai nesiruošiame oponuoti opozicija, ypač socialdemokratų partijai, nes ir mūsų politinės nuostatos sutampa. Tikrai matome, kad tai yra solidi ir, gerąja žodžio prasme, valstybinė partija. Net kalbos nėra, mes bet kokiu atveju remsime socialdemokratų Vyriausybę.
– Kaip visas žaidimas dėliotųsi, jeigu V. Blinkevičiūtė pasiryžtų netapti premjere, nes vėl sekmadienio vakarą girdėjome užuominas ir to aiškaus pasakymo, kad bus premjere, nėra. Yra tik pasakymas, kad „aš, kaip socialdemokratų pirmininkė, kartu su prezidentu formuosiu valdančiąją koaliciją“. Kaip keistųsi žaidimo taisyklės?
– Nesakau, kad keistųsi esmingai, bet labai kardinaliai, nes turbūt ką galvojame ir svarstome apie galimą darbą Vyriausybėje, koalicijoje, kad yra V. Blinkevičiūtės lyderystė. Ji pasakė, matyt, labai aiškiai, prieš pat rinkimus, kad kitų variantų nėra, prisiima atsakomybę ir bus ministre pirmininke. Nežinau, kas turi įvykti, kad kažkas būtų kitaip. Vėlgi, kas tada turi būti ministras pirmininkas? Netgi šioje situacijoje, turint tokią įspūdingą vienos partijos daugumą, bet reikia partnerių – turi būti ir lyderystė, ir tvirtas išmanymas, ką daryti. Laiko mokytis nėra, patirties vykdomojoje valdžioje, ką Vilija tikrai turi, ir diplomatijos tikrai reikia. Taip pat kartais reikia ir tvirtos rankos tose pozicijose. Suvaldyti koalicinę Vyriausybę, kad būtų bendras darbas ir rezultatas, nėra paprasta.
Man galbūt buvo lengviau, nors ir buvo koalicinė Vyriausybė, bet ji buvo formuojama labai teisingu principu, mano nuomone. Iš vadinamų profesionalių politikų ir asmenų, tai pasiteisino, Vyriausybėje sprendimai buvo priiminėjami gerokai lengviau. Man teko dirbti Algirdo Butkevičiaus Vyriausybėje ministru, mačiau, kad koalicijos partneriai per Vyriausybės posėdį skaitydavo Prezidiumo partijos įpareigojimus ministrams kaip balsuoti, visiškai nesuvokiami dalykai. Darbo partija užsiiminėjo tokiais sprendimais, tokią Vyriausybę sudėtinga būtų kažkam valdyti kitam, man atrodo, kad lyderystė pasako viską.
Vilija Blinkevičiūtė. L. Balandžio/BNS nuotr.
– Kas galėtų būti, jeigu ne V. Blinkevičiūtė? Gintautas Paluckas, Juozas Olekas?
– Aš net nenoriu spėlioti.
– O jūs iš V. Blinkevičiūtės esate gavęs pasakymą, kad ji bus premjerė ar apie tai nekalbėjote?
– Buvo pasakyta ne kartą.
– Žinote, tai buvo po pirmojo turo. Politikai irgi mėgsta dalinti pažadus.
– Toks populiarus žodis buvo, kuris dabar nueina į opoziciją – „žiūrėkit“. Pradėti darbą nuo tokio, švelniai tariant, akibrokšto rinkėjams, būtų sunku. Nežinau, kokios priežastys, gal mes kažko nežinome, bet šiandien tikrai neturiu pagrindo galvoti kitaip, nes V. Blinkevičiūtė turbūt be penkių minučių yra ministrė pirmininkė.
– Ar jūs įsivaizduotumėte socialdemokratų koaliciją su „Nemuno aušra“ be jūsų?
– Gali būti ir taip, jeigu tų balsų užtenka ten.
– Būtumėte opozicijoje, kurie palaikytų, esant reikalui, socialdemokratus.
– Mes nebūsime opozicijoje socialdemokratų Vyriausybėje.
– Jūs turite visus kandidatus į ministrus, beje.
– Mes galime būti mažumoje, bet opozicijoje tikrai nebūsime, nes pasisakome už tuos sprendimus, kuriuos reikia šiandien Lietuvai padaryti, žinant, kokioje situacijoje. Nepradėsime kažkokiais „mums patinka, nepatinka viena ar kita personalija“, tai būtų nevalstybinis požiūris. Tikrai to nebus, tikrai džiaugiuosi, kad įvyko ta švytuoklė ir centro kairė įgavo milžinišką žmonių pasitikėjimą. Dabar svarbiausia jai pradėti nuo pat pirmos dienos to pasitikėjimo nenuvilti.
Naujausi komentarai