Administracinių nusižengimų kodekso įsigaliojimas nukeltas beveik metams Pereiti į pagrindinį turinį

Administracinių nusižengimų kodekso įsigaliojimas nukeltas beveik metams

2016-03-25 09:15
BNS inf.
Administracinių nusižengimų kodekso įsigaliojimas nukeltas beveik metams
Administracinių nusižengimų kodekso įsigaliojimas nukeltas beveik metams / V.Skaraičio/BFL nuotr.

Administracinių nusižengimų kodekso (ANK) įsigaliojimas nukeltas beveik metams – nuo balandžio 1-osios iki kitų metų sausio 1-os dienos.

Tokį sprendimą priėmė Seimas 97 parlamentarams balsavus už ir vienam susilaikius. Seimas buvo priverstas penktadienį surengti nenumatytą posėdį, kad atidėtų naujo Administracinių nusižengimų kodekso ir kitų lydinčiųjų teisės aktų įsigaliojimą.

Seimas buvo įspėtas, kad Administracinių nusižengimų kodeksas (ANK) negali įsigalioti balandžio 1-ąją, nes pernai neskirta lėšų Administracinių teisės pažeidimų registrui modernizuoti, teigia vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis.

„Kodėl Seimas neišgirdo, kai buvo svarstomas šitas įstatymų projektas klausymuose, projektuose. Tos rizikos buvo tada įvardytos, kodėl neišgirdo ir priėmė tokį sprendimą? Galbūt mes per mažai aktyviai įtikinėjome“, – penktadienį Seime žurnalistams sakė ministras.

Kita vertus, jis teigė prisiimąs ir savo atsakomybę dėl susidariusios situacijos.

Pernai negavo pinigų

Seimas buvo priverstas penktadienį surengti nenumatytą posėdį, kad atidėtų naujo Administracinių nusižengimų kodekso ir kitų lydinčiųjų teisės aktų įsigaliojimą.

„Jeigu kas nors nori išgirsti, ar aš esu kaltas dėl to kaltas, taip, kaltas, kadangi turėjau eiti, matyt, pas kiekvieną iš jūsų prieš įstatymo priėmimą su dokumentais ir chronologiškai aiškinti. Suprantu, kad jūs dėl didelio užimtumo neskaitote visų išvadų, neskaitėte visų papildomų lydimųjų dokumentų prie įstatymo, tą reikėjo padaryti. (...) Jeigu kam lengviau, kad tokia situacija susidarė dėl kieno nors kaltės, tai tas žmogus stovi čia“, – iš Seimo tribūnos kalbėjo ministras.

Jis tvirtino, kad jau svarstant Administracinių nusižengimų kodekso projektą Seime, buvo aišku, kad jis nespės įsigalioti 2016 metų balandžio 1 dieną. Vidaus reikalų ministerija norėjo įsigaliojimą padaryti nuo 2016 metų liepos 1 dienos, bet, anot jo, parlamentarai be aiškių argumentų paankstino datą, o vėliau kodeksui įgyvendinti neskirta lėšų.

„Reikalingi papildomi finansai registrui modernizuoti. Finansai nebuvo skirti. (...) Tai ne tik registro modernizavimas, tai iš esmės naujo sukūrimas. Pinigai 2015 metais nebuvo skirti, nors įrodinėjome, kad reikia“, – aiškino S.Skvernelis.

Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, 2015 metais rengiant 2016 metų biudžeto projektą ANK nuostatoms įgyvendinti prašyta 450 tūkst. eurų, 2016 m. – 320 tūkst. eurų, 2017 metams – 130 tūkst. eurų.

Anot ministro, lėšos numatytos šių metų biudžete.

„Vasario 10 dieną patvirtinta Valstybės investicijų programa, ir nuo to laiko tik galima atlikti viešųjų pirkimų procedūras. Vasario 11 dieną viešieji pirkimai buvo paskelbti. (...) Anksčiausiai atrinktas nugalėtojas bus balandžio 29 dieną. Naujai išrinkus tą įmonę, kuri modernizuos registrą, ji, savaime suprantama, kad ketvertą mėnesių tą darys“, – teigė S.Skvernelis.

Be registro dirbti būtų sunku

Jis pabrėžė, kad be Administracinių teisės pažeidimų registro pareigūnams būtų sunku dirbti. Neturint jo duomenų, nežinoma apie pažeidėjo ankstesnius nusižengimus, informaciją apie fiksuotą pažeidimą reikėtų įrašyti ranka į specialią knygą. Be to, registras turi sąsajas su kitais registrais – ieškomų asmenų, kelių policijos, mokesčių inspekcijos ir pan.

„Registras automatiškai generuoja protokolą ir atspausdina ant paprasto popieriaus lapo. Blankai reikalingi tik kritiniu rezerviniu atveju, tais atvejais, jeigu sutriktų registro veikla, tai dažniausiai būna pereinamuoju laikotarpiu. Iš 500 tūkst. surašomų protokolų per metus 3 proc. surašomi popieriniu būdu“, – kalbėjo S.Skvernelis.

Jis sakė, kad naujame Administracinių nusižengimų kodekse numatyta daug naujovių.

„Keičiasi nuobaudų rūšys, keičiasi pačios procedūros, keičiasi struktūra, dispozicijos straipsnių, sankcijos. Tai iš esmės naujas modernus vakarietiškas įstatymas“, – teigė vidaus reikalų ministras.

Kritikos lavina

Seimo valdyba šaukti Seimo posėdį nusprendė ketvirtadienio vakarą, paaiškėjus, kad parlamentarai ketvirtadienio posėdyje nespėjo priimti sprendimo dėl Administracinių teisės pažeidimų kodekso galiojimo pratęsimo.

Vidaus reikalų ministras penktadienį dėl to sulaukė kritikos lavinos.

„Žiūrint į visas tas medžiagas, kurias dabar išdalijo jūsų naujieji kolegos valstiečiai, man susidaro keistas vaizdas, kad jūs esate lyg ministerijoje, bet dirbate kažkur už Vyriausybės ribų. Todėl, kad jūs nesusikalbate dėl gana nedidelės sumos skyrimo. Kas turėtų Vyriausybėje prisiimti atsakomybę – jūs, finansų ministras ar premjeras dėl to, kad toks ūkinis klausimas, atrodo, paprastas ir elementarus pinigų skyrimas buvo neišspręstas? Ar Vidaus reikalų ministerija nesugebėjo paprašyti, ar kitos ministerijos jūsų neklauso? Gal jūs tada neturite bendro sinchroninio darbo?“ – klausė „darbietis“ Vytautas Gapšys.

Socialdemokratę Birutę Vėsaitę papiktino S.Skvernelio interviu LRT radijui, kur jis esą nurodė, kad dėl Administracinių nusižengimo kodekso įsigaliojimo atidėjimo kaltas Seimas.

„Sakėte, kad kaltas Seimas, girdėjau savo ausimis, kaltinote ir Seimą. Aš noriu konstatuoti, kad jūs vis dėlto neatlikote namų darbų, o šitas Administracinių nusižengimų kodeksas turės įtakos daugelio žmonių likimui ir jo atidėjimas – taip pat. Jūs kaltas dėl to, kad neradote sutarimo Vyriausybėje, kaltas dėl to, kad žinodamas tvarkaraštį, taip pat ir investicijų tvarkaraštį, galėjote pakoreguoti būtent šitos viso komplekso įgyvendinimo datas“, – kalbėjo parlamentarė.

„Vakar sėdėdamas Vyriausybės valandoje žinojote, kad artėja balandžio 1-oji, darbas nepadarytas ir nieko nedarėte. Tiesą sakant, Seimo nariai yra labai pasipiktinę. Mes turėjome kitų įsipareigojimų savo apygardose, o dabar jausdami atsakomybę dėl šito paketo sėdime čia“, – priekaištavo B.Vėsaitė.

Konservatorė Vilija Aleknaitė Abramikienė vidaus reikalų ministrą taip pat ragino prisiimti atsakomybę dėl to, kad laiku nesikreipė į Seimą.

„Tvarkiečių“ seniūnas Petras Gražulis pareiškė, kad, matyt, ministras intensyviai ruošėsi rinkimams, derėdamasis su Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, kad apleido darbą ministerijoje.

Į vidaus reikalų ministro postą S.Skvernelį delegavo partija „Tvarka ir teisingumas“, bet šią savaitę jis pranešė, jog spalį Seimo rinkimuose dalyvaus su Valstiečių ir žaliųjų sąjunga.

„Į ministro postą jus delegavo partija „Tvarka ir teisingumas“. STT šiai partijai prieš tris mėnesius, gruodžio 30 dieną, kaip skelbta, pareiškė įtarimus (...) Jūs prieš kelias dienas pasakėte, kad „turbūt suvokti ir matyti mane kaip buvusį teisėsaugos institucijų darbuotojų vadovą dalyvaujant tame darinyje, kuris turi didelių problemų su teisėsauga“. Taigi, praėjo trys mėnesiai. Sakykite, turbūt labai stipriai kentėjote tuos tris mėnesius, kai buvo pareikšti įtarimai, ir galbūt tai sutrukdė jūsų darbo kokybei?“ – ironizavo Mišrios Seimo narių grupės narys Audrius Nakas.

Pakeis paskutinį sovietinį įstatymą

Parlamentarai praėjusių metų birželį priėmė naują Administracinių nusižengimų kodeksą, kuris pakeis dar nuo sovietmečio užsilikusį Administracinių teisės pažeidimų kodeksą (ATPK).

1984 metais priimtas ir 1985 metais įsigaliojęs Administracinių teisės pažeidimų kodeksas, nors ir iš esmės pakeistas, yra paskutinis iki nepriklausomybė atkūrimo priimtas ir iki šiol galiojantis įstatymas.

Senąjį ATPK pakeisiantis Administracinių nusižengimų kodeksas turėjo įsigalioti nuo šių metų balandžio 1 dienos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų