- Jadvyga Bieliavska, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Siūloma atsisakyti Kriminalinės žvalgybos įstatyme įtvirtinto draudimo taikyti kriminalinę žvalgybą Respublikos Prezidentui.
Tai numatančias Kriminalinės žvalgybos įstatymo (KŽĮ) pataisas įregistravo Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos nariai – ekspremjeras Saulius Skvernelis ir Algirdas Stončaitis.
„Atsižvelgiant į Konstitucijoje įtvirtintą nuostatą, kad įstatymui, teismui ir kitoms valstybės institucijoms ar pareigūnams visi asmenys lygūs, siūloma eliminuoti įstatymo nuostatą, numatančią, kad draudžiama taikyti kriminalinę žvalgybą Respublikos Prezidentui“, – sako projekto autoriai.
Kriminalinės žvalgybos įstatymo (KŽĮ) pataisas parengę Seimo nariai tikisi, kad jos užtikrins didesnę žmogaus teisių ir laisvių apsaugą kriminalinės žvalgybos srityje.
Naujos teisinio reguliavimo nuostatos aiškiai apibrėžtų asmens, kurio atžvilgiu buvo taikyta kriminalinė žvalgyba, teisę į informacijos gavimą apie jo atžvilgiu atliktus slaptus veiksmus bei galimybę skųsti šių veiksmų teisėtumą.
Atsižvelgiant į Konstitucijoje įtvirtintą nuostatą, kad įstatymui, teismui ir kitoms valstybės institucijoms ar pareigūnams visi asmenys lygūs, siūloma eliminuoti įstatymo nuostatą, numatančią, kad draudžiama taikyti kriminalinę žvalgybą Respublikos Prezidentui.
Taip pat siūloma apriboti kriminalinės žvalgybos veiksmų taikymo bei pratęsimų trukmę; numatytas apribojimas pakartotinai sankcionuoti kriminalinės žvalgybos veiksmus po to, kai buvo priimta neigiama motyvuota teismo nutartis. Siūloma naikinti įstatymo nuostatą, leidžiančią atlikti sekimą iki 3 dienų, kai šią priemonę sankcionuoja kriminalinės žvalgybos subjekto vadovas ar įgaliotas vadovo pavaduotojas.
„Šiuolaikiniame gyvenime, ko gero, nekvestionuojama, kad kriminalinė žvalgyba, kaip kovos su nusikalstamumu priemonė ir informacijos rinkimo instrumentas, yra būtina. Vis dėlto, nors KŽĮ numatyta, kad kriminalinės žvalgybos veiksmai gali būti atliekami tik išimtiniais atvejais, būtina suprasti, kad tokia veikla gali būti stipriai pažeidžiamos pagrindinės žmogaus teisės, ypač asmens teisė į privatumą ir duomenų apsaugą. Dažnai viešojoje erdvėje, žiniasklaidoje, teisininkų diskusijose galima išgirsti, kad Lietuvoje bet kuriam asmeniui gali būti taikomos kriminalinės žvalgybos priemonės – pokalbių klausymasis ar netgi asmens sekimas – nors tam neturima jokio realaus pagrindo. Ne ką mažiau svarbu, kad pasibaigus tyrimui asmuo nėra informuojamas apie jo atžvilgiu taikytas kriminalinės žvalgybos priemones, nebent pačios tarnybos nuspręstų, kad asmenį yra tikslinga informuoti. Akivaizdu, kad tai yra šiurkštus žmogaus teisių pažeidimas ir didžiulė valstybės problema, kelianti nerimą dar ir todėl, kad neturima jokių duomenų, kokie yra šio reiškinio mastai“, – dokumento aiškinamajame rašte sako S. Skvernelis ir A. Stončaitis.
Vertinant asmens laisvės ir saugumo atliekant kriminalinės žvalgybos veiksmus proporcingumą, ne mažiau aktualus klausimas, jų nuomone, yra kriminalinės žvalgybos veiksmų atlikimo trukmė.
„Kriminalinės žvalgybos veiksmų laikas turi būti optimalus. Manytina, kad yra netikslingas kriminalinės žvalgybos priemonės pratęsimas ilgesniam negu 12 mėnesių terminui, kai kriminalinės žvalgybos tyrimas atliekamas dėl turimos informacijos apie rengiamą, daromą ar padarytą labai sunkų ar sunkų nusikaltimą. 12 mėnesių terminas yra pakankamas laiko tarpas, kurio metu galėtų paaiškėti, ar yra rengiamos, daromos ar padarytos sunkios ar labai sunkios nusikalstamos veikos“, – sako projekto rengėjai.
Jų teigimu, kitas KŽĮ nuostatų taikymo probleminis aspektas – leidimas sankcionuoti kriminalinės žvalgybos veiksmus bet kuriame teisme.
„Toks reglamentavimas numato, kad suvaržyti asmens privatumą gali leisti kiekvienas teismas. Negavus sankcijos viename teisme, yra galimybė jos prašyti kitame teisme, kol galimai bus gautas siekiamas sprendimas, kadangi Lietuvos teismų informacinėse sistemose nefiksuojamas šių veiksmų sankcionavimas. Todėl tikslinga užkirsti kelią galimam piktnaudžiavimui šia įstatymo spraga“, – sako įstatymo pataisų autoriai.
Jų nuomone, leidžiant sankcionuoti sekimą iki 3 dienų kriminalinės žvalgybos subjekto vadovui ar įgaliotam vadovo pavaduotojui, atsiranda piktnaudžiavimo rizika taikyti šią priemonę nepagrįstai, todėl siūloma panaikinti šią įstatymo nuostatą.
Įstatymo pataisomis siūloma eliminuoti vieną iš KŽĮ uždavinių – nusikalstamų veikų prevenciją. „Kriminalinės žvalgybos subjektų naudojami informacijos gavimo būdai ir priemonės negali būti taikomi prevenciniais tikslais, be to, veiksminga nusikalstamumo prevencija neįmanoma neturint pakankamai informacijos apie tam tikrus reiškinius“, – sako S. Skvernelis ir A. Stončaitis.
Įstatyme jie siūlo pakeisti ir provokacijos apibrėžimą, nurodant, kad provokacija – tai spaudimas, aktyvus skatinimas ar kurstymas padaryti nusikalstamą veiką apribojant asmens veiksmų pasirinkimo laisvę, jeigu dėl to asmuo padaro ar kėsinasi padaryti nusikalstamą veiką.
Kaip papildomas žmogaus teisių bei laisvių apsaugos garantijas įstatyme S. Skvernelis ir A. Stončaitis siūlo numatyti, kad kriminalinės žvalgybos informacijos rinkimo būdai būtų naudojami tik tuomet, kai kitais būdais neįmanoma apginti asmens ar valstybės interesų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
V. Zelenskio patarėjas: Ukrainai rusiškos vakcinos „Sputnik V“ – hibridinio karo dalis1
Ukrainos valdžia rusišką vakciną „Sputnik V“ laiko hibridinio karo šalyje dalimi. Tai interviu BNS pareiškė šią savaitę Vilniuje viešėjęs Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas užsienio polit...
-
V. Čmilytė-Nielsen atvirai – apie vis dar gajus dvejopus standartus1
Ne paslaptis, kad vyrai, užimantys aukštus postus ir turintys šeimas, išvengia klausimų apie karjeros ir vaikų auginimo suderinamumą. Tačiau darančios karjerą moterys atsiduria po padidinamuoju visuomenės dėmesio stiklu. ...
-
Dėl FNTT atliekamo tyrimo V. Rinkevičius stabdo narystę „valstiečių“ partijoje10
Buvęs Seimo narys Viktoras Rinkevičius laikinai stabdo narystę „valstiečių“ partijoje dėl Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) atliekamo tyrimo. ...
-
G. Nausėda: Kaunas yra mūsų pasididžiavimas (išskirtinis interviu)66
"Kaunas visada yra laisvės lopšys. Kaunas yra Kaunas", – išskirtiniame interviu "Kauno dienai" sakė šią savaitę Kaune viešėjęs Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda. ...
-
V. Blinkevičiūtė EP mandato atsisakyti neskubėtų, G. Kirkilo pasiūlymus laiko „nusikalbėjimu“6
Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininko posto siekti ketinanti Vilija Blinkevičiūtė teigia „nusikalbėjimu“ laikanti buvusio bendrapartiečio ir „socialdarbiečių“ lyderio Gedimino Kirkilo raginimą, prieš artėj...
-
Nuo COVID-19 paskiepytos D. Grybauskaitės nuotrauka sukėlė šaršalą: užkliuvo švirkštas su antgaliu44
Kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė šią savaitę buvo paskiepyta nuo koronaviruso. Tačiau akyliausiems skiepų skeptikams pro akis neprasprūdo išplatinta nuotrauka: joje medikė laiko švirkštą su antgaliu. ...
-
Teismas išnagrinėjo Panevėžio merą komjaunuolių lyderiu pavadinusio vyro bylą4
Panevėžio apylinkės teismas penktadienį atvertė ir sutrumpinta tvarka išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje šmeižtu yra kaltinamas Panevėžio merą Rytį Mykolą Račkauską komjaunuolių lyderiu feisbuke pavadinęs vyras. ...
-
G. Landsbergis: Lietuva siekia, kad greitai pradėtų veikti ES dalijimosi vakcina mechanizmas1
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis susitikimo metu su Lietuvoje rinktais Europos parlamento nariais aptarė Lietuvai aktualius užsienio politikos klausimus, daugiausiai dėmesio skiriant Europos Sąjungos (ES) Rytų partnerystės politikai be...
-
VRK suskaičiavo, kiek Seimo rinkimai kainavo kiekvienam rinkėjui10
Jei Seimo rinkimų išlaidos būtų išdalintos kiekvienam 2 449 683 balsavimo teisę turinčiam rinkėjui, šių rinkimų kaina vienam rinkėjui siektų 6,46 euro. Tai suskaičiavo Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) šią savaitę pub...
-
V. Blinkevičiūtė apsisprendė: dalyvaus LSDP pirmininko rinkimuose4
Europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė teigia apsisprendusi dalyvauti šį pavasarį vyksiančiuose Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininko rinkimuose. ...