„Žinoma, kad Lietuva suteiktų prieglobstį, jeigu poreikis toks būtų, tačiau kol kas prezidentė Zurabišvili yra labai aiškiai pasakiusi, kad ji stovės kartu su savo tauta Tbilisyje“, – LNK televizijai teigė A. Skaisgirytė.
Partijai „Sakartvelo svajonė“ atstovaujantis šalies premjeras Iraklis Kobachidzė praėjusią savaitę pranešė, kad Sakartvelas iki 2028 metų pabaigos nesiderės dėl narystės ES.
Po šio sprendimo Sakartvele pasipylė protestų banga. Į gatves išėję kartvelai tramdomi guminėmis kulkomis, ašarinėmis dujomis ir vandens patrankomis. Policija suėmė šimtus protestuotojų.
Protestuodama prieš tokį valdančiųjų pareiškimą, šeštadienį iš pareigų atsistatydino Sakartvelo ambasadorė Lietuvoje Salomė Shapakidzė. Tą patį vakarą socialiniuose tinkluose pasklido žinia, kad iš pareigų traukiasi ir šalies atstovas Jungtinėse Amerikos Valstijose Davidas Zalkalianis.
Tokį valdančiųjų žingsnį pasmerkė ne tik šalies gyventojai, diplomatai bei politinė opozicija, bet ir kitos valstybės. Dėl žmogaus teisių pažeidimų, užfiksuotų brutaliai malšinant protestus Tbilisyje, Lietuva bei Latvija ir Estija pritaikė ribojamąsias priemones 11 Sakartvelo politikų bei pareigūnų – tarp jų ir buvusiam premjerui, milijardieriui, valdančiosios „Sakartvelo svajonės“ įkūrėjui Bidzinai Ivanišviliui. Pastariesiems pareigūnams penkerius metus draudžiama atvykti į Baltijos šalis.
Apie šių sankcijų rengimą laikinasis Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis asmeninėje socialinio tinklo paskyroje užsiminė dar savaitgalį.
Buvusi sovietinė respublika Sakartvelas 2023 metų gruodį kartu su Ukraina ir Moldova gavo ES šalies kandidatės statusą. Tačiau santykiai ėmė sparčiai blogėti, nes valdančioji partija vis kritiškiau vertina Europą ir nori apriboti tariamą užsienio įtaką šalyje. Dėl to ir Briuselis įšaldė suartėjimą. Opozicija tuo tarpu nori laikytis europietiško kurso. Ji kaltina vyriausybę pergalę rinkimuose pasiekus tik manipuliacijomis.
(be temos)
(be temos)
(be temos)