STT nepalieka žurnalistų ramybėje, šie atsako protestais (vėl vykdomos kratos) Pereiti į pagrindinį turinį

STT nepalieka žurnalistų ramybėje, šie atsako protestais (vėl vykdomos kratos)

2013-11-11 09:00

Kelios dešimtys žurnalistų pirmadienį priešais Specialiųjų tyrimo tarnybos (STT) būstinės langus plojo „dėkodami“ už pareigūnų veiksmus prieš žurnalistus.

Idėja sukviesti žurnalistus ironiškai paploti STT pareigūnams už pasirinktą formą ikiteisminio tyrimo veiksmams įgyvendinti prie STT būstinės dar praėjusią savaitę pasidalino „Verslo žinių“ žurnalistas Rytas Staselis.

Į piketą atėjo Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas (LŽS) Dainius Radzevičius, Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto dekanas dr. Andrius Vaišnys, portalo Delfi.lt vyriausioji redaktorė Monika Garbačiauskaitė, savaitraščio „Veidas“ vyriausiasis redaktorius Gintaras Sarafinas, „Verslo žinių“ vyriausiasis redaktorius Rolandas Barysas, naujienų portalo Lrt.lt vyriausiasis redaktorius Vladimiras Laučius, LRT televizijos žurnalistas Edmundas Jakilaitis ir kiti pareigūnų veiksmams nepritariantys žiniasklaidos atstovai. Piketą stebėjo ir policijos pareigūnai, tačiau STT būstinės darbuotojų dėmesio žurnalistų aplodismentai nesulaukė.

Pirmadienį po susitikimo su prezidentė Dalia Grybauskaitė STT direktoriaus pirmasis pavaduotojas Žydrūnas Bartkus sakė norintis atsiprašyti žurnalistų ir pridūrė, kad dėl STT veiksmų prieš žurnalistus bus atliktas patikrinimas.

„Lietuvos žinių“ žurnalistė Rasa Pakalkienė, socialiniame tinkle subūrusi žurnalistus į piketą, prieš piketą sakė, kad STT vadovo pavaduotojo atsiprašymas vertingas, nes gali būti, jog pareigūnai suprato ir įvertino, kokius tinkamus būdus turi pasirinkti, norėdami apklausti žurnalistus, todėl panašus scenarijus, kokio imtasi prieš BNS žurnalistes, nepasikartos.

„Tikėtina, kad taip atsitiko dėl didelio kolegų palaikymo ir viešumo, nes abejingų žurnalistų nebuvo. Galima tikėtis, kad panašūs veiksmai nepasikartos, juo labiau, kad žurnalistai turi tiksliai žinoti savo teises, nes pareigas gerai išmano ir taip. Jie informuoja visuomenę, BNS pasielgė būtent šitaip“, - komentavo žurnalistė R. Pakalkienė.

Vos po R.Pakalnienės išreikštos vilties dėl to, kad pareigūnų veiksmai nepasikartos, Delfi.lt paskelbė, jog STT toliau vykdo kratas BNS redaktorei J.Damulytei priklausančiose patalpose.
Portalo žiniomis, krata vykdoma netoli namų Kalvarijų gatvėje esančiame žurnalistės garaže.

Pamina teisę į informacijos šaltinio paslaptį

R. Pakalkienės teigimu, pirmadienį žurnalistai susibūrė siekdami parodyti, kad pareigūnų pasirinktos priemonės prieš žurnalistus netinkamos.

„Pirmiausia, manau, kad STT neturėtų daryti tokių spektaklių, koks buvo kolegės išvedimas iš Seimo. Kalbame ne apie kvietimą apklausai, bet pasirinktą būdą į apklausą palydėti. Kolega R.Staselis iškėlė klausimą, kodėl iš žurnalisto, turinčio teisę neatskleisti informacijos šaltinio, paimama darbo priemonė – kompiuteris. Atsiranda priešprieša – viena vertus, jis turi teisę apsaugoti informacijos šaltinį, kurią gina įstatymai, kita vertus – ją praranda, nes kompiuteryje gali būti tokios informacijos. Taigi, prisijungiau prie kolegos raginimo ir sukūriau kvietimą, kad apie piketą sužinotų daugiau žurnalistų“, – sakė R.Pakalkienė.

STT atsiprašo žurnalistų

Pirmadienį prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su STT direktoriaus pirmuoju pavaduotoju Žydrūnu Bartkumi. Po susitikimo Ž.Bartkus sakė norintis atsiprašyti žurnalistų ir pridūrė, kad dėl STT veiksmų prieš žurnalistus bus atliktas patikrinimas.

„Su prezidente ką tik aptarėme, kaip buvo minėta, visiškai nebuvo kalbama apie ikiteisminio tyrimo aplinkybes, buvo išsakyta prezidentės nuomonė apie pastaruoju metu vykstančius įvykius Lietuvoje, susijusius su mūsų atliktais veiksmais, kuri susiję su žurnalistais. Asmeniškai aš norėčiau atsiprašyti iš tikrųjų žurnalistų tų, kurie galbūt neteisingai buvo informuoti arba mūsų atlikti veiksmai sukėlė šitą reakciją, norėčiau tik patikinti, kad kiekvienas veiksmas buvo teisiškai įvertintas ir atliktas griežtai laikantis įstatymų“, – prieš dar vieną kratą pirmadienio rytą sakė Ž.Bartkus.

„Nelabai supratome, už ką atsiprašo. Kad kažkam sukėlė kažkokias reakcijas savo teisiniais veiksmais? Skaičiau keliskart, bet iki galo nesupratau, už ką atsiprašo“, - STT atsiprašymą komentavo J. Eivaitė.

R.Pakalkienė priminė, kad žurnalistų bendruomenė ruošiasi organizuoti ir diskusiją, seminarą apie žurnalistų teises.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmadienį sakė, kad STT turi atlikti tarnybinį patikrinimą dėl veiksmų prieš žurnalistus.

„STT turi atlikti tarnybinį patikrinimą ir išsiaiškini, ar atliekant tyrimą nebuvo pažeistos žurnalistų teisės“, – po pirmadienį įvykusio susitikimo su STT direktoriaus pirmuoju pavaduotoju Žydrūnu Bartkumi prezidentės poziciją žurnalistams perdavė jos patarėja Rasa Svetikaitė.

Primename, kad naujienų agentūrai BNS pranešus apie Valstybės saugumo departamento (VSD) perspėjimą dėl galimų informacinių provokacijų, teisėsauga pradėjo tyrimą dėl galimo neteisėto informacijos atskleidimo. Ikiteisminio tyrimo metu teisėjas įpareigojo BNS redaktorę atskleisti informacijos šaltinį, Specialiųjų tyrimų tarnyba tyrimo atliko kratą BNS redaktorės namuose, apklausai iškvietė šešis BNS darbuotojus, buvo paimti keli kompiuteriai.

BNS vadovė Jurga Eivaitė praėjusią savaitę patvirtino, kad žurnalistė pasinaudos savo teise neatskleisti informacijos šaltinio.

BNS vadovė sakė apie susiklosčiusią situaciją informuojanti tarptautines organizacijas. Naujienų agentūra taip pat sulaukia vieningo palaikymo ne tik iš Lietuvos, bet ir užsienio valstybių žiniasklaidos. Paramą lietuviams išreiškė ir Rusijos žiniasklaida.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra