Pereiti į pagrindinį turinį

Transeksualai bus gydomi už valstybės pinigus?

2022-08-22 15:12
DMN inf.

Gimęs vyru, bet apsisprendė tapti moterimi, arba atvirkščiai – pašalintos krūtys, hormoninių vaistų vartojimas, keičiama figūra, net balsas. Tam ryžtasi dalis translyčių, pasakojama LNK reportaže.

Justinos Lasauskaitės nuotr.

„Iki šiol tvarkos, kuri nustatytų translyčių asmenų gydymo procedūras nebuvo“, – kalbėjo SAM psichikos sveikatos skyriaus patarėja Edita Bishop.

„Gydydavo taip, kaip kas išmanydavo arba iš viso nežinodavo, kaip gydyti“, – sakė jaunųjų psichiatrų asociacijos valdybos narys Jonas Fugalis.

„Tai yra tokia skylė, kuri priverčia translyčius asmenis jaustis nematomais, neįvertintais, negauti sveikatos priežiūros paslaugų“, – teigė lygių galimybių integravimo grupės vadovė Vilma Gabrieliūtė.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) mėnesio pradžioje patvirtino lyties tapatumo sutrikimo diagnozavimo ir gydymo tvarką, kitaip tariant nuspręsta, jog transeksualai bus gydomi už valstybės pinigus.

„Ir paciento priežiūros planas atsižvelgiant į paciento norus, kaip jis nori pakeisti savo išvaizdą“, – tęsė E. Bishop.

„Per platu vadinti lyties keitimu, tai labiau yra apie diagnozavimą ir gydymą. Mes šią iniciatyvą labai palaikome“, – sakė V. Gabrieliūtė.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

Lygių galimybių ekspertai tokį SAM žingsnį laiko laimėjimu. Svetimais savo kūnuose besijaučiantys to laukė beveik du dešimtmečius, tačiau kritikos neišvengta ne kiek dėl turinio, o kaip apibrėžta tvarka.

„Aš manyčiau, kad ministras pasijuto pats sau įstatymu, nes civilinis kodeksas reikalauja, kad lyties keitimui būtų priimtas atskiras įstatymas ir nustatyta tvarka. Šiuo atveju akivaizdu, kad ministerija civilinio kodekso nuostatas pažeidė“, – teigė Seimo narė Agnė Širinskienė.

A. Širinskienė sako, kad kreipimasis į Vyriausią administracinį teismą jau rengiamas.

„Pažeidimas yra akivaizdus, matyt, padarytas grynai iš politinių sumetimų suprantant, kad yra labai prieštaringas klausimas, kuris Seime vargu ar būtų priimtas labai vienareikšmiškai“, – tęsė A. Širinskienė.

Teisininkai turi priekabių ir prie paties turinio.

„Prieinamumo kriterijus nėra iki galo įgyvendinamas, nes šis reguliavimas neaprėpia translyčių asmenų, kurie šiuo metu nėra sulaukę pilnametystės“, – kalbėjo Lietuvos gėjų lygos (LGL) teisininkė Monika Antanaitytė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų