Tyrimas: R. Karbauskio verslas perka trąšas iš V. Putino draugo fabriko

 • Teksto dydis:

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderiui Ramūnui Karbauskiui priklausantis „Agrokoncernas“ trąšas importuoja ne tik iš Rusijos trąšų gamintojų „Phos Agro“ ir „Acron“ - LRT Tyrimų skyrius išsiaiškino, kad į Lietuvą keliauja ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino vaikystės bičiulių, stačiusių Krymo tiltą, trąšos.

Arkadijui Rotenbergui, turinčiam vieną didžiausių Rusijos azotinių trąšų gamyklų „Minudobreniya“, taikomos tarptautinės sankcijos. Tačiau didžiausios valdančiosios frakcijos Seime lyderio R. Karbauskio tai neskatina nutraukti verslo ryšių su minėta trąšų gamintoja. R. Karbauskis tikina, kad jam priklausančiame „Agrokoncerne“ dirbantys agronomai negali žinoti visų akcininkų.

„Minudobreniya“ - Rusijos Voronežo srityje, Rosošo mieste, esanti azotinių trąšų gamykla. Ji įsikūrusi netoli sienos su Ukraina.

Daugiau nei 80 proc. „Minudobreniya“ akcijų priklauso Rusijos oligarchui Arkadijui Rotenbergui. Tam pačiam, kuriam dėl artimų ryšių su Kremliaus lyderiu nuo 2014 m. taikomos tarptautinės sankcijos.

Kaip išsiaiškino LRT Tyrimų skyrius, „Agrokoncernas“ iš A. Rotenbergui priklausančios „Minudobreniya“ perka NPK trąšas, tai yra kompleksines trąšas, kurių sudėtyje yra azoto, nitratinio azoto, amonio azoto, fosforo pentoksido ir kalio oksido.

Aš sakau, negaliu jums paaiškinti, nes aš nežinau, iš kur importuoja, kiek importuoja, bet kiek žinau, Lietuvoje ne viena įmonė importuoja, niekas neturi išskirtinių teisių.

Kokie trąšų kiekiai importuojami būtent iš „Minudobreniya“, „Agrokoncernas“ neatskleidžia. Aiškina, kad iš Rusijos pirktų trąšų kiekis pernai esą sudarė mažiau nei trečdalį visų bendrovės pirktų trąšų, o šiemet nesiekia ir penktadalio. Detalės apie importą iš konkretaus gamintojo yra komercinė paslaptis. Šios informacijos neišduoda ir Lietuvos muitinė.

„Minudobreniya“ gamykla yra už 1400 km nuo Lietuvos. Tačiau, kaip tikina „Agrokoncernas“, Rosoše gaminamas trąšas jis perka netiesiogiai iš „Minudobreniya“, o per tarpininkus - iš Jungtiniuose Arabų Emyratuose įsikūrusios DMCC laisvosios ekonominės zonos. Ji - kone šešiskart toliau nuo Lietuvos nei Rosošo gamykla.

„Gamintojo OAO „Minudobreniya“ trąšas 2017 m. pirkome iš „AgriculturalMinerals“ DMCC. Ši įmonė pirkimo metu pasiūlė mums priimtiniausią kainą perkamiems produktams“, - LRT Tyrimų skyriui atsiųstame atsakyme rašo „Agrokoncernas“.

Vis dėlto „Agrokoncernas“ pripažįsta, kad, nors trąšos perkamos Dubajuje, į Lietuvą jos atvežamos esą ne iš ten.

Tačiau kam „Agrokoncernui“ trąšas pirkti Jungtiniuose Arabų Emyratuose, o vežtis iš Rusijos? „Agrokoncernas“ šiuo klausimu tyli, tikina negalintis komentuoti, kaip dirba tarpininkai.

Kaip išsiaiškino LRT Tyrimų skyrius, „Minudobreniya“ didžiąją dalį pardavimų vykdo būtent per „Agricultural Minerals“ DMCC. Maža to, daugiau kaip 50 proc. „Minudobreniya“ eksportui skirtos produkcijos tiekiama produktotiekiu „Toljati-Odesa“, einančiu per Ukrainos teritoriją.

R. Karbauskis, pagrindinis „Agrokoncerno“ akcininkas, tikina nežinojęs, nei kas tas A. Rotenbergas, nei to, kad jo valdomas verslas trąšas importuoja iš šiam oligarchui priklausančios bendrovės „Minudobreniya“.

„Nežinau, aišku, nežinau,- LRT Tyrimų skyriui sakė jis. - Aš sakau, negaliu jums paaiškinti, nes aš nežinau, iš kur importuoja, kiek importuoja, bet kiek žinau, Lietuvoje ne viena įmonė importuoja, niekas neturi išskirtinių teisių.„

R. Karbauskis mano, kad klausimai dėl trąšų importo iš A. Rotenbergui priklausančios įmonės turėtų būti keliami ne jam.

„Šitą klausimą pirmiausia reikėtų kelti mūsų institucijoms. Jeigu įmonė gautų pranešimą, kad iš vienos ar kitos įmonės Rusijoje ar kurioje nors kitoje šalyje produkcijos negalima importuoti, niekas iš jos ir neimportuotų tikriausiai. Nes tikriausiai iš įmonės nebūtų galima importuoti, o jūs pradedate klausti, ar aš žinau... Ne aš turiu žinoti, turi žinoti valstybinės institucijos. Jos turi informuoti įmones, kad tos veiklos negalima vykdyti“, - tikino „valstiečių“ lyderis.

Be to, R. Karbauskis tikina, kad nuo savo verslo klausimų yra nusišalinęs: „Ką reiškia žinoti, aš realiai veikloj nedalyvauju veikiausiai jau 20 metų.„

Paklaustas, ar jam, kaip politikui, atrodo moralu verslą vykdyti bendradarbiaujant su bendrovėmis, kurių savininkai yra sankcijų sąraše, R. Karbauskis tikino: „Jūs man užduodate labai keistą klausimą. Jeigu tam verslui netaikomos jokios sankcijos, tai jos netaikomos kažkieno sprendimu. Europos Sąjungos ar kažkokiu kitu sprendimu.„

Apie trąšų importą iš A. Rotenbergo bendrovės tikino nežinojęs ir Seimo Nacionalinio saugumo bei gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas. Iš pradžių jis teigė, kad šiam klausimui jam reikia pasiruošti.

O pasiruošęs pateikė tokį komentarą: „Komitetui nėra žinoma, kas importuoja į Lietuvą trąšas, komitetas neanalizuoja kiekvienos įmonės, kuri bendradarbiauja su Rusija. Bet informacija, kurią jūs pateikėte, verta gilesnės analizės. Bet aš manau, kad atėjo laikas mūsų įmonėms, kurios bendradarbiauja su įmonėmis, kurių savininkai yra įtraukti į sankcijas ar kurie susiję su verslais, įtrauktais į sankcijas, manau, ateina laikas pačiam verslui konsultuotis.„

Tiek A. Rotenbergas, tiek jo brolis Borisas yra laikomi artimais V. Putino bičiuliais. Su V. Putinu Arkadijus Rotenbergas bičiuliaujasi nuo pat vaikystės. 12-metis Arkadijus ir 11-metis Vladimiras susipažino Leningrado srityje, kai kartu lankė dziudo treniruotes.

2000 m., kai V. Putinas tapo Rusijos Federacijos prezidentu, jo vaikystės draugas A. Rotenbergas dar buvo palyginti smulkus Sankt Peterburgo verslininkas. Tačiau taip jau sutapo, kad Kremliuje šeimininkaujant V. Putinui, savo milijardinę verslo imperiją ėmė lipdyti ir A. Rotenbergas.

Su broliu Borisu jis įkūrė „SMP banką“. 2008 m. iš penkių bendrovių, nupirktų iš „Gazprom“, suformavo bendrovę „Stroygazmontazh“. Ėmė tiesti ir federalinius kelius Rusijoje. Vienas po kito pasipylusius pelningiausius valstybinius užsakymus A. Rotenbergo verslas laimėdavo be konkursų.

A. Rotenbergas kontrolinį trąšų gamyklos akcijų paketą įsigijo 2011 metais. O akcijas pirko per du Kipre registruotus ofšorus - „Yaibera Holdings Limited“, įgijusią 79,31 proc. „Minudobreniya“ akcijų, ir „Laguz Management Limited“ (3,45 proc. akcijų). Akcijos įsigytos iš tarptautinės norvegiško kapitalo įmonių grupės „Yara International“. Tai, kad A. Rotenbergas įsigijo „Minudobreniya“ akcijų, 2011 metais patvirtino ir jo spaudos tarnyba.

Kitos trąšų gamyklos akcijos - 17,24 proc. - priklauso Rusijos naftos koncernui „Gazprom“.

Taigi sankcijomis baudžiamas A. Rotenbergas ir „Gazprom“ - duetas, kuris slepiasi už rusiškų trąšų, importuojamų į Lietuvą.

Lietuvoje Rusija išlieka trąšų importo lyderė. Beje, trąšos importuojamos ne tik iš „Minudobreniya“, „PhosAgro“, „Acron“, bet ir dar iš vieno V. Putinui artimo oligarcho bendrovės „Uralchem“. Ši bendrovė priklauso DmitrijuiMazepinui, Baltarusijoje gimusiam Rusijos milijardieriui.

Bendrovės „Uralchem“ valdybai jis vadovauja nuo 2007 m. Dar prieš tai D. Mazepinas vadovavo Rusijos energetikos įmonei „Sibur“, iš dalies priklausančiai V. Putino žentui Kirilui Šamalovui ir Genadijui Timčenkai - Kremliaus vadovo bičiuliui ir verslo partneriui, kuriam JAV taiko sankcijas.

D. Mazepinas buvo ir Kirovo regioninio parlamento narys, priklausęs V. Putino „Vieningosios Rusijos“ partijai, be kita ko, rašoma LRT tyrime.

R. Karbauskis: nė viena įmonė nerizikuotų sankcijų pažeisti

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūno Ramūno Karbauskio žiniomis, jokia Lietuvos įmonė neperka trąšų iš įmonių, kurioms yra taikomos tarptautinės sankcijos.

„Esu tikras, kad nė viena įmonė nerizikuotų sankcijų pažeisti“, - ketvirtadienį žurnalistams Seime sakė R. Karbauskis, komentuodamas LRT atliktą tyrimą.

LRT Tyrimų skyrius išsiaiškino, kad esą „R. Karbauskio verslas prekiauja trąšomis, kurias gamina V. Putino draugo fabrikas“.

R. Karbauskio teigimu, „šitoje publikacijoje trūksta informacijos, kiek Lietuvos ir visos Europos kompanijų perka trąšas iš tos pačios įmonės“.

„Ten tiesiog tai apeita, nepasakyta. Tai yra visos, kurios importuoja, perka iš tos pačios įmonės trąšas. Jai jokios sankcijos netaikomos, kas yra savininkas, tikriausiai nė viena Lietuvos įmonė, nė viena Europos įmonė nesidomi, nes tai nėra jų pareiga. Jeigu būtų sankcijos taikomos, tai nė viena Lietuvos įmonė ir Europos įmonė iš tos įmonės nieko neimportuotų. Iš tikrųjų pritempiamos temos, šnekami kažkokie niekai“, - sakė R. Karbauskis.

Jis pažymėjo, kad trąšos perkamos iš legaliai parduodančių įmonių, kurių savininkai keičiasi, nes jos yra listinguojamos biržose.

„Kokiu būdu gali žinoti, kas yra savininkai, jeigu įmonė listinguojama kur nors? (...) Aš nežinau, kas yra savininkai, kur yra savininkai, perka visos įmonės iš tos pačios įmonės“, - teigė R. Karbauskis.

Politikas taip pat pažymėjo, kad neužsiiminėja verslu jau labai seniai. „Aš kaip agronomas jau esu atsilikęs, nes negalėčiau net įvardinti visų trąšų pavadinimų, kuriais prekiauja šiandien įmonės ir su manimi susietos įmonės, dėl to, kad aš neužsiiminėju tuo“, - aiškino „valstiečių“ lyderis R. Karbauskis.

Jis taip pat pažymėjo, kad sprendimus dėl trąšų importo priima ne Lietuva, o Europos Komisija.

Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad nesidomi R. Karbauskio verslo reikalais. „Tikrai nesidomiu pono Karbauskio verslo interesais. Matyt, jeigu yra taikomos sankcijos įmonei, tai joks importas nėra galimas. Tai reikėtų pasitikslinti, ar kalbama apie asmenį ar apie įmonę“, - žurnalistams sakė S. Skvernelis, pažymėjęs, kad detaliai nėra susipažinęs su šiuo klausimu.

Premjero teigimu, jeigu kyla abejonių, tai galima kreiptis į atsakingas institucijas. „Jeigu kam klausimų kokių nors kyla, tai yra institucijos, kurios už tai atsakingos. Tai galima į jas kreiptis - ar dėl tyrimo, ar atsakymų gavimo. Tikrai nelabai įsivaizduoju, kad iš įmonių, kurioms taikomos sankcijos, galėtų kažkas patekti į Lietuvos rinką“, - tvirtino S. Skvernelis.

LRT Tyrimų skyriaus teigimu, Arkadijui Rotenbergui, turinčiam vieną didžiausių Rusijos azotinių trąšų gamyklų „Minudobreniya“, taikomos tarptautinės sankcijos. LRT žurnalistų duomenimis, „Agrokoncernas“ Rosoše gaminamas trąšas perka netiesiogiai iš „Minudobreniya“, o per tarpininkus - iš Jungtiniuose Arabų Emyratuose įsikūrusios DMCC laisvosios ekonominės zonos.

L. Linkevičius: rizikas reikėtų įvertinti

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pabrėžia, kad, nepaisant to, jog „valstiečių“ lyderiui R. Karbauskiui priklausantis „Agrokoncernas“ trąšas perka iš įmonės, kuri nėra įtraukta į Kremliui taikomų sankcijų sąrašą, galimas rizikas vis tiek reikėtų įvertinti.

Ketvirtadienį vykusioje Seime Vyriausybės valandoje socialdemokratas Algirdas Sysas, primindamas žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją, apie tai, kad R. Karbauskio „Agrokoncernas“ importuoja trąšas iš Rusijos prezidento Vladimiro Putino vaikystės bičiulių, L. Linkevičiaus klausė, ar yra institucija Lietuvoje, kuri prižiūri šiuo dalykus.

„Užsienio reikalų ministerija yra viena iš tų institucijų, kuri koordinuoja ir prižiūri sankcijų vykdymą“, - kalbėjo ministras. Jis pabrėžė, kad įmonės, iš kurios „Agrokoncernas“ perka trąšas nėra Rusijai taikomų sankcijų sąraše, tačiau kartu akcentavo L. Linkevičius, rizikas vis tiek reikėtų įvertinti.

„Šiuo atveju tai įmonė, iš kurios perkamos trąšos nėra sankcionuotų įmonių sąraše. Bet mes paprastai rekomenduojame įmonėms įvertinti su minėtomis sankcijomis prieš savininką susijusias rizikas“, - kalbėjo L. Linkevičius.

Užsienio reikalų ministerija (URM) rekomenduoja Lietuvos įmonėms susilaikyti nuo verslo sandorių su rusais, kuriems taikomos sankcijos dėl įvykių Ukrainoje.

Užsienio reikalų ministro atstovė spaudai Rasa Jakilaitienė BNS ketvirtadienį sakė, kad „URM rekomenduoja Lietuvos įmonėms įvertinti su minėtomis sankcijomis prieš savininką susijusias rizikas ir susilaikyti nuo verslo ryšių palaikymo“.

Nacionalinio transliuotojo duomenimis, „Agrokoncernas“ per tarpininko įmonę Dubajuje įsigyja trąšas iš Rusijos įmonės „Minudobreniya“.

Daugiau nei 80 procentų šios įmonės akcijų priklauso oligarchui A. Rotenbergui. Jam dėl artimų ryšių su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu nuo 2014 metų taikomos tarptautinės sankcijos, tačiau pačios „Minudobreniya“ sankcijų sąraše nėra.

Sankcijos fiziniams asmenims numato draudimą jiems atvykti į ES ir jų finansinių lėšų įšaldymą, bet tiesiogiai nedraudžia bendradarbiauti su jų verslu, nebent sankcijų sąraše atsiranda konkrečios jų įmonės.

Valstybės saugumo departamento atstovė spaudai Aurelija Katkuvienė BNS sakė, kad departamentas daugelį metų viešai primena, jog „verslo ryšiai su Rusija padidina riziką patekti į priešiškų žvalgybos tarnybų spąstus.“.

„Tai mūsų vieša rekomendacija yra atkreipti į tai dėmesį, įvertinti rizikas ir prisiimti atsakomybes“, – teigė A. Katkuvienė.

Ji nekomentavo, ar dėl bendradarbiavimo su A. Rotenbergo verslu žvalgyba yra perspėjusi „Agrokoncerną“ tiesiogiai.

„Agrokoncernas“ pripažįsta, kad, nors „Minudobreniya“ trąšos perkamos Dubajuje, į Lietuvą jos atvežamos ne iš ten. Įmonė neatskleidžia, iš kokios tiksliai šalies importuoja trąšas.

R. Karbauskis tikina, kad „Agrokoncerne“ dirbantys agronomai negali žinoti visų akcininkų.

„Agrokoncernas“ tikina, kad trąšas importuodamas iš A. Rotenbergui priklausančios „Minudobreniya“ jokių įstatymų nepažeidžia.NAUJAUSI KOMENTARAI

Demokratija

Demokratija portretas
Lietuvos rusofobinės valdžios politika sugriauti atsigaunančią ekonomiką ir nuskurdinti Lietuvą perkant brangiausias prekes iš nukvakusio D.Trampo.

Manau

Manau portretas
Kad konservatoriai paranojiškai ir sapne mato rususus,kodėl jie nesipiktina ,kad vaistų kioskai rusų kur viskas pigiau,turguje drabužiai pardavinėjami iš Baltarusijos,degtinė rusiška,bet tyli,o verslininkai su visom valstybėm prekiauja,bet jei jau Rusijoje,tai pagal kvailius turi nutraukti sutartis ir tt,mokesčiai ten daug mažesni,tai tegul ir Lietuvoje tokie būna,o kiek parduotuvėlių Rusijoja atidarytų lietuviškų ,prekyba vyksta normaliai,prie ko čia politika ir verslas,Gabriukas visiškai durnėja su tuo priekabiavimu dėl Karbauskio,toks dar nedabrendėlis,o kiek jame pykčio ,pavydo,pralenkia ir senį Lansbergį

Henrikas

Henrikas portretas
O nuo kada amerikosų sugalvotos sankcijos tampa tarptautinėmis? Ir nuo kada reikia kreiti dėmesį į konservatnikų suformuotas ir ėlėrtė skleidžiamas nesąmones?
VISI KOMENTARAI 33
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių