„Pažiūrėkite, kiek visko prigrūsta. Išsikraustome į kaimą gyventi pilnu pajėgumu. Baigėsi „durnynas“, – paskutinėmis Seimo darbo dienomis sakė „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis.
Tačiau pas rinkėjus vis tiek važinėja.
„Oras blogas pajūry, neina dabar sėdmaišių išsinešti, kaip praeitais metais. Lyja trečia savaitė“, – teigė R. Žemaitaitis.
Dėl tų pačių raudonų sėdmaišių, naudotų specialiai rinkimų kampanijai, reikėjo aiškintis Vyriausiajai rinkimų komisijai.
Ji nustatė, kad aušriečiai pažeidė rinkimų kodeksą.
„Priėmė keletą nepiniginių aukų iš juridinių asmenų, kas yra draudžiama. Taip pat nustatyta kitų pažeidimų“, – tvirtino Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė Lina Petronienė.
Iš kur gauta lėšų rinkimų kampanijai, VRK jau kartą aiškinosi.
Dabar FNTT ir Mokesčių inspekcija prašo šią informaciją patikslinti.
„Papildomai bus peržiūrėti visi 2024 metų narių mokesčiai ir aukos“, – aiškino L. Petronienė.
„Redakcijos“ žurnalistai praneša, kad vienas „Nemuno aušros“ rėmėjų buvo A. Brusokas.
Jis turi ne tik Lietuvos, bet ir Rusijos pilietybę, vadinamas rusų oligarchų patikėtiniu. Didelę gyvenimo dalį praleido Sankt Peterburge, buvo rusiško Baltijos banko viceprezidentas. Formaliai turėjo net aukso kasyklą Sakartvele, tačiau greitai viską perdavė rusų milijardieriams.
„3 tūkst. partijos narių, o A. Brusokas parėmė 2 tūkst. su trupučiu eurų. Tai yra nuliniai dalykai“, – tikino R. Žemaitaitis.
Nors A. Brusokas buvo partijos narys, sumokėjo 2,5 tūkst. eurų nario mokestį ir dar beveik 3 tūkst. paaukojo, R. Žemaitaitis tikina, kad jo nepažįsta.
„Labai domisi politika, sakė, kad mūsų partija jam labai patinka. Jis tikrai prisidėjo prie šitos veiklos. Padėkojau, sakiau, kad perduotų padėką, kad prisidėjo, kad parėmė“, – pasakojo politikas.
Taigi, klausimų neatsirado ir vėliau.
„Ne, baikite. Žiūrėkite, – konservatorių partijoje buvo narys, kuris buvo Rusijos šnipas“, – kalbėjo R. Žemaitaitis.
„Kelia įtarimus pati partijos veikla – tarnystė rytų interesams. Savo balsavimais ne kartą parodė, kad jie savotiškai tarnauja Baltarusijos ar Rusijos interesams“, – sakė konservatorių lyderis Laurynas Kasčiūnas.
Pradėjus domėtis žurnalistams, A. Brusokas iš partijos pasitraukė.
„Norėtųsi aiškesnio mūsų tarnybų vertinimo – ar tos schemos nesukuria to, kad ši politinė jėga yra pažeidžiama“, – tikino L. Kasčiūnas.
Pagal įstatymą, nei aukoti, nei stoti į partiją nedraudžiama, jei turi ne tik Lietuvos, bet ir, pavyzdžiui, Rusijos pilietybę.
„Tikrai reikėtų parlamentui svarstyti ir galvoti apie tai, kiek tokie asmenys gali dalyvauti politikoje – būti politinių organizacijų nariai, tuo pačiu mokėti nario mokestį. Taip pat – ar jie gali aukoti politinių kampanijų metu. Asmeniškai sakyčiau, kad ne, bet įstatymo lygmeniu turi būti svarstyta“, – samprotavo VRK pirmininkė.
Iš kur sukrito kitos lėšos – irgi kelia klausimų.
Yra tokių, kurie deklaruoja, kad neturi jokių pajamų, tačiau vidutinis aušriečių partijos nario mokestis – beveik 2,5 tūkst. eurų.
„Jeigu deklaracijoje nėra nurodyta lėšų, tai iš kur gavo pajamas?“ – domėjosi VRK pirmininkė.
R. Žemaitaičio dešinioji ranka – Robertas Puchovičius – partijai aukojo dosniausiai.
Kartu su šeimos nariais, kaimynais ir kitais susijusiais asmenimis, kurie partijos veikloje nedalyvavo, paaukojo mažiausiai 55 tūkst. eurų – tai šeštadalis partijos rinkimų biudžeto.
Pažiūrėkite, kiek visko prigrūsta. Išsikraustome į kaimą gyventi pilnu pajėgumu. Baigėsi „durnynas“.
Neaišku, ar nebuvo gudraujama, kad partija iš savų gautų daugiau pinigų.
„Turime, ko gero, griežčiausią Europos Sąjungoje politinių partijų finansavimo kontrolės įstatymą. Kaip gali partija dalyvauti Seimo rinkimuose neturėdama finansavimo? Natūralu – tada prašai draugų, giminių, šeimos, pažįstamų žmonių“, – aiškino R. Žemaitaitis.
Vienas asmuo per metus negali paaukoti daugiau nei 10 proc. nuo savo metinių pajamų.
„Tokios finansinės schemos tik atskleidžia tai, kad gali būti ne tik ideologiniai sumetimai, bet ir partijai sava nauda“, – tikino L. Kasčiūnas.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
VRK sako, kad tokį elgesį yra mačiusi ir anksčiau – jis būdingas jaunoms partijoms. Tačiau ar buvo susitarimas, galima tik spėlioti.
„Nėra ribojama aukoti šeimos nariams, bendrapavardžiams, kaimynams. VRK aukotojų duomenų nerenka. Turėtų įsijungti ir kitos institucijos“, – teigė VRK pirmininkė.
Tiesa, VRK šią informaciją turėjo ir anksčiau, bet kreipėsi į tarnybas patikslinimo tik dabar.
(be temos)
(be temos)
(be temos)