Pereiti į pagrindinį turinį

VRK ir VTEK pertvarkomis siekiama mažinti neskaidrias politikų įtakas

2017-03-23 08:59
BNS inf.

Mažinant politinių partijų įtaką sudarant Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK) ir Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK) siekiama mažinti neskaidrias politikų įtakas šių komisijų darbui ir sprendimams, sako minėtų institucijų pertvarkas inicijuojantys parlamentarai.

Z. Vaigauskas komisijai vadovauja jau daugiau kaip 20 metų – nuo 1994-ųjų
Z. Vaigauskas komisijai vadovauja jau daugiau kaip 20 metų – nuo 1994-ųjų / Gedimino Bartuškos nuotr.

Seimas ketvirtadienio plenariniame posėdyje planuoja pradėti svarstyti valdančiųjų „valstiečių“ ir opozicinių konservatorių parengtas įstatymų pataisas, numatančias VRK ir Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos VTEK reformas.

„Manau, akivaizdžios politinės įtakos buvo nesprendžiant rinkimų pažeidimų klausimų per pastaruosius penkerius metus, kiek teko stebėti rinkimus. (...) Taip pat akivaizdžios politinės įtakos buvo perbraižant rinkimų apygardas per pastaruosius Seimo rinkimus. Ne kartą matėme, kokią politinę įtaką viena ar kita partija sugeba sutelkti VRK sprendžiant jų klausimus ir tai neturi kartotis“ , - ketvirtadienį per spaudos konferenciją Seime sakė vienas pataisų rengėjų konservatorius Tadas Langaitis.

Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymo pataisomis būtų panaikinta galimybė partijoms deleguoti savo atstovus į komisijos narius. Siūloma eliminuoti teisingumo ministrą iš teikiančiųjų VRK narių kandidatūras sąrašo, tačiau ši teisė paliekama prezidentui. Teisė teikti VRK pirmininko kandidatūrą būtų palikta Seimo pirmininkui.

Vyriausioji rinkimų komisija, pagal projektą, būtų sudaryta iš devynių narių: po dvi kandidatūras Seimui slaptu balsavimu tvirtinti teiktų Teisėjų taryba, Lietuvos teisininkų draugija, Lietuvos advokatūra ir prezidentas. VRK pirmininko kandidatūrą, kaip ir iki šiol, Seimo skirti teiktų parlamento vadovas.

Be to, siūloma, kad VRK komisijos pirmininku ir nariais negali būti skiriami buvę politinių partijų nariai, jeigu nuo jų narystės partijoje nutraukimo dienos nėra praėję mažiau kaip treji metai. Tokia pati nuostata įrašyta ir VTEK pataisose.

Pasak T.Langaičio, kandidatai tapti VRK nariais turėtų viešai deklaruoti savo interesus bei būti atšaukiami iš pareigų atsiradus interesų konfliktų ar išaiškėjus nuslėptiems interesams, sąsajoms su politinėmis organizacijomis.

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos vadovas Ramūnas Karbauskis ketvirtadienį teigė, kad be šios VRK pertvarkos taip pat bus siūloma didinti ir komisijos biudžetą.

„Mes labai gerai suvokiame, kad šie pokyčiai pareikalautų ir kitokio požiūrio ir į biudžetą VRK, nes kalbant apie atitinkamą kompetenciją, teisininkus, tokiais atlyginimais, kokiais dabar bandome žmones sudominti ir išlaikyti tose struktūrose būtų labai sudėtinga. Vyriausybė turės ieškoti būdų, kaip padidinti VRK biudžetą“, – kalbėjo R.Karbauskis.

Dabartinis VRK narys teisininkas Jonas Udris klausė, kodėl deklaruojant komisijos depolitizavimą teisė skirti VRK pirmininką paliekama Seimo pirmininkui, o teisė deleguoti du komisijos narius aukščiausiam šalies politikui – prezidentui.

Anot R.Karbauskio, šie klausimai keliami pagrįstai ir bus svarstomi, tačiau pirmiausia turi būti pradėta svarstyti pati komisijų pertvarka.

„Tai yra diskusijų objektas ir subjektas. Argumentai verti aptarimo, o pataisų pateikimui Seime turėtume turėti pritarimą, ir tuomet bus diskusija, kurioje kviesime visus dalyvauti ir kelti tuos klausimus“, – sakė R.Karbauskis.

Etikos sargų komisiją siūloma pertvarkyti panaikinant šiuo metu galiojančią teisę Lietuvos savivaldybių asociacijos vadovui deleguoti vieną VTEK narį. Vietoj to vieną narį į etikos sargus būtų patikėta teikti tarptautinės antikorupcinės organizacijos „Transparency international“ Lietuvos skyriui (TILS).

Iš viso kaip ir šiuo metu VTEK sudarytų penki nariai – po vieną kandidatą Seimui teiktų prezidentas, Seimo pirmininkas, ministras pirmininkas, Teisėjų taryba ir TILS.

Taip pat siūloma įtvirtinti nuostatą, kad VTEK pirmininku ir nariais negali būti skiriami buvę politinių partijų nariai, jeigu nuo jų narystės partijoje nutraukimo dienos nėra praėję mažiau kaip treji metai.

Anot „valstietės“ Agnės Širinskienės, siūloma, kad VTEK sprendimai būtų priimami vardiniu balsavimu, o balsavimo rezultatai būtų viešinami. Kartu įstatyme siūloma įtvirtinti atskirosios VTEK nario nuomonės institutą. Tikimasi, kad jis sudarytų sąlygas mažumoje likusiems nariams išreikšti savo valią ir pateikti balsavimo motyvus bei teisinius argumentus.

Ir VRK, ir VTEK veikla pastaraisiais metais sulaukė daug kritikos. Rinkimų komisijai ir jos vadovui Zenonui Vaigauskui priekaištauta dėl prasto pastarųjų Seimo rinkimų organizavimo, VTEK ir jos buvusiam vadovui Romui Valentukevičiui – dėl atsainių ir neskaidrių viešųjų ir privačių interesų konfliktų tyrimų ir prieštaringų komisijos sprendimų. R.Valentukevičius jau atsistatydino iš VTEK vadovo pareigų.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis yra sakęs, kad nauja Vyriausioji rinkimų komisija bus formuojama po balandį vyksiančių merų bei Seimo nario rinkimų ir bus sudaryta iki gegužės vidurio.

Dabartinis VRK pirmininkas Z.Vaigauskas komisijai vadovauja jau daugiau kaip 20 metų – nuo 1994-ųjų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų