Pereiti į pagrindinį turinį

Z. Vaigauskas persigalvojo – atsistatydinti nežada

2016-12-22 15:56

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas persigalvojo – atsistatydinti nežada. O šiandien Seimui turėjo būti pateiktas VRK įstatymo pakeitimo įstatymo projektas, kuriuo siūloma keisti komisijos narių skyrimo tvarką.

Z. Vaigauskas komisijai vadovauja jau daugiau kaip 20 metų
Z. Vaigauskas komisijai vadovauja jau daugiau kaip 20 metų / V. Skaraičio / BFL nuotr.

Ant grėblio – antrąkart

Vykstant šių metų rinkimų į Seimą pirmajam turui, VRK susilaukė daug priekaištų, kai beveik iki vidurnakčio neskelbė jokių rinkimų rezultatų. Taip pat dieną maždaug pusvalandžiui buvo strigusi komisijos sistema ir kilo trukdžių rinkėjams balsuojant ne savo apylinkėje, o jungiantis per elektroninius valdžios vartus prie rinkėjo puslapio tam tikrą laiką buvo galima matyti kitų žmonių asmens duomenis. Pasak VRK pirmininko, šie nesklandumai atsirado ne dėl komisijos, o dėl IT sistemą prižiūrinčios bendrovės kaltės.

"Iš esmės tai nedovanotinas dalykas, jie apvilia visų pirma patys save, ir mūsų komisiją, ir labai daug ką. Nemanau, kad čia normali situacija, kai taip išeina per Seimo rinkimus", – per spaudos konferenciją tada sakė Z.Vaigauskas. Į klausimą, ar nežada atsistatydinti, jis diplomatiškai siūlė sulaukti rinkimų rezultatų, tačiau atviravo nebepretenduosiąs naujai kadencijai – komisijoje jis dirba jau 22 metus: "Aš ir taip pakankamai ilgai esu komisijos pirmininkas."

Z.Vaigauskui atsistatydinti siūlė ir tuometis premjeras Algirdas Butkevičius: "Manau, turėtų prisiimti atsakomybę."

Privačiuose pokalbiuose jis buvo užsiminęs, kad patvirtinus antrojo rinkimų turo rezultatus Seimo pirmininkei neš atsistatydinimo pareiškimą. "Taip, jūs nesuklydote – tuojau po rinkimų rimtai svarstysiu galimybę likti šiame poste", – tada komisijos pirmininkas sakė dienraščiui "Kauno diena", sulaukęs visų trijų valstybės vadovų kritikos.

Nukreipti ugnį į save?

Jau du mėnesiai, kai baigėsi naujojo Seimo rinkimai, darbą pradėjo naujoji Vyriausybė, tačiau VRK pirmininkas apie žadėtą atsistatydinimą neužsimena.

"Techniškai neišeina, reikia darbus padaryti", – į dienraščio klausimą, ar rengiasi atsistatydinti, o jei ne – kodėl, atsakė Z.Vaigauskas.

Technine priežastimi Z.Vaigauskas įvardijo kitų metų balandžio 23 d. vyksiančius Šakių ir Jonavos rajonų merų tiesioginius rinkimus. Pirmojo meras Juozas Bertašius atsistatydino įsigaliojus apkaltinamajam nuosprendžiui, kuriuo jis pripažintas kaltas dėl prekybos poveikiu, teismas jam skyrė 6 tūkst. eurų baudą. O Jonavos rajono meras Virginijus Sinkevičius buvo išrinktas į Seimą, jis paskirtas ūkio ministru.

Techniškai neišeina, reikia darbus padaryti.

Nors VRK įstatymas numato, kad po eilinių Seimo rinkimų naujos sudėties VRK turi būti patvirtinta ne anksčiau kaip po 140 ir ne vėliau kaip per 200 dienų, Z.Vaigauskas sako manantis, jog nutraukus šios kadencijos komisijos darbą, naujoji komisija vargu ar susitvarkys su numatytais rinkimais: "Mūsų komisijos kadencija baigiasi gegužės viduryje, o kandidatai į naująją komisiją greičiausia bus siūlomi tik Seimo pavasario sesijoje, kuri prasidės kovą."

Vis dėlto Z.Vaigauskas netiesiogiai prisipažino, kad pažadas atsistatydinti buvo paviešintas šiek tiek pasikarščiavus. "Perskaičiavus rinkėjų balsus, nė vienoje apygardoje rezultatas nepasikeitė. Kita vertus, kandidatų reitingo balsus gal dviem dienom anksčiau paskelbėme", – komisijos nuopelnus vardijo jos pirmininkas. Pašnekovo teigimu, jei palygintume praėjusius ir ankstesnius rinkimus į Seimą, pažanga akivaizdi: 2012 m. komisija turėjo bent aštuonias bylas Konstituciniame Teisme, buvo priversta rengti pakartotinius rinkimus.

Pagaliau Z.Vaigauskas prisipažino, kad pažadą atsistatydinti garsiai ištarė norėdamas nukreipti ugnį į save: "Norėjau, kad dingtų įtampa komisijoje, nes ji dirbo neblogai. Turėjau nuogąstavimų, kad rimtesnių bėdų nebūtų." Kokios tos rimtesnės bėdos, pašnekovas pasakyti nenorėjo, tačiau iš užuominų galima buvo spręsti, jog būgštauta dėl galimų kibernetinių atakų prieš IT sistemą.

Politikai siūlo profesionalus

Šiandien Seime turėtų būti pateiktas VRK įstatymo pakeitimo įstatymo projektas. Jo autorius liberalas Eugenijus Gentvilas siūlo keisti komisijos narių skyrimo tvarką. Minėtame projekte siūlomos kelios kardinalios pataisos: panaikinti teisę skirti komisijos narius partijoms, per rinkimus gavusioms Seimo narių mandatus; tokios teisės nebetenka ir šalies prezidentas; teisingumo ministras bei Lietuvos teisininkų draugija vietoj dviejų kandidatų turėtų siūlyti tris. Prezidentui praradus teisę skirti du kandidatus į komisiją, ši teisė suteikiama Teisėjų tarybai – ji galės numatyti tris kandidatus.

"Projekto rengimą paskatino VRK veiklos vertinimas bei galimos abejonės dėl komisijos narių šališkumo – nesugebėjimo atsiriboti nuo partinių interesų ir įtakų. Todėl, iš esmės, abejonės dėl komisijos narių, kurie yra deleguoti politinių partijų, galimo šališkumo sprendžiant komisijos posėdžiuose atitinkamus klausimus gali būti panaikintos tik iš dalies pakeitus komisijos sudarymo tvarką", – teigia įstatymo pataisų autorius E.Gentvilas.

"Aš pasakyčiau truputį kitaip – komisija ne politizuota, bet jai paprasčiausiai trūksta kvalifikacijos. Atsisakius partijų deleguotų kandidatų ir šią teisę suteikus teisininkų bendruomenei, komisijoje atsiras labiau kvalifikuotų narių. Šiandien akivaizdu, kad komisijai trūksta profesionalumo, aktyvumo, ji siejama ir su pirmininku. Politikai pasigenda komisijos profesionalumo ir vertinant politinių partijų finansinį skaidrumą, partijų finansavimą", – Seimo narys konservatorius Andrius Kubilius dienraščiui sakė, kad pribrendo reikalas keisti VRK sudarymo principus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų