Pereiti į pagrindinį turinį

Apie patyčias mokyklose bus galima pranešti elektroniniu būdu

2019-11-18 07:10

Nuo šiol pedagogai, mokiniai ir jų tėvai prieš patyčias galės kovoti naudodami ir elektroninę platformą „Patyčių dėžutė“, kuri leidžia anonimiškai ir greitai pranešti apie įtariamas arba įvykusias patyčias bei reaguoti į jas. Platformą sudaro tinklalapis, mobilioji programėlė ir administravimo sistema, kurią nemokamai atsisiųsti ir įsidiegti gali visos šalies mokyklos, praneša Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

Apie patyčias mokyklose bus galima pranešti elektroniniu būdu
Apie patyčias mokyklose bus galima pranešti elektroniniu būdu / L. Petrauskienės / ELTOS nuotr.

„Baimė prabilti yra didelė kliūtis siekiant įveikti patyčias, todėl labai svarbu vaikams sukurti tokią aplinką, kurioje jie nebijotų pranešti apie patyčias. Ši platforma yra būtent tokia – garantuojanti anonimiškumą, padedanti greitai sutelkti pajėgas pagalbos suteikimui, ir kas svarbiausia – patogi mokiniui, patogi mokytojams. Ją įsidiegusios mokyklos turės daugiau galimybių tiek reaguoti į jau įvykusių patyčių atvejus, tiek užbėgti potencialioms patyčioms už akių“, – sako švietimo, mokslo ir sporto viceministras Arūnas Plikšnys.

Viceministras taip pat pastebi, kad „Patyčių dėžutė“ yra įsisenėjusioms problemoms spręsti skirta šiuolaikiška priemonė, panaši į daugelį kitų mobiliųjų programėlių ar internetinių platformų, kuriomis daugeliu gyvenimo atvejų įprato naudotis tiek skubantys suaugusieji, tiek ir išmanūs vaikai. Viliamasi, kad „Patyčių dėžutė“ taps įprasta šių dienų mokyklos gyvenimo dalimi ir pagreitins laukiamus teigiamus moksleivių bendravimo pokyčius.

„Patyčių dėžutę“ įsidiegusių mokyklų mokiniai tinklalapyje ar mobiliuoju įrenginiu galės užfiksuoti patyčių atvejį – nurodyti vietą, laiką, dalyvius, trumpai apibūdinti situaciją, o elektroninių patyčių atveju ir įkelti nuotrauką.

Pasaulio sveikatos organizacijos tyrimo duomenimis, Lietuvoje patyčias patiria 29 proc. berniukų ir 26 proc. mergaičių, tačiau mokiniai nenoriai praneša apie patyčias, o daug patyčių atvejų apskritai nėra užregistruojami. „Patyčių dėžutę“ įsidiegusių mokyklų mokiniai tinklalapyje ar mobiliuoju įrenginiu galės užfiksuoti patyčių atvejį – nurodyti vietą, laiką, dalyvius, trumpai apibūdinti situaciją, o elektroninių patyčių atveju ir įkelti nuotrauką. Pranešti galima ne tik apie save, bet ir apie kitą su patyčiomis susidūrusį vaiką ar mokyklos bendruomenės narį. Nemokamą mobiliąją programėlę „Patyčių dėžutė” atsisiųsti galima iš „Google Play“ arba „App store“.

Platformos administravimo sistemoje mokyklos paskirti asmenys matys visus pateiktus pranešimus apie patyčias ir galės suteikti reikiamą pagalbą, užkirsti kelią tolesnėms patyčioms. Taip pat bus galimybė archyvuoti duomenis, kaupti statistiką, pranešimus išspausdinti ir segti į ,,Patyčių žurnalą“. Tai padės mokykloms aiškiai įsivertinti patyčių mastą ir problemines sritis.

„Patyčių dėžutei“ administruoti mokykloms rekomenduojama paskirti 1 arba 2 specialistus, kurie ją reguliariai tikrintų ir reaguotų į pateiktus pranešimus. Sudėtingesniu atveju būtų galima kreiptis į savivaldybės pedagoginės psichologinės tarnybos specialistus, kurie pasiūlys tolesnius žingsnius ir reikalui esant atvyks į mokyklą.

„Patyčių dėžutė“ nėra skirta pakeisti pranešimus apie patyčias žodžiu – tai papildoma ir mokiniams patogi priemonė išsipasakoti, kai kiti pranešimo apie patyčias būdai nepriimtini dėl baimės būti identifikuotais ar tapti skundikais.

Idėją inicijavo programos „Kurk Lietuvai“ dalyvės Kamila Gasinska ir Laura Varslauskaitė. Jos išanalizavo situaciją, sukūrė bandomąją platformos versiją ir koordinavo bandomąjį projektą, kuris parodė platformos poreikį ir teikiamą naudą.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos iniciatyva platforma patobulinta, išplėstos jos funkcijos, sukurta vartotojui patogesnė aplinka.

Mokyklos platformą atsisiųsti galima čia.

Mokytojai tobulinti gebėjimus spręsti realius patyčių atvejus gali nuotolinių mokymų platformoje www.reaguok.lt. Nemokami interaktyvūs mokymai suskirstyti į 19 temų ir papildyti ekspertų vaizdo paskaitomis, o jų pabaigoje išduodamas mokymų baigimo pažymėjimas. Platformoje taip pat pateikiama mokomoji medžiaga, kaip reaguoti į patyčias, atsakymai į dažniausiai kylančius klausimus, atvejų analizės, pamokų planai, naudingi kontaktai ir literatūra.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra