Apžvalga: svarbiausi ketvirtadienio įvykiai Lietuvoje ir pasaulyje

BNS pateikia svarbiausių ketvirtadienio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą:

Koronaviruso situacija:

* Lietuvoje parą patvirtinta 950 naujų koronaviruso atvejų ir šešios mirtys. Ligoninėse dėl COVID-19 gydoma 370 žmonių, 34 iš jų – reanimacijoje. Europos Sąjungos statistika rodo, kad pagal viruso plitimo tempą pastarąsias dvi savaites situacija nei Lietuvoje blogesnė aštuoniolikoje šalių, geresnė – aštuoniose.

* Prezidentas Gitanas Nausėda steigia sveikatos ekspertų tarybą. Šalies vadovas sako, kad darbo grupė įgalins ekspertų balsą valdant pandemiją ir padės užtikrinti sklandų krizės valdymo perdavimą keičiantis vyriausybėms.

* Įvedant apribojimus dėl koronaviruso, naujoms pagalbos verslui priemonėms Vyriausybė žada skirta iki 110 mln. eurų. Numatomos dvi priemonės – subsidijos ir lengvatinės paskolos. Siūloma, kad paramą gautų įmonės, kurių veikla būtų apribota, jų apyvarta sumažėtų daugiau nei 30 proc., o tokį kritimą patirtų 40 proc. viso sektoriaus bendrovių. Subsidijoms turėtų būti skirta iki 80 mln. eurų, paskoloms – iki 30 mln. eurų, BNS sakė ekonomikos viceministrė Jekaterina Rojaka.

* Lietuvos futbolo čempionėje Marijampolės „Sūduvoje“ nustatyta 20 koronaviruso atvejų, visa komanda saviizoliacijoje.

* Prancūzijoje ketvirtadienio vakarą prasideda karantinas: uždaromi barai, restoranai ir kitos ne pačios būtiniausios įstaigos. Žmonės namus gali palikti tik vykdami į darbą, pas gydytoją, padėti giminaičiams, nusipirkti būtiniausių prekių arba trumpam pakvėpuoti grynu oru. Prancūzai turės nešiotis rašytinius pareiškimus, kuriuose nurodoma išėjimo iš namų priežastis. Pamokos mokyklose tęsis, tačiau moksleiviai nuo šešerių metų turės dėvėti kaukes.

* Vokietijoje karantinas įsigalios pirmadienį. Per jį taip pat bus uždarytos kavinės, restoranai, teatrai ir sporto salės.

* Ispanijos parlamentas dar pusei metų pratęsė nepaprastąją padėtį šalyje, paskelbtą siekiant suvaldyti koronaviruso plitimą. Tai leis regioninei valdžiai apriboti žmonių judėjimą ir įvesti komendanto valandą.

Būsima koalicija. Konservatoriai, Liberalų sąjūdis ir Laisvės partija pradėjo derybas dėl naujos valdančiosios koalicijos programos. Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų lyderis Gabrielius Landsbergis sako, kad bendros redakcijos dokumentas bus suderintas kitos savaitės pradžioje.

Prokuroro karjera. Po daugelį mėnesį trukusių diskusijų Teisingumo ministerijoje sudaryta darbo grupė atrinko generalinį prokurorą Evaldą Pašilį kandidatu į Europos Sąjungos teismą. Kandidatūrai turi pritarti prezidentas, Vyriausybė ir Seimas, vėliau ją dar vertintų atrankos komitetas Liuksemburge.

Prezidento veto. Prezidentas G. Nausėda pranešė vetavęs Seimo priimtą sprendimą privalomai kiekvienoje savivaldybėje steigti seniūnijas. „Vienašališkas sprendimas įpareigoti savivaldybes steigti seniūnijas prieštarauja pastangoms šalyje formuoti bendradarbiavimo kultūrą“, – sako G. Nausėda.

IT investicijos. Baltarusių įkurta JAV skaitmeninių platformų inžinerijos ir programinės įrangos kūrimo įmonė „EPAM Systems“ paskelbė, kad Vilniuje atidarys naują biurą, kur žada suburti apie 600 aukštos kvalifikacijos IT inžinierių komandą.

Išpuolis Nicoje. Prancūzijos pietiniame Nicos mieste per išpuolį prie bažnyčios peiliu ginkluotas vyras nužudė tris žmones. Ataka įvykdyta augant įtampai tarp Prancūzijos ir musulmoniško pasaulio. Vyriausybė paskelbė aukščiausio lygio parengtį potencialioms atakoms visoje šalyje.

Ginčai Lenkijoje. Lenkijoje tęsiantis protestams dėl visiško abortų draudimo, prezidentas Andrzejus Duda pareiškė, kad moterys turėtų turėti teisę į abortą apsigimimų atvejais. Praėjusį ketvirtadienį Konstitucinio Tribunolo paskelbta nutartis dar labiau sugriežtino Lenkijos abortų įstatymus, kurie jau ir taip buvo vieni griežčiausių Europoje. A. Duda praėjusią savaitę sveikino Konstitucinio Tribunolo sprendimą.

Pokyčiai Minske. Autoritarinis Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka pakeitė vidaus reikalų ministrą – Juryjų Karajevą šiose pareigose pakeitė Ivanas Kubrakovas. Anksčiau I. Kubrakovas užėmė Minsko miesto vykdomojo komiteto Vyriausiosios vidaus reikalų valdybos viršininko postą. A. Lukašenka taip pat perspėjo, kad yra pasiruošęs pasiųsti kariuomenę malšinti masinių opozicijos šalininkų protestų.

Antisemitizmas. Jungtinės Karalystės opozicinė Leiboristų partija įšaldė savo buvusio lyderio Jeremy Corbyno narystę dėl jo reakcijos į vyriausybinės komisijos ataskaitą, kad partija, reaguodama į skundus dėl antisemitizmo, pažeidė lygybės įstatymą. J. Corbynas pareiškė, kad šių išvadų nepriima ir, nors antisemitizmas esąs absoliučiai pasibaisėtinas reiškinys, problemos mastas esą buvo išpūstas dėl politinių priežasčių. Vienas pirmųjų balandį J. Corbyną pakeitusio Keiro Starmerio veiksmų buvo Britanijos žydų bendruomenės atsiprašymas.

Represijos Honkonge. Devyniolikmečiui Honkongo aktyvistui Tony Chungui pareikšti kaltinimai dėl agitacijos už miesto nepriklausomybę nuo Kinijos. Jis tapo pirmąja politine figūra, kuri stos prieš teismą pagal naująjį Kinijos valdžios primestą nacionalinio saugumo įstatymą. JAV pasmerkė jo areštą.

Kova su korupcija. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sušaukė neeilinį Nacionalinio saugumo tarybos posėdį dėl Konstitucinio Teismo sprendimo užblokuoti kovos su korupcija įstatymus. V. Zelenskio teigimu, teismo sprendimas sužlugdys šalyje įgyvendinamas reformas. Teismas trečiadienį prieštaraujančiais konstitucijai pripažino keletą prieš korupciją nukreiptų įstatymų, įskaitant teisės aktą, leidžiantį visuomenei susipažinti valdininkų turto deklaracijomis.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių