Apžvalga: svarbiausi pirmadienio įvykiai Lietuvoje ir pasaulyje

BNS pateikia svarbiausių pirmadienio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą.

Koronaviruso situacija:

* Nustatyti 353 nauji koronaviruso atvejai, mirė aštuoni žmonės. 14 dienų naujų susirgimų skaičius 100 tūkst. gyventojų pakilo iki 284. Ligoninėse gydomi 566 COVID-19 pacientai. Pirmąja doze paskiepyti 343 žmonės.

* Prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė esąs už privalomus skiepus nuo COVID-19 kai kurių profesijų atstovams. Jis taip pat teigia, kad plintant delta atmainai, 70 proc. gyventojų imunizacija nebėra pakankama ir reikėtų siekti paskiepyti devynis iš dešimties suaugusiųjų.

*  Gyventojų apklausa parodė, kad žmonės COVID-19 vakcina labiausiai vengia skiepytis bijodami galimo šalutinio poveikio ar laiko vakciną nepatikima, nes ji sukurta per rekordiškai trumpą laiką.

* Jau daugiau kaip 750 įmonių Lietuvoje aptarnauja tik galimybių pasą turinčius klientus, rodo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenys.

* Pasaulio sveikatos organizacija pranešė nuogąstaujanti, kad iki gruodžio 1 dienos Europoje bus užregistruota dar apie 236 tūkst. mirčių nuo COVID-19 ir išreiškė susirūpinimą dėl lėtos gyventojų vakcinacijos skurdesnėse šalyse.

Susitikimas dėl mitingo. Seimo kiemelyje vyko jo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen ir Šeimų sąjūdžio atstovų susitikimas. Ji teigia iš organizatorių išgirdusi pažadą, kad rugsėjo 10 dieną planuojamas mitingas prie Seimo bus taikus. Patys organizatoriai sako neigiamai vertinantys policijos planus parlamentą apjuosti tvora. Tuo tarpu Valstybės saugumo departamentas įspėjo, kad šiuo metu yra padidėjusi smurto išpuolių tikimybė per protestus.

Stovyklos atidarymas. Švenčionių rajone esančioje Pabradėje atidaryta karinė stovykla amerikiečių kariams: maždaug 500 karių talpinančioje stovykloje įrengti moduliniai nameliai, biurai, valgykla, krepšinio ir tinklinio aikštelės, sporto salė. Prezidentas ir krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas išreiškė viltį dėl didesnio Jungtinių Valstijų dėmesio šalyje ir tvirtino toliau sieksiantys, kad amerikiečių pajėgos Lietuvoje taps nuolatinės, o ne rotacinės, kaip yra iki šiol.

Infliacijos augimas. Metinė infliacija Lietuvoje liepą siekė 4,9 proc., mėnesio – 0,4 proc., negalutinius duomenis paskelbė Statistikos departamentas. Pasak statistikų, metinei infliacijai daugiausiai įtakos turėjo būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro, transporto, maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų bei įvairių prekių ir paslaugų kainų padidėjimas.

Migrantų krizė. Pasienyje su Baltarusija apgręžta beveik 50 migrantų, nė vienas neįleistas. Vidaus reikalų ir teisingumo viceministrai susitiko su Kybartų bendruomene aptarti planuojamo pataisos namų iškėlimo ir migrantų įkėlimo į jų patalpas. Pasak Vilkaviškio rajono mero, gyventojai nerimauja dėl 200 pataisos namų darbo vietų ir yra nusivylę informacijos stygiumi.

Atakos Afganistane. Į Kabulo oro uostą paleistos raketos, atsakomybę už išpuolį prisiėmė „Islamo valstybė“. Oro uosto veikla, pasak Jungtinių Valstijų, nebuvo sutrikdyta. Tuo tarpu JAV pareigūnai sekmadienį pranešė sudavę aviacijos smūgį transporto priemonėje buvusiam mirtininkui, norėjusiam surengti išpuolį Kabulo tarptautiniame oro uoste.

Estijos prezidentas. Estijos parlamentarams nepavyko išrinkti naujo šalies prezidento, vieninteliam kandidatui Alarui Kariui nepavykus surinkti reikiamos balsų daugumos.

Urganas „Ida“. Pietinei JAV Luizianos valstijai smogė galingas uraganas „Ida“, palikęs visą Naująjį Orleaną – didžiausią Luizianos miesą – be elektros. „Ida“ valstijos pakrantę pasiekė kaip 4 kategorijos audra, bet iki vėlaus sekmadienio vakaro nusilpo iki 1 kategorijos.

Netektis. Eidamas 80-us metus mirė buvęs ilgametis Tarpautinio olimpinio komiteto prezidentas Jacques'as Rogge'as. Komitetui jis vadovavo 2001-2013 metais.


Šiame straipsnyje: apžvalgaįvykiainaujienos

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių