Balionai ir žibintai – šventė ar žala gamtai? Pereiti į pagrindinį turinį

Balionai ir žibintai – šventė ar žala gamtai?

2025-05-26 17:12

Artėja vasara, o kartu ir vestuvių, krikštynų, išleistuvių ir įvairiausių švenčių sezonas. Šios progos yra neatsiejamos nuo balionų ir oro žibintų, tačiau aplinkosaugininkai sunerimę ir skatina šių šventinių atributų neleisti į dangų – esą jie ne tik kenkia aplinkai, bet ir žudo gyvūnus.

Balionai ir žibintai – šventė ar žala gamtai?
Balionai ir žibintai – šventė ar žala gamtai? / Freepik.com nuotr.

Daugiau apie tai kalbėjo Aplinkos apsaugos departamento atstovė Urtė Šimonytė.

– Kodėl helio balionai, dangaus žibintai yra blogai?

– Dažnai gali pasirodyti kaip nekalti atributai, tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad jeigu paleidžiate balioną, dangaus žibintą, jie dažniausiai kažkur nusėda gamtoje – vandens telkinyje, dirvožemyje, jie tampa atliekomis. Siūlome atkreipti dėmesį į tai, kad ne tik teršiama gamta, bet galite pakenkti ir laukinei gyvūnijai...

– Ar siūlote išvis atsisakyti helio balionų, dangaus žibintų?

– Siūlome alternatyvas. Labiausiai siūlytume ilgalaikes dekoracijas, arba, jei pasirinkote balionus – būtinai susirinkti atliekas, nepaleisti į orą. Jeigu vis dėlto paleidote – būtinai surasti, surinkti ir išmesti į atitinkamą konteinerį.

LNK stop kadras.

– Kartais ant balionų būna parašyta „biologiškai skaidūs“. Ką tai reiškia?

– Tokiu atveju reikėtų būti kritiškiems, nes dažnai net ir biologiškai skaidiems balionams naudojamos cheminės medžiagos. Tokios toksinės medžiagos gali lygiai taip pat patekti į dirvožemį, kaip ir mikroplastikas, kuris yra ypač balionuose. Šiuo atveju lygiai taip pat teršiate gamtą, ir tas biologiškas skaidrumas gali žymiai ilgiau dėl tų cheminių medžiagų skaidytis.

– Ar didėja žmonių sąmoningumas?

– Nerenkame konkrečios informacijos, bet pastebime, kad gyventojai kreipiasi į socialinius tinklus, aktyviai praneša apie aplinkosauginius pažeidimus. Sąmoningumas yra didesnis, žmonės renkasi ir tvarias alternatyvas.

– Išskirkite tvarias alternatyvas – kas gali pakeisti balioną, dangaus žibintą?

– Tai gali būti įvairios ilgalaikės dekoracijos. Svarbiausia, kad pati medžiaga būtų ilgalaikė. Jeigu tai yra balionas – galite pasikabinti girliandas, papuošimus, kurie būtų iš tvaraus arba perdirbto popieriaus. Tokiu būdu galite pasipuošti aplinką.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

Apie balionus ir žmonių pasirinkimus papasakojo UAB „Party Inbox“ vadovė Renata Balsytė-Veršnickienė.

– Ar balionai vis dar išlieka populiarus šventinis atributas?

– Tikrai taip, sakyčiau, balionais susidomėjimas auga. Jeigu anksčiau tai buvo vaikiškas atributas, dabar netgi ir verslai, ir žinomi prekiniai ženklai nevengia balionais, stambiomis instaliacijomis dekoruoti savo erdvių.

– Artėja vasaros švenčių sezonas, aplinkosaugininkai primena vengti balionus leisti į dangų, kritikuoja, kad tai yra blogai aplinkai. Ką jūs į tai atsakytumėte?

– Šiuo klausimu visiškai pritariame aplinkosaugininkams ir nerekomenduojame balionų leisti į dangų. Tiesa, reikia pripažinti, kad vis dar pasitaiko įstaigų, darželių, kurie bando tai daryti. Bendrai matome, kad tokia praktika tampa atgyvena. Tendencijos džiugina, nes visuomenė sąmoningėja, o alternatyvų yra patrauklių ir gamtai draugiškų. Helio balionus visada skatiname tvirtinti svareliais būtent dėl to, kad jie neiškristų ir džiugintų kuo ilgiau. Folinius balionus po šventės galima išsaugoti ir pripūsti kitai progai. Jeigu norisi stipresnio efekto – yra girliandos ir stambios instaliacijos, kurios puošia ir nekenkia aplinkai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų