Pereiti į pagrindinį turinį

Per „Darom“ bus renkamos baterijų atliekos (galima dalyvauti loterijoje)

2018-04-10 07:03
DMN inf.

Tam, kad nešiojamų baterijų ir akumuliatorių atliekos būtų perdirbtos, jas būtina tinkamai rūšiuoti. Šios pavojingos atliekos bus renkamos ir per pilietinę akciją „Darom“, kuri Lietuvoje vyks balandžio 21 dieną.

A. Ufarto/BFL nuotr.

„Šių metų akcijos tema – baterijos ir elektronikos įrangos atliekos, kurias taip pat būtina rūšiuoti ir siekti, kad kuo daugiau jų būtų perdirbama bei prikeliama antram gyvenimui. Mūsų partneriai atliekos.lt bei Gamintojų ir importuotojų asociacija pasirūpins, jog iš namų atneštos naudotos baterijos būtų saugiai sutvarkytos“, – sako „Darom 2018“ akcijos vadovė Austė Juozapaitytė.

Aplinkos apsaugos instituto, Gamintojų ir importuotojų asociacijos (GIA) vadovo Alfredo Skinulio teigimu, siekiant sumažinti nešiojamų baterijų ir akumuliatorių atliekų patekimą į aplinką, pirmiausia būtina šviesti visuomenę ir ugdyti rūšiavimo įpročius. 

„Jungiamės prie projekto „Darom“ ir siekiam atkreipti visuomenės dėmesį, kad namuose ar darbe užsigulėjusios naudotos nešiojamosios baterijos ir akumuliatoriai yra pavojingos atliekos, kurias būtina perduoti atliekų tvarkytojams. Gyventojų patogumui akcijos atliekų surinkimo taškuose bus perdirbto plastiko balti maišai baterijų ir akumuliatorių atliekoms surinkti“, – sako A. Skinulis. 

Nešiojamųjų baterijų rinkimą akcijos „Darom“ metu inicijuoja Aplinkos apsaugos instituto sukurta informacinė svetainė www.atliekos.lt. Prie projekto prisijungusiai GIA, renkant baterijų atliekas, talkins regioniniai atliekų tvarkymo centrai ir bendrovė „Atliekų tvarkymo centras“. Naudotoms baterijoms ir akumuliatoriams skirti balti maišai yra pažymėti atliekos.lt logotipu.

Pavojingos atliekos

Nešiojamosios baterijos ir akumuliatoriai – tai bet kurios baterijos ar akumuliatoriai, kuriuos vartotojai paprastai gali naudoti buityje. Pavyzdžiui, vieno elemento baterijos (AA, AAA tipo baterijos ir pan.), taip pat baterijos ir akumuliatoriai, kurie naudojami mobiliuosiuose telefonuose, nešiojamuosiuose kompiuteriuose, bevieliuose elektros įrankiuose, žaisluose ir buitiniuose prietaisuose (elektriniuose dantų šepetukuose, skustuvuose, rankiniuose dulkių siurbliuose ir pan.).

Nešiojamosios baterijos ir akumuliatoriai yra pavojingos atliekos, apie tai įspėja specialus jų ženklinimas. Šių atliekų jokiu būdu negalima mesti į komunalinių atliekų konteinerius, nes iš jų baterijos ir akumuliatoriai patenka į sąvartyną. Baterijose, kaip ir akumuliatoriuose, yra pavojingų medžiagų (švino, gyvsidabrio, kadmio ir kitų toksinių elementų), todėl netinkamas šių gaminių atliekų šalinimas kelia pavojų aplinkai ir žmonių sveikatai.

„Baterijų ir akumuliatorių atliekoms yrant sąvartynuose jose esančios toksiškos medžiagos patenka į aplinką ir užteršia gruntą, vandenį, orą. Rūšiuoti baterijas yra būtina, nes jos yra perdirbamos ir iš jų pakartotinai išgauti elementai panaudojami naujų baterijų gamybai ar kitiems gaminiams.  Tokiu būdu ne tik tausojami gamtos ištekliai,  bet ir saugoma mus supanti aplinka“, – sako A. Skinulis.

Nešiojamųjų baterijų ir akumuliatorių platintojai privalo prekybos vietose nemokamai iš gyventojų priimti senas baterijas, nereikalaujant pirkti naujų. Gyventojai naudotas baterijas ir akumuliatorius taip pat gali pristatyti į savivaldybių įsteigtas atliekų surinkimo aikšteles ar perduoti tokias atliekas tvarkantiems atliekų tvarkytojams arba palikti biuruose, degalinėse, švietimo įstaigose ir organizacijose, kur yra pastatytos specialios talpos šioms atliekoms rinkti. Vietas, kur galima palikti senas nešiojamąsias baterijas ir akumuliatorius, galima rasti www.atliekos.lt.

11-oji „Darom“ akcija organizuojama balandžio 21 dieną. Ši pilietinė visas amžiaus grupes suburianti iniciatyva vyks visose 60 Lietuvos savivaldybių, daugiau nei 500 seniūnijų ir daugiau nei 500 mokyklų. Pernai akcija „Darom“ įvyko daugiau nei 2 tūkst. surinkimo taškuose, akcijoje dalyvavo virš 140 tūkst. žmonių.

Akcijos „Darom“ savanoris, į artimiausią atliekų surinkimo aikštelę pristatęs maišą su baterijų atliekomis ir jame palikęs savo kontaktinę informaciją, dalyvauja loterijoje ir gali laimėti 50 eurų vertės prizą. Bus išdalyti trys prizai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų