Dezinformacijos grėsmė: kaip pažaboti melagienas

  • Teksto dydis:

Lietuviai supranta, kad kasdienėje aplinkoje juos supa ne tik naudinga, bet ir melaginga informacija, tačiau labiausiai paplitę dezinformacijos naratyvai ne vieną vis dar suklaidina. Plačiai pateikiama informacija apie karą ir tarptautinius santykius, sveikatos apsaugą, politiką – tai vienos dažniausių sričių, su kurių patikimumo klausimais susiduria gyventojai.

Svarbu demaskuoti

Europos Komisijos (EK) atstovybės Lietuvoje užsakymu bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa parodė, kad didžioji dalis lietuvių (88 proc.) mano, kad reikėtų imtis daugiau priemonių sklindančiai dezinformacijai suvaldyti, labiau edukuoti visuomenę. 61 proc. apklaustųjų teigia, kad dezinformacija sklinda nevaldomai.

„Dauguma gyventojų supranta ar bent yra girdėję apie melagingų naujienų grėsmę, žino, kad dezinformacija kenkia kiekvienam ja patikėjusiam gyventojui ir mūsų valstybei. Nepaisant to, pasklidus naujai melagienai, vis tiek atsiranda ja patikinčių ir ja besidalijančių. Labai svarbu sklindančią dezinformaciją nedelsiant demaskuoti ir šviesti gyventojus, kad jie patys gebėtų ją atpažinti“, – sako EK atstovybės Lietuvoje vadovo pavaduotoja Agnė Kazlauskaitė.

Šia apklausa EK atstovybė Lietuvoje argumentuoja projektą „Dezinformacijos kojos trumpos, bet pėdsakai gilūs“, kurio tikslas – ugdyti visuomenės gebėjimą atsirinkti teisingus faktus.

Karas, politika, sveikata

Kaip rodo apklausa, didžioji dalis lietuvių mano, kad įvairūs mitai žalingiausi yra karo ir tarptautinių santykių (65 proc.), sveikatos apsaugos (52 proc.), politikos temomis (36 proc). Kiek mažiau žmonių didžiausias grėsmes mato finansų rinkos ir paslaugų sektoriaus, švietimo ir mokslo, aplinkosaugos, religijos, kriminalų ir nelaimių, skaitmenizacijos srityse.

Dauguma respondentų tas pačias temas įvardijo ir atsakydami į klausimą, kuriose srityse jaučiasi mažiausiai užtikrinti ar turi mažiau žinių ir dėl to jiems būtų sudėtingiau atskirti teisingą informaciją nuo dezinformacijos.

Kaip rodo apklausos duomenys, žmonės dažnai sudvejoja teiginiais apie 5G ryšį, šnipinėjimą, susijusį su jų naudojamais mobiliaisiais telefonais, skaitmenizaciją kaip priemonę kontroliuoti visuomenę.

61 proc. – tiek apklaustųjų teigia, kad dezinformacija sklinda nevaldomai.

Skatina vadovautis faktais

Pagrindinis EK projekto tikslas – išmokyti atpažinti dezinformacijos naratyvus ir mitus, juos paprasta kalba, objektyviai ir moksliškai paneigti, priminti apie patikimus ir nepatikimus informacijos šaltinius.

„Girdime, kad visuomenė norėtų daugiau dėmesio skirti dezinformacijai demaskuoti ir stabdyti. Pirmiausia norime suprasti, kuriose srityse žmonės turi mažiausiai žinių. Nagrinėjant konkrečius atvejus bus žymiai paprasčiau suvokti, kuriose srityse reikia didesnio įdirbio“, – sako A. Kazlauskaitė.

Anot jos, norima suteikti gyventojams žinių, kaip savarankiškai skirti, kas yra tiesa, o kas sąmoningi bandymai klaidinti. Keli būdai atskirti neteisingą informaciją, pasak jos, – tikrinti faktus ir informacijos šaltinius, remtis mokslo duomenimis.

Ieško paprastų atsakymų

Dezinformacija arba bet koks kitas informacinis jaukas, nekalbant apie tiesiog pameluotus faktus, paprastai turi vieną bendrą vardiklį – paprastumą, sako sociologas Ignas Zokas.

„Ji gana paprastai ir paprasta logine seka duoda atsakymus į šiaip jau sudėtingus klausimus. Žmogaus smegenys įprastai ieško paprastumo, nes sudėtingi dalykai nepatrauklūs, juos reikia suvokti, interpretuoti, o tam reikalingos sąmoningos mąstymo pastangos ir pakankamos bazinės žinios“, – teigia I. Zokas.

Anot jo, ypač lengva pasiduoti dezinformacijai srityse, kuriose neturima net elementarių žinių, pavyzdžiui IT, biotechnologijų ir pan. sektoriuose. Kita vertus, žmonės linkę informaciją srityse, apie kurias nieko neišmano, vertinti atsargiau nei tose, apie kurias visi turi bent šiek tiek žinių, – ekonomiką, politiką ir pan.

„Be abejo, dabar turime techninių priemonių lengvai patikrinti informaciją ar remtis keliais šaltiniais, bet tai irgi reikalauja sąmoningų pastangų ir papildomų veiksmų. Dabar, kai informacijos srautas yra labai didelis, tai tampa vis didesne prabanga“, – svarsto sociologas.NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
juokinga kam leidžiat kad spauda spauzdintu visoki š ir tikindama kad tai liuks.

Antanas.

Antanas. portretas
Tiems šmaikštuoliams turime vieną dieną metuose. Gaila, kad jų "šedevrus" po mėnesio-kito mėgsta perspausdinti kikti leidinia. Taip ir atsiranda: plokščia Žemė, Žemės gaubtas, iš H atomų kuriami deimantai, ir net vėstančių kūnų (konkrečiai - žvaigždžių) plėtimasis. Na, suaugęs žmogus - pažvengi iš tokio leidinio "solidumo" ir pamiršti. Tačiau mokinukams tai gali galveles ne menkai sujaukti.

cha ...naujas anegdotas melagienos ir dezinformacijos

cha ...naujas anegdotas   melagienos ir dezinformacijos portretas
lietuvoje skleidimo lyderiai ,,, spiner tyrimai,,, BNS, elta ,Delfi..LNK .su ES atstovybes suleriais melagiais nutare imtis mokymo programos kaip atpazinti dezinformacija ir melagienas --taigi po kiekvieno ju melagienu ir dezinformacijos straipsniu --komentuotojai aiskiai paaiskina kur melas ,kur teisybe .. tam nustatyt kur melas kur tiesa yra visos salygos ir galimybes kompiuteriai ...spaudos straipsniai , politiku pasisakymai , politiku apibendrinimai ... visa tai sugretinus galima pilnai suvokt kur tiesa ,o kur melas.
VISI KOMENTARAI 5

Galerijos

Daugiau straipsnių