Pereiti į pagrindinį turinį

D.Kreivys traukiasi iš ūkio ministro posto

2011-03-09 11:20
D.Kreivys traukiasi iš ūkio ministro posto
D.Kreivys traukiasi iš ūkio ministro posto / Gedimino Bartuškos nuotr.

Ūkio ministras Dainius Kreivys po neigiamo etikos sargų verdikto nutarė atsistatydinti. Postą ministrui kainavo parašas po mamos įmonei naudingu sprendimu.

D.Kreivys apie savo atsistatydinimą informavo antradienį surengtoje spaudos konferencijoje. Premjeras Andrius Kubilius turi nuspręsti, ar tenkinti ministro atsistatydinimo pareiškimą. Vyriausybės vadovas savo poziciją žada išreikšti kiek vėliau, apie 18 val.

Ūkio ministras, pranešdamas apie savo atsistatydinimą, taip pat pareiškė skųsiąs sau nepalankų Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) sprendimą. Paskutinėje savo kalboje D.Kreivys negailėjo pagyrų A.Kubiliaus Vyriausybei ir savo nuveiktiems darbams.

„Parašiau premjerui atsistatydinimo pareiškimą. VTEK išvados nenustebino, tačiau su jomis sutikti negaliu. Paramos su manim siejamoms įmonėms niekada neskyriau. Todėl komisijos išvadas skųsiu teismui. Man ne vis tiek, kaip atrodys Lietuva rytoj ir po 20 metų. Kokia ji bus mūsų vaikams ir anūkams. Pastaruosius du mėnesius buvau užverstas melo lavina. Vis dėlto tikiuosi, kad po šios istorijos išvados bus padarytos ir Lietuvos politinis gyvenimas niekada nebus toks pat, - iš lapelio skaitė ūkio ministras. – kalbu apie įtakos grupių bandymus paveikti viešuosius pirkimus ir ES paramos skirstymą. Premjero prašymu mano parengta pažyma atskleidžia ydingą sistemą, kurioje glaudžiai susiję politikai, oligarchai ir kai kurios žiniasklaidos grupės. Tikiuosi, kad bus priimti įstatymai, kurie šią ydingą sistemą sugriaus. Esu dėkingas premjerui už galimybę dirbti jo komandoje. Komandoje, su kuria priėmėme Lietuvos ekonomikai lemtingus sprendimus, siaučiant neregėto masto ekonominei krizei. Krizė buvo suvaldyta. Ir šiemet Lietuvos ekonomikos augimas bus itin spartus. Tai yra šios Vyriausybės nuopelnas. Kuriama nauja, moderni Lietuvos ekonomika. Pritraukti stambūs užsienio investuotojai. Netrukus bus naujų gerų žinių. Įspūdingu tempu tebeauga eksportas. Pradėta valstybės valdomų įmonių pertvarka. Vykdoma viešųjų pirkimų reforma. Tikiuosi, kad visi šie geri darbai bus tęsiami, nes tai modernios, tvarios Lietuvos ekonomikos pagrindas. Ačiū už dėmesį.“

Pasakęs šią kalbą, D.Kreivys pasišalino, neatsakęs į nė vieną žurnalistų klausimą.

Ūkio ministrui su savo kėde tenka atsisveikinti po ES paramos skirstymo skandalo. Jis kilo po 1diena.lt publikacijos, kurioje atskleista, kad D.Kreivio mamos Florentinos Kreivienės iš dalies valdoma įmonė „Specializuota komplektavimo valdyba“ (SKV) su partneriais laimėjo du sostinės mokyklų renovavimo konkursus. ES lėšas Karoliniškių gimnazijos ir „Ąžuolyno“ mokyklos renovavimui skyrė Ūkio ministerijai pavaldi Lietuvos verslo paramos agentūra, o pinigų skyrimą D.Kreivys patvirtino savo parašu. Tai įvyko pernai rugsėjį, kai konkursai jau buvo įvykę, ir buvo žinoma, kad darbus sostinės mokyklose vykdys SKV. Be to, vėliau paaiškėjo, kad SKV konkursų laimėtoja išrinkusiai sostinės savivaldybės Viešųjų pirkimų komisijai vadovavo Darius Indriūnas, pernai rugsėjį įdarbintas D.Kreivio patarėju. Pats D.Kreivys taip pat yra dirbęs SKV valdyboje, kurį laiką jis užėmė ir įmonės direktoriaus postą.

Ministras atkakliai neigė bet kokias sąsajas su mamos valdomomis įmonėmis. Tačiau jo pasiteisinimai neįtikino VTEK. VTEK antradienį nutarė, kad D.Kreivys, pasirašydamas po SKV naudingu įsakymu, supainiojo viešuosius ir privačius interesus.

Ūkio ministrą trauktis iš posto ragino tiek Prezidentė Dalia Grybauskaitė, tiek Seimo pirmininkė Irena Degutienė. Premjeras A.Kubilius vienintelis stojo ginti, Prezidentės žodžiais, politiškai susikompromitavusį ministrą.

D.Kreivys taip pat parašė rašinį, konservatorių skambiai vadinamą „pažyma“, kuriame nusako spaudimą, kurį esą patyrė jis pats ir Viešųjų pirkimų tarnybos vadovas Žydrūnas Plytnikas. Šio rašto turinį šiuo metu nagrinėja speciali konservatorių partijos komisija. „Pažymą“ sukritikavo tiek D.Grybauskaitė, tiek Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovas Žimantas Pacevičius.

D.Kreivio skandalas: diena po dienos

Sausio 14 d. Aiškindamasis dėl savo ir savo šeimos turtų, D.Kreivys atskleidžia vieno iš savo sandorių detales. Jis pripažįsta, kad bendrovės „Stamija“ akcijas už kuklią sumą pardavė savo mamai F.Kreivienei. „Stamija“ pernai tapo pagrindine prekybos tinklą „Moki-veži“ valdančios bendrovės „Makveža“ akcininke. D.Kreivio teigimu, jis mamai pardavė apie 40 proc. „Stamijos“ akcijų. Tą pačią dieną Seimo opozicija pradeda reikalauti ūkio ministro atsistatydinimo. Pats ministras pareiškia nematąs jokio pagrindo trauktis.

Sausio 15 d. „Vilniaus diena“ paskelbia, kad ministro mama F.Kreivienė taip pat yra bendrovės „Specializuota komplektavimo valdyba“ (SKV) akcininkė. Dar viena šios įmonės akcininkė – Grasilė Sinkevičienė, ilgamečio D.Kreivio verslo partnerio Mindaugo Sinkevičiaus motina. SKV statybų sektoriuje garsėjo kaip pagrindinė prekybos tinklo „Moki-veži“ tiekėja. SKV iki žengimo į politiką aktyviai darbavosi ir pats D.Kreivys.

Sausio 25 d. Gavusi Seimo opozicijos lyderio Algirdo Butkevičiaus skundą, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija pradeda tyrimą dėl D.Kreivio.

Sausio 27 d. „Vilniaus diena“ atskleidžia, kad SKV su partneriais laimėjo sostinės Karoliniškių gimnazijos bei „Ąžuolyno“ mokyklos renovavimo konkursus. Šiems projektams beveik 6 mln. litų ES paramos skyrė Ūkio ministerijai pavaldi Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA). Tai įvyko 2010 m. rugsėjį, kai su SKV jau buvo pasirašytos sutartys. LVPA lėšas mokyklų renovavimui skyrė po to, kai šių pinigų skyrimą savo parašu patvirtino pats D.Kreivys.

LVPA vadovybė puola ginti ūkio ministrą. Pats ministras tvirtina nežinojęs, kad pasirašo po dokumentu, kuris atveria kelią ES lėšoms į SKV sąskaitas. Ūkio ministerijos platinamuose pranešimuose D.Kreivys neigia „Vilniaus dienos“ publikaciją, tiksliau – tai, kas toje publikacijoje neparašyta. Ūkio ministras tvirtina, esą jį per žiniasklaidą puola suinteresuotos verslo grupės.

Premjeras Andrius Kubilius iš pradžių griežtai reikalauja D.Kreivio pasiaiškinimo. Tačiau išgirdęs ministro versiją, esą jis paramą skyrė mokykloms, o ne mamos iš dalies valdomai įmonei, Vyriausybės vadovas stoja ginti bendražygį. Jis taip pat pareiškia D.Kreivio veiksmuose nematantis jokio interesų konflikto.

Prezidentės Dalios Grybauskaitės atstovas Linas Balsys pareiškia, kad ministro veiklą reikia skubiai ištirti, o jeigu žiniasklaidos pateikti faktai pasitvirtins – atsakomybė esą guls ne tik ant D.Kreivio, bet ir ant premjero pečių.

Portalas Diena.lt praneša, kad sostinės savivaldybės Viešųjų pirkimų komisijai, išrinkusiai SKV mokyklų renovavimo konkursų laimėtoja, pirmininkavo Darius Indriūnas. Jis pernai rugsėjį, praėjus keliems mėnesiams po sutarčių su SKV pasirašymo, tapo ūkio ministro patarėju. Tą patį vakarą Ūkio ministerija ir D.Kreivys suskumba neigti ir šią publikaciją, vėlgi neigiant tai, kas joje neparašyta.

Sausio 27 d. Premjeras A.Kubilius D.Kreivį pavadina „skaidriausiu ministru“ ir pareiškia neabejojantis, kad ūkio ministras nepriėmė savo buvusiam verslui naudingų sprendimų.

Sausio 30 d. TV3 televizijos laidoje „Savaitės komentarai“ D.Kreivys pripažįsta lig šiol bendraujantis su buvusiais partneriais ir aptarinėjantis „nebūtinai verslo“ klausimus. Jis taip pat neslepia, kad po pasitraukimo iš politikos veikiausiai perimtų įmonių akcijas iš motinos.

Sausio 31 d. Ūkio ministro veiklos tyrimą pradeda ir Seimo Antikorupcijos komisija.

Vasario 1 d. Premjero palaikomas D.Kreivys netenka pasitikėjimo tarp valdančiosios koalicijos partnerių. Tautos prisikėlimo partijos lyderis Arūnas Valinskas pareiškia, esą jeigu jis būtų patekęs į analogišką skandalą, jau seniai pareigoms būtų taręs „Ate!“. Kiti koalicijos partneriai situaciją vertina kiek santūriau.

Prezidentės patarėjas Nerijus Udrėnas pareiškia, kad politinė ūkio ministro atsakomybė priklausys nuo VTEK tyrimo. Prezidentūra susilaiko nuo griežtesnių vertinimų.

Vasario 2 d. Seimo pirmininkė Irena Degutienė teigia, kad D.Kreivys turėtų būti „skrupulingesnis su viešaisiais ir privačiais interesais“. Ji taip pat pareiškia, kad tam tikros grupės spaudžia ministrą ir jam pavaldžios Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) vadovą Žydrūną Plytniką.

Vasario 8 d. „Vilniaus diena“ paskelbia, kad SKV su partneriais mokyklų renovavimo konkursus laimėjo kone per stebuklą. Oficialūs Vilniaus savivaldybės duomenys rodo, kad pagal pirminius pasiūlymus ministro mamos iš dalies valdoma įmonė šešiaženklėmis sumomis atsiliko nuo tuo metu pirmavusių įmonių. Tačiau po derybų, kurioms vadovavo vėliau ūkio ministro patarėju tapęs D.Indriūnas, kainos sumažintos kaip tik tiek, kad pakilti į pirmą sąrašo vietą. Karoliniškių gimnazijos renovavimo konkurse SKV su partneriais kainą sumažino beveik 471 tūkst. litų, „Ąžuolyno“ mokyklos konkurse – daugia kaip 509 tūkst. Lt.

D.Indriūnas teigia nepadėjęs ministro mamos įmonei. Esą ministro patarėjo darbas jam teko ne dėl mokyklų renovavimo konkursų. Pavaldinio versiją paremia ir D.Kreivys.

Vasario 9 d. Sostinės savivaldybės bendrovė „Vilniaus vystymo kompanija“, kurios atstovai buvo išvyti iš D.Indriūno vadovautų derybų, tvirtina, kad dabartinis ministro patarėjas buvo informuotas apie tai, su kokiais politikais gali būti susijusi SKV.

Vasario 15 d. Prezidentė Dalia Grybauskaitė, viešėdama Kaune, žurnalistams pareiškia nepasitikinti ūkio ministru D.Kreiviu, kuris esą sėdi ant dviejų kėdžių – tiek versle, tiek politikoje. Pats ministras situacijos nekomentuoja, o premjeras ir toliau jam reiškia paramą. Seimo pirmininkė I.Degutienė tvirtina, esą galutinius atsakymus dėl Prezidentės nemalonėn patekusio ministro turi duoti VTEK.

Vasario 16 d. Premjeras A.Kubilius teigia, kad Prezidentės pastaba įvykdyta, ir ūkio ministras ant dviejų kėdžių nesėdi. Esą verslo reikalus jis paliko kitiems.

Vasario 17 d. Premjeras A.Kubilius pažada kitą savaitę apsispręsti dėl D.Kreivio likimo.

Vasario 21 d. Po pasitarimo su premjeru, D.Kreivys pareiškia nesitrauksiantis iš posto. Skaitydamas lapelyje surašytą kalbą, ministras sako nesilaikąs kėdės ir tvirtina nepadaręs nieko „prieš įstatymą ir savo sąžinę“.

Prezidentūra tokiu sprendimu nėra patenkinta. D.Grybauskaitė griežtai pasako, kad D.Kreivys yra politiškai susikompromitavęs ir turi atsistatydinti.

Vasario 22 d. Premjeras A.Kubilius ir toliau užstoja D.Kreivį. Tačiau pažada kitą savaitę, po savivaldos rinkimų, surengti dar vieną pasitarimą dėl ministro ateities.

Vasario 23 d. Seimo pirmininkė I.Degutienė netikėtai nustoja rėmusi D.Kreivį ir A.Kubilių konfrontacijoje su prezidentūra. Įtakinga konservatorė viešai ragina ūkio ministrą „įsiklausyti į valstybės vadovės nuomonę“.

Vasario 28 d. Ūkio ministras prabyla apie paslaptingą pažymą, kurioje aprašyta, kokį spaudimą dėl viešųjų pirkimų ir ES lėšų esą patyrė jis pats ir VPT vadovas Ž.Plytnikas. D.Kreivys pareiškia dokumentą įteikęs premjerui. Prezidentūrai „pažyma“ didelio įspūdžio nepadaro – D.Grybauskaitės atstovai reiškia nuostabą dėl to, kad ministras apie tariamą spaudimą prabilo tik tada, kai sudrebėjo jo paties kėdė.

Kovo 1 d. STT vadovas Žimantas Pacevičius teigia, kad D.Kreivio „pažyma“ kriminaliniu požiūriu neturi jokios vertės ir netgi nėra pasirašyta. Ministras kviečiamas apklausai į STT.

Kovo 2 d. D.Kreivys nereaguoja į kvietimus atvykti apklausai į STT. Galiausiai ūkio ministrui įteikiamas raštiškas šaukimas.

Premjeras A.Kubilius tvirtina, esą ministro pažyma yra pasirašyta, o Prezidentei perduotas nepasirašytas „juodraštis“.

Konservatorių partijos prezidiumas sudaro komisiją „pažymai“ tirti. Jos vadovu paskiriamas Arvydas Anušauskas.

Kovo 3 d. D.Kreivys apklausiamas STT. Po apklausos ministras tvirtina, esą jo pažyma svarbi ne kriminaliniu, o politiniu požiūriu.

Premjero ir Prezidentės konfliktas aštrėja. A.Kubilius ima viešai reikalauti, kad D.Grybauskaitė įvardintų, kodėl nepasitiki D.Kreiviu.

Per žiniasklaidą paskelbiama garsioji „pažyma“. Joje minimi socialdemokratai pareiškia D.Kreivį paduosiantys į teismą dėl šmeižto.

Kovo 4 d. „Pažymoje“ taip pat paminėta TPP reikalauja premjero atsiprašymo. A.Kubilius čia pat pareiškia, kad „pažymoje“ aprašyti TPP valdomos Aplinkos ministrerijos veiksmai yra „kietos derybos“, o ne spaudimas.

Kovo 8 d. VTEK nutaria, kad skirdamas finansavimą SKV vykdomiems projektams ūkio ministras supainiojo viešuosius ir privačius interesus.

D.Kreivys pareiškia skųsiantis VTEK sprendimą teismui, tačiau atsistatydina iš Ūkio ministerijos vadovo posto.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų