Europos humanitarinio universiteto (EHU) reforma, kuria siekiama sudaryti naujas darbo sutartis su dėstytojais, yra neteisėta, tvirtina protesto akciją Vilniuje trečiadienį surengę šios aukštosios mokyklos dėstytojai.
Grupė dėstytojų, dirbančių Vilniuje įsikūrusiame baltarusiškame universitete, piketu pasitiko atvykstančius universiteto rėmėjus, kurie su universiteto administracija ketina aptarti mokymo įstaigos veiklą bei problemas.
Protestuotojai kaltina universiteto administraciją vykdant neteisėtą reformą, kuri esą nukreipta prieš švietimo įstaigoje dirbančius Baltarusijos piliečius.
Taip pat priekaištaujama, kad nereaguojama į akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus balandžio 30 dienos sprendimą, kuriuo administracijai rekomenduojama atšaukti universiteto statutui ir Lietuvos teisės aktams prieštaraujančius sprendimus, taip pat stabdyti konkursą naujoms dėstytojų pareigoms eiti. Universitetui nurodyta rekomendacijas įvykdyti iki birželio 2 dienos.
Kaip BNS sakė EHU dėstytojams atstovaujanti Samdomų darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Irina Judina, sprendimas skelbti naujus konkursus palies daugiau nei 170 dėstytojų, nes šiuo metu tik su maždaug 30-čia universitetas yra sudaręs įprastines darbo sutartis.
„Dėstytojų manymu, šis konkursas buvo skelbiamas dėl to, kad būtų įteisintas kelių dėstytojų buvimas universitete. Esmė ta, kad nuo pat 2005-ųjų dėstytojai turėjo būti priimami konkurso būdu, tačiau jie dirbo arba sudarydami terminuotas sutartis, arba paslaugų teikimo kontraktus“, - sakė I.Judina.
Anot jos, iki šiol su dėstytojais sudaromos terminuotos sutartys buvo nuolat pratęsiamos – visi dėstytojai buvo garantuoti, kad kontraktas su jais bus pratęstas. Pasak I.Judinos, daugumos sutartys baigiasi rugsėjo 30-ąją.
Ji taip pat neatmetė, kad į akademinės etikos ir procedūrų kontrolierių bus kreipiamasi pakartotinai, jog būtų patikrinta, ar tokia universiteto praktika nepažeidė dirbančiųjų teisių.
„Čia turėjo būti baltarusiškas universitetas, bet labai palengva išstumiami dėstytojai iš Baltarusijos ir jų vietą užima Lietuvos piliečiai (…). Manome, kad netinkami, nelojalūs dėstytojai bus atleisti“, - teigė dėstytojų atstovė.
EHU darbuotojas bei universiteto profesinės sąjungos pirmininko pavaduotojas Konstantinas Tkačiovas BNS tvirtino, kad apie Lietuvos įstatymams prieštaraujančias sutartis bei kitas problemas ne kartą bandyta kalbėti su universiteto administracija, tačiau ši esą nereagavo, tad nuspręsta atkreipti universiteto rėmėjų dėmesį.
„Yra ir kitų problemų su akademine laisve, su akademine autonomija, nes mažinama Senato, kaip savivaldos organo, įtaka. Šiuo metu vykdoma personalo reforma, po kurios tie, kurie aktyviau išsakė savo pilietinę poziciją, greičiausiai, praras darbą universitete“, - tvirtino jis.
EHU Plėtros ir komunikacijos prorektorius Darius Udrys neatmetė galimybės, kad universitetas skųs teismui kontrolieriaus sprendimą. Anot jo, minėtą kontrolieriaus sprendimą šiuo metu nagrinėja teisininkai.
D.Udrys neigė darbuotojų įtarinėjimus, esą personalas iš Baltarusijos bus keičiamas priimant daugiau Lietuvos piliečių.
„Norėčiau pamatyti, kokie yra įrodymai – tokio plano tikrai nėra. Taip, kai kurie pasamdyti darbuotojai yra Lietuvos piliečiai, bet mes negalime jų diskriminuoti“, - tvirtino D.Udrys.
Jis taip pat sakė, kad universiteto administracija darbuotojus papiktinusiais sprendimais kaip tik siekia pagerinti studijų kokybę universitete bei pagerinti sąlygas patiems dėstytojams. Esą šiuo metu universitete dirba daugybė žmonių, turinčių vos kelias akademines valandas per savaitę - siekiama, kad darbuotojai turėtų didesnį krūvį, nes taip būtų patogiau ir studentams, kurie lengviau rastų dėstytojus universitete.
„Bet tam, kad tai padarytumėme, reikalingas viešasis konkursas – jo reikalauja ir Lietuvos įstatymai. Dauguma dėstytojų su ta mintimi susitaikė, konkursas įvyko – iš 17 pirminiame etape atrinktų dėstytojų 15 yra žmonės, kurie iki šiol dirbo universitete“, - sakė prorektorius.
Anot jo, antruoju etapu planuojama priimti dar iki 40 dėstytojų – bus vykdoma vidinė universiteto darbuotojų atranka. Tai, anot jo, yra „nuolaida universiteto darbuotojams“.
Su jais esą ir toliau bus sudaromos terminuotos sutartys dvejiems metams, nes tik tokiam terminui jas sudaryti tokiu būdu leidžia Lietuvos teisės aktai.
Prorektoriaus teigimu, sutartys su konkursą laimėjusiais dėstytojais sudarytos penkeriems metams. Ankstesnė tik terminuotų sutarčių praktika esą buvo įgyvendinama dėl to, kad universiteto atstovai nežinojo, kuriam laikui dėl Baltarusijos režimo apsistos Lietuvoje.
„Akademinės laisvės padėtis Baltarusijoje negerėja, todėl nusprendėme, kad reikia įsikurti čia, labiau prisitaikyti prie Lietuvos“, - sakė jis.
Iki 2004 metų Baltarusijoje veikęs Europos humanitarinis universitetas dėl Baltarusijos režimo spaudimo 2004 metais buvo priverstas nutraukti savo šioje šalyje.
Padedant Lietuvos Vyriausybei, Europos Komisijai ir Jungtinėms Valstijoms, universitetas atnaujino savo veiklą Lietuvoje ir nuo 2005 metų siūlo studijuoti bakalauro bei magistro pakopų programose.
Universitete daugiausia mokosi studentai iš Baltarusijos.
Naujausi komentarai