Europos pinigai teka ne ten, kur reikia Pereiti į pagrindinį turinį

Europos pinigai teka ne ten, kur reikia

2008-12-08 09:00

Briuselis siūlo Lietuvai aktyviau naudotis ne tik Socialinio, bet ir neseniai įsteigto Globalizacijos fondo pinigais.

Globalizacijos fondas pradėjo veikti nuo 2007-ųjų kaip atsakas į globalizacijos šalutinį poveikį – darbo vietų persigrupavimą, mažai kvalifikuotų darbuotojų didėjančią bedarbystę ES. Fondas buvo įkurtas tam, kad teiktų individualią finansinę paramą darbuotojams mažinant darbo vietų skaičių dėl globalizacijos.

"Mūsų tikslas – padėti darbo netekusiems asmenims, kad jie vėl galėtų tapti darbingi", – teigė Europos Komisijos Užimtumo ir socialinių reikalų direktorato direktorius Stubas Jörgensenas.

Pareigūnas pridūrė, kad šiuo metu, kai pasaulyje siaučia ekonominė krizė, panaudoti Globalizacijos fondą tampa ypač svarbu: "Mes galime naudoti fondą krizės pasekmėms sušvelninti."

Gauti lėšų gali kreiptis tik šalių narių vyriausybės arba jų įpareigotos institucijos. Lietuva kol kas kreipėsi tik dėl "Alytaus tekstilės", kurios atleistiems darbuotojams Europos Parlamentas jau palaimino beveik 300 tūkst. eurų paramą.

"Daugiau jokių prašymų nei iš Lietuvos Vyriausybės, nei iš Socialinės ir darbo ministerijos negavome", – teigė S.Jörgensenas.

Lietuvos galimybes gauti lėšų iš Globalizacijos fondo apsunkina ne tik reikalavimas, kad paramą galima gauti tik tuomet, kai ne mažiau nei tūkstantis darbuotojų netenka darbo.

Kita problema – lėšų panaudojimas. Nors Socialinio fondo paramą Lietuva panaudoja sėkmingai (nuo 2004 m. – 184 mln. litų), Briuseliui kyla įtarimų dėl pinigų paskirstymo skaidrumo.

"Leidžia ir pasiimame milijardus, bet kur išleidžiame?" – piktinosi Europos Parlamento narė Ona Juknevičienė.

Anot jos, daugiau nei milijonas ES skirtų litų atiteko UAB "Narbutas ir Ko" darbuotojų įgūdžių ugdymui. Maždaug tiek pat pasiėmė Rytų skirstomieji tinklai savo darbuotojų raštingumui vystyti. Net UAB "Čilija" pasinaudojo ES pinigais, kad apmokytų savo kepėjus. Finansų ministerijos pateikti duomenys rodo, kad dauguma Socialinio fondo lėšų buvo skirta gerai žinomoms ir sėkmingai besiverčiančioms Lietuvos bendrovėms.

"Pinigus pasiima oligopolijos, kurios viešai deklaruoja milijoninius pelnus", – stebėjosi O.Juknevičienė.

Be to, net 19 proc. Lietuvai skirto finansavimo tenka administravimui, nors visoje ES šis rodiklis tesiekia 3 proc.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų