Pakeitimus vadina nesąmone
„Dar nieko nežinau. Neįsivaizduoju. Pas mane galiojimo laikas iki 28 d., o po to – neįsivaizduoju“, – taip apie savo galimybių pasą kalbėjo vilnietė Ona.
Iki šiol galimybių pasas galiojimo laiko neturėjo, tačiau laikas tirpsta.
„Čia yra kažkoks nonsensas prieš Naujuosius metus, kai visos sistemos lūžta. Tai yra absurdas“, – rėžė Ona.
„Visi asmenys, kurie vakcinavosi dviem arba viena doze, priklausomai nuo to, kokią vakciną pasirinko, praėjus septyniems mėnesiams, gruodžio 28 d. nustotų jiems galioti galimybių pasas“, – aiškino Sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė.
Tai reiškia, kad nei į kavinę, nei į parduotuvę galite būti nebeįleisti. Kad paskutinę metų savaitę bus nemažai nesusipratimų, jau dabar numato Prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė.
„Mus neramina tai, kad ir vėl visa aiškinimo, komunikavimo našta teks tiems žmonėms, kurie stovi prie įėjimo ir tikrina, ar žmogus gali gauti paslaugą“, – sakė R. Vainienė.
Nebus prie kiekvieno įėjimo pastatyta po teisininką, kuris ateinantiems žmonėms aiškins naujas taisykles.
„Turime dar šiek tiek laiko pasižiūrėti, pasitikrinti, ar nepraėjo tas laikotarpis“, – teigė A. Bilotienė-Motiejūnienė.
Naujovė įsigalioja po mažiau nei savaitės. Niekas nesikeičia tik tiems, kurie jau turi trečią vakcinos dozę arba tiems, kurie pasiskiepijo vėliau negu birželį. Paskutinės metų savaitės su nerimu laukia prekybininkai ir sakė, kad esant tokiems svarbiems pokyčiams komunikuoti reikėjo anksčiau.
„Neįmanoma teisingai įgyvendinti, kai ateinantis žmogus net nežino to reikalavimo, kurio jis turi laikytis. Nebus prie kiekvieno įėjimo pastatyta po teisininką, kuris ateinantiems žmonėms aiškins naujas taisykles“, – kalbėjo R. Vainienė.
O kad gyventojams trūksta informacijos, akivaizdu. Tad gali įvykti taip, jog galimybė dings per naktį.
„Manau, nesąmonė. Tai kam tada skiepijausi? Kažkokia nesąmoninga biurokratija. Manau, truputį keista“, – piktinosi vienas vilnietis.
„Aš tai pritariu. Žinau, kad žmonės nesutinka. Mes atvažiavome iš Anglijos, pas mus irgi yra galiojimo laikas“, – atviravo kita moteris.
Nori atsisakyti antikūnų testų
Galimybių pasas nuo gruodžio 28 d. bus reikalingas ir vaikams nuo dvylikos metų. Dokumentas taip pat išduodamas persirgusiems koronavirusu, kai diagnozė buvo patvirtinta teigiamu PGR tyrimu ar antigenų testo rezultatu. Galiojimas – septyni mėnesiai nuo ligos nustatymo.
Justinos Lasauskaitės nuotr.
„Žmonės, kurie turėjo du skiepus ir persirgo – ta tikslinė grupė 28 d. privalės atsinaujinti galimybių pasą. Jei praėjo septyni mėnesiai ir nėra persirgimo bei antikūnų, nėra galimybės atsisiųsti, nes galimybių pasas negalios“, – komentavo Registrų centro paslaugų valdymo direktorė Diana Vilytė.
Pasidarius antikūnų testą, gavus neigiamą testo rezultatą, galimybės prasitęs du mėnesius. Tačiau yra svarstymų tyrimų atsisakyti.
„Artimiausiu metu bus svarstoma dėl antikūnų tolesnio galimybių paso naudojimo išbraukimo“, – tikino A. Bilotienė-Motiejūnienė.
Ekspertai sakė, jog antikūnų tyrimai yra nestandartizuoti.
„Manau, kad visiškai būtų teisingas sprendimas, jei serologinių tyrimų buvimas, atlikimas būtų eliminuotas iš teisės aktų“, – sakė Santaros klinikų Infekcinių ligų centro vadovė Ligita Jančorienė.
Čia yra kažkoks nonsensas prieš Naujuosius metus, kai visos sistemos lūžta. Tai yra absurdas.
Gyventojams, kuriems po pilnos vakcinacijos praėjo pusė metų, rekomenduojama jau dabar registruotis trečiai vakcinos dozei. Omikron atmainos akivaizdoje tai – ypač aktualu.
„Dabar, kadangi mes esame tos omikron atmainos laukime, turbūt vargu ar galime tikėtis kažkokių stebuklų, kad ta atmaina nepasieks Lietuvos ir mes su ja nesusidursime. Jau dabar tie skaičiai kiekvieną dieną vis auga“, – teigė L. Jančorienė.
Jei omikron atmaina Lietuvoje dar labiau išplistų ir tai paveiktų lovų užimtumą reanimacijoje, Vyriausybė vis garsiau kalba apie galimus naujus ribojimus. Svarstoma renginių dalyviams įvesti prievolę testuotis, dėvėti ne kaukes, o respiratorius, atsisakyti pertraukų gėrimams. Taip pat trumpėtų ir galimybių paso terminas – ne septynis, o šešis mėnesius.
„Apie priemones, apie galimus pasiūlymus diskutuojama jau dabar. Ruošiamasi tam, kad nebūtų paskutinę naktį, paskutinę dieną. O tendencijas turime pažiūrėti, ar pacientų reanimacijose skaičius artėja prie 215, ar ne“, – šnekėjo sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Šiuo metu reanimacijoje gydoma 120 COVID-19 pacientų.
Naujausi komentarai