Pastogė
Į nakvynės namus veja baimė miegoti ant sniego
Vakar naujajame Nakvynės namų filiale galiausiai įsikūrė pirmieji gyventojai. Vargu, ar kritiniu atveju čia bus suteikta prieglauda sušalusiam, kitokios paramos reikalingam benamiui, neturinčiam asmens dokumentų. Nors valdžia žadėjo baigti remontą dar praėjusių metų rudens pradžioje, po įvairių biurokratinių nesusipratimų tik įpusėjus žiemai patalpose įmanoma nakvoti.
Miegojo laukymėje
Šešiasdešimtmetis Viktoras iki šiol nakvojo laukymėje prie stadiono, ant žemės pasiklojęs kartono atraižą. Vyras sakė, kad vakar, atėjęs į nakvynės namus, pasijuto kaip sapne.
„Buvau pamiršęs, ką reiškia šiluma. Iki šiol negaliu patikėti, kad miegosiu šiltai, švarioje lovoje“, - sakė benamis. Dar anksčiau iš Nakvynės namų Viršutinėje gatvėje jis buvo pašalintas už tai, kad nesumokėjo privalomo 20 litų mokesčio. Tuomet dar negaudavo pensijos, o pinigų už dieną surankiotus butelius nepakako mokesčiui. Dabar vyras sakė gaunantis pensiją, ketina tvarkingai mokėti už nakvynę atnaujintuose nakvynės namuose Šilutės pl. 8. Norėtų čia gyventi bent iki pavasario. Nakvynės namuose benamiai galės gyventi ilgiausiai pusę metų. Speciali savivaldybės komisija priims sprendimą dėl tolesnio jų likimo.
Kiti šals
Filiale negalės nakvoti neturintys asmens dokumentų ir neįrašyti į eilę benamiai. Remiantis gyventojų surašymo duomenimis, tokių Klaipėdoje apie 100. Jie glaudžiasi apleistuose namuose, garažuose, daugiabučių laiptinėse, šilumos trasose, sąvartyne. Į klausimą, ar kritiniu atveju čia bent vienai nakčiai be juridinių formalumų galės prisiglausti benamis, socialinė darbuotoja Ina Žymantienė sakė esą dabar sunku atsakyti. Priminė, kad taisyklių Nakvynės namuose turi laikytis ne tik gyventojai, bet ir darbuotojai. Tikriausiai išimtys priimant benamius tiesiog iš gatvės vargu ar bus taikomos. „Priklausys nuo konkrečios situacijos“, - žadėjo socialinė darbuotoja.
Vėliau, suremontavus rūsio patalpas, tikimasi plėsti paslaugų ratą ir įkurti vienos nakties nakvynės namus kitiems benamiams.
Klaipėdos apskrityje Teismo medicinos instituto Klaipėdos ekspertinio skyriaus ekspertai užpernai mirties priežastimi bendrą kūno atvėsimą konstatavo dvidešimt dviem, pernai - trisdešimčiai žmonių. Dažniausiai benamiai randami sušalę savo nakvynės vietose. Šią žiemą jau konstatuota mirtis dviem benamiams, kurių mirties priežastis - bendras kūno atvėsimas.
Nakvos moterys
Priimant į filialą, galioja ta pati tvarka kaip ir Nakvynės namuose Viršutinėje g. 21, tačiau naujovė, kad čia bus priimamos ir moterys. Benamiai, pageidaujantys pastogės nakvynei, turės rašyti prašymą, kreiptis į medikų komisiją bei kas mėnesį mokėti 20 litų mokestį. Už pirmąjį gyvenimo mėnesį mokėti nereikia. Vakar apsigyvenusių Nakvynės namuose amžius įvairus - jauniausiam apie 30, vyriausiam - 74 metai. Iš viso yra 56 vietos, 20 iš jų skirta moterims. Dabar sąraše prieglaudai Nakvynės namuose užregistruoti 33 vyrai ir 6 moterys. Vakar buvo pasirašytos sutartys su daugiau nei dešimčia gyventojų, tarp jų dvi moterys.
Svarbiausia taisyklė benamiams - grįžti nuo 16 iki 22 val. į Nakvynės namus blaiviems, nevartoti alkoholio ir nerūkyti patalpose. Ryte privaloma išeiti iki 10 valandos. Dieną leidžiama pasilikti tik pensininkams ir invalidams ar sergantiesiems. Nepranešus apie save daugiau nei tris paras, gyventojas išbraukiamas iš sąrašų. Be administracijos leidimo draudžiama keisti vietomis vidaus inventorių. Benamiams yra sąlygos virtuvėje gamintis maistą, skalbtis drabužius skalbimo mašinoje, du kartus per savaitę jie galės praustis vonioje ar duše.
Nėra direktoriaus
Pasak savivaldybės Socialinės rūpybos skyriaus vedėjos Audronės Liesytės, kol kas nesuskaičiuota, kiek miesto biudžetui kainuos vieno benamio išlaikymas nakvynės namuose, nes egzistuoja bendra sąmata įskaičiuojant ir dar nesuremontuoto rūsio, kurį jau dabar reikia šildyti, išlaidas. Per mėnesį vieno benamio išlaikymas Nakvynės namuose Viršutinėje g. miestui kainuoja beveik 300 litų. Kol kas Nakvynės namuose nėra direktoriaus. Klaipėdos savivaldybės administracija yra paskelbusi konkursą šioms pareigoms užimti. Laikinai direktoriaus pareigas einantis Almantas Zdanevičius sakė labai abejojąs, ar teiks savo kandidatūrą konkursui. Ilgametė buvusi direktorė Irena Šmaižienė dabar dirba naujajame Nakvynės namų filiale Šilutės pl. 8 socialine darbuotoja. Iš viso filiale dirba 9 socialiniai darbuotojai. Naktimis liks budėti po 2 socialinius darbuotojus.
Naujausi komentarai