K.Girnius: prezidentės pastabos apie gynybos finansavimą NATO nepatiks Pereiti į pagrindinį turinį

K.Girnius: prezidentės pastabos apie gynybos finansavimą NATO nepatiks

2011-06-22 20:20
K.Girnius: prezidentės pastabos apie gynybos finansavimą NATO nepatiks
K.Girnius: prezidentės pastabos apie gynybos finansavimą NATO nepatiks / Redo Vilimo (BFL) nuotr.

Prezidentės Dalios Grybauskaitės trečiadienį išsakytos pastabos, esą nėra įsipareigojimų didinti gynybos finansavimą, pasiųs dar vieną blogą signalą užsienio partneriams, sako politikos apžvalgininkas Kęstutis Girnius.

"Čia blogas signalas ir įsijungia į eilę tekstų, kur, manau, prezidentė pabrėždama savo nepriklausomumą labai neatsargiai renka žodžius", - BNS sakė K.Girnius.

Politologas BNS komentavo šalies vadovės užuominą, jog įsipareigojimas gynybos išlaidoms skirti 2 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) iš esmės neegizstuoja.
"Matote, kai nerašytos taisyklės, reiškia jų ir nėra", - žurnalistams trečiadienį sakė D.Grybauskaitė, paklausta, ar nerašyta taisyklė siekti 2 proc. nuo BVP išlaidų gynybai jau nebeaktuali.

K.Girniaus teigimu, NATO viduje neabejojama, kad toks įsipareigojimas yra rimtas.
"Manau, kad labai mažai NATO šalių abejoja, kad iš jų tikimasi, jog reikia gynybai skirti 2 proc. Taisyklė rašyta ar nerašyta - įsipareigojimas yra, to tikimasi ir niekas dėl to abejonių nekelia", - sakė politologas.

Jis pabrėžė, kad daugelyje sričių nerašytos taisyklės yra rimtos taisyklės.
K.Girniaus nuomone, Lietuvos prezidentės pastabos gynybai daug daugiau išleidžiantiems partneriams NATO turbūt nepatiks.

"Paprastai, kai aiškinami tokie dalykai, minima, kad yra sudėtinga ūkio padėtis, kad nėra pinigų. Bet kai tiesiai šviesiai sakoma, kad mes nemanome, jog turime tokį įsipareigojimą, yra pasakoma, kad mes labai abejingai žiūrime į savo įsipareigojimus. Manau, kad tai mūsų partneriams nelabai patiks. Kyla klausimas, kodėl turi kai kurios šalys daug pinigų aukoti, kad kitos galėtų netiesiogiai veltėdžiauti", - kalbėjo K.Girnius.
Lietuva šiuo metu gynybai neskiria nė 1 proc. BVP.

"Kai šalis duoda mažiau nei pusę, ko tikimasi, kad ir kaip gerai tu tuos pinigus vartoji, vis tiek tai neatsvers. Čia būtų tas pats, jei darbdavys sakytų darbuotojams: "aš perpus sumažinu jūsų atlyginimą, bet jei protingai su likusiais pinigais tvarkysitės, tai viskas bus gerai". Nemanau, kad darbuotojai tai priimtų. Taip pat nemanau, kad NATO partneriai irgi priimtų vien pasakymą, kad mes protingai naudosime, esą jūs neprotingai naudojate", - BNS kalbėjo K.Girnius.

D.Grybauskaitė trečiadienį apie gynybos finansavimą pastabas išsakė lankydamasi tarptautinėse karinėse pratybose "Gintarinė viltis 2011". Pasak jos, ginkluotųjų pajėgų kokybė priklauso ne nuo pinigų kiekio, o nuo to, kaip jie išleidžiami.

"Pirmiausia priminsiu, kad buvau finansų ministrė ir atsakysiu būtent taip, kad ne nuo kiekio pinigų priklauso kokybė, o nuo to, kam išleidžiame ir kaip sugebame pasinaudoti tuo, kur išleidžiame. Taigi nuo išlaidų kokybės priklauso, o ne nuo kiekio", - sakė šalies vadovė.
Prezidentė, kuri pagal Konstituciją yra vyriausioji ginkluotųjų pajėgų vadė, sakė, kad Lietuva ateityje gynybai skirs tiek lėšų, kiek bus pajėgi.
"Kaip matėte dabar, iš tiesų ne nuo kiekio priklauso, o nuo kokybės. Mes tokią inovaciją jau sugebame daryti. Lietuvos indėlis bus tikrai ne mašinomis ir ne tankų kiekiais, o būtent kvalifikacija ir inovacija, ir į NATO mėginsime įdėti savo indėlį būtent inovacijos srityje", - teigė D.Grybauskaitė.
Nors gynybai neskiria nė 1 proc., prezidentės manymu, "Lietuva vis labiau taps ta teritorija, kur bus interesas ir noras dalyvauti pratybose".
Į pastabą, esą amerikiečiai sako, kad pirmiausia reikia skirti pakankamai pinigų, o tada kalbėti apie kokybišką jų leidimą, D.Grybauskaitė atsakė, jog "didelei šaliai tai yra lengva šnekėti, kai galima imti kiekiu - Lietuva visada ims kokybe".
Pareigas paliekantis Jungtinių Valstijų gynybos sekretorius Robertas Gatesas (Robertas Geitsas) Briuselyje šį mėnesį nedviprasmiškai paragino NATO šalis Europoje labiau rūpintis savo pačių saugumu, skirti daugiau lėšų gynybai finansuoti, nes priešingu atveju Aljansas rizikuoja prarasti savo karinę reikšmę.
Jis pabrėžė, kad JAV prezidentui Barackui Obamai (Barakui Obamai) bandant susidoroti su 1,4 trln. dolerių siekiančiu JAV biudžeto deficitu, Amerikos įstatymų leidėjai gali imti abejoti, ar 75 proc. Vašingtono dalis bendrame NATO gynybos biudžete yra tinkama.
"Šiurkšti realybė yra tokia, kad ims mažėti JAV Kongreso užmojis ir kantrybė leisti brangias lėšas šalims, kurios akivaizdžiai nenori skirti būtinų resursų ar siekti būtinų pokyčių, tapti rimtais ir pajėgiais partneriais", - prognozavo R.Gatesas.
Pagal neformalų susitarimą, NATO šalys turi pasiekti ir stengtis išlaikyti 2 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) siekiantį finansavimą gynybos sričiai. Lietuvos pastangos, pavertus jas skaičiais, siekia mažiau nei 1 proc. BVP. Tai yra beveik prasčiausias rezultatas NATO.
Šiuo metu tik penkios NATO šalys iš 28 gynybai skiria 2 proc. ir daugiau BVP. Estija šį kriterijų ketina pasiekti 2012 metais.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra