Pereiti į pagrindinį turinį

Užsienio klimatologai įspėja: turime būti pasiruošę uraganų sezonui

Klimato stebėjimo istorija rodo, kad pastarieji devyneri metai – šilčiausi mūsų Žemėje. Ištisus mėnesius visame pasaulyje fiksuojami karščio rekordai, tačiau Pasaulinė meteorologijos organizacija pažymi, kad sugrįžtantis meteorologinis reiškinys „La Nina“ turėtų sumažinti temperatūrą. Klimatologai įspėja, kad pasaulinė oro temperatūra ilgainiui ir toliau augs. 

Užsienio klimatologai įspėja: turime būti pasiruošę uraganų sezonui
Užsienio klimatologai įspėja: turime būti pasiruošę uraganų sezonui / LNK stop kadras

2023 metai buvo šilčiausi žmonijos istorijoje – siautė gamtiniai gaisrai Kanadoje, alino ekstremalios sausros Somalio pusiasalyje ir Viduriniuose Rytuose. Beprecedentės vasaros karščių bangos Europoje, JAV ir Kinijoje, taip pat buvo užfiksuota rekordinė žiemos šiluma Australijoje ir Pietų Amerikoje. 

Praėjusią savaitę Indijos sostinė Delis užfiksavo savo visų laikų karščio rekordą. Kepino daugiau nei 50 laipsnių karštis. Ekstremalių oro sąlygų metu mokyklose alpo mokiniai, o geriamojo vandens čiaupai išdžiūvo. 

Klimato anomalijos siejamos su meteorologiniu reiškiniu „La Nina“ ir „El Nino“. Šie du reiškiniai yra globalaus masto atmosferos ir vandenyno sąveikos procesas, kurio metu temperatūra Ramiajame vandenyne padidėja arba sumažėja. 

„Prieš tai buvo „El Nino“ reiškinys, kuris maksimumą pasiekė praėjusį rudenį. Dabar temperatūra Ramiojo vandenyno tropinėje dalyje po truputį mažėja ir palaipsniui pereis į „La Nina“ fazę. Tik neaišku, kokio stiprumo ji bus“, – aiškino VU Hidrologijos ir klimatologijos katedros vedėjas Gintautas Stankūnavičius. 

Pasaulinė meteorologijos agentūra skelbia, kad pasikeitus meteorologiniams reiškiniams turėtų atkeliauti ir vėsesni orai. Tačiau ilgalaikėje perspektyvoje temperatūra tik didės. 

„Toliau praktiškai visų mėnesių temperatūra kils, neišskiriant net ir rudens mėnesių, kurie dabar lėčiau šilo“, – teigė VU profesorius, klimatologas Arūnas Bukantis. 

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

JAV nacionalinė vandenynų ir atmosferos organizacija įspėja, kad Atlanto vandenyne uraganų sezonas šiemet bus didesnis, tačiau Nacionalinė orų tarnyba sako, kad nereikėtų dėl to jaudintis. 

„Pagal mūsų turimus skaičiavimus, tai – didžiausia prognozė, kurią turėjome iki šiol. Visi požymiai rodo, kad sezonas bus aktyvus. Žinoma, yra priežastis susirūpinti, bet jaudintis nereikia. Turėtume šį laiką išnaudoti naudingai, kad būtume pasiruošę uraganų sezonui“, – patarė JAV nacionalinės orų tarnybos vadovas Ken Graham. 

Lietuvoje meteorologinių reiškinių pasikeitimai juntami ne taip ryškiai, nes mūsų regionas yra per toli. 

Turėtume šį laiką išnaudoti naudingai, kad būtume pasiruošę uraganų sezonui.

Ramiajame vandenyje dėl „El Nino“ reiškinio pakyla vandens paviršiaus temperatūra. Šis padidėjimas kartu su žmogaus sukeltais klimato padariniais sukelia pasaulinių orų sąlygų pokyčius ir paveikia jūrų ekosistemas.  

Mokslininkai neslepia, kad palaipsniui didėjanti vandenynų temperatūra gali sukelti ekstremalias oro sąlygas. Lietuvoje vis dažniau pasitaiko kaitrų, audrų, škvalo ar net viesulų, o jų daroma žala kasmet vis didėja.  

„Bendras klimato atšilimas visame Žemės rutulyje veikia ir mūsų regioną. Labiausiai reikėtų akcentuoti du aspektus: kylanti temperatūra ir didėjanti atmosferos drėgmė“, – sakė klimatologas. 

Iki šio amžiaus vidurio vidutinė temperatūra pasaulyje turėtų pakilti iki 0,5 arba vieno laipsnio pagal Celsijų, o iki amžiaus pabaigos atitinkamai dviem ir trimis laipsniais.  

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra