"Leo LT": naikinti ar ne? Pereiti į pagrindinį turinį

"Leo LT": naikinti ar ne?

2009-05-12 09:00

Dauguma kandidatų į prezidentus gana skeptiškai žvelgia į bendrovę "Leo LT", tačiau yra ir atsargiau vertinančių pasiūlymus ją nedelsiant naikinti. Visi kandidatai pasisako už atominę energetiką Lietuvoje.

2 klausimas: Ar turi būti naikinamas "Leo LT"? Kodėl? Ar Lietuvai būtina nauja, galbūt gana brangiai kainuosianti atominė elektrinė, ar galėtume išsiversti su kitais energijos šaltiniais?

Algirdas Butkevičius:

Negaliu atsakyti nei teigiamai, nei neigiamai, nes nežinau, kokie Vyriausybės tikslai šiuo klausimu, ką ketinama su ja daryti, kokie tolimesni uždaviniai, kokios "Leo LT" funkcijos. Bet "Leo LT" pagrindinis tikslas turėtų būti naujos atominės elektrinės statyba.

Be to, "Leo LT" turėtų rūpintis, kad būtų įgyvendinta šalies energetikos strategija, tiesiamos elektros kryptys į Vakarus. Jokiu būdu jos tikslas negali būti siekti pelno. Ji turi pasirūpinti, kad kokybiškos paslaugos būtų teikiamos už mažesnę kainą.

Net neabejoju, kad Lietuvai nauja atominė elektrinė reikalinga – tokiu būdu užsitikrintume energetinę nepriklausomybę. Žinoma, būtų galima išsiversti ir naudojant kitus energijos šaltinius, bet tokiu būdu už energiją mokėtume daugiau, o Lietuva taptų nekonkurencinga. Pastačius elektrinę turi būti įsipareigota nustatyti energijos kainas vidaus rinkoje ir Vakaruose. Negalime apsiriboti energijos prekyba vidaus rinkoje.

Loreta Graužinienė:

Sprendimai dėl "Leo LT" turi būti kompleksiški, pirmiausia žiūrint naudos valstybei – Lietuva neturi patirti papildomų nuostolių dėl šios bendrovės veiklos ar išformavimo. Sprendžiant šį klausimą kiekviena diena labai svarbi, todėl sprendimą Vyriausybė turi priimti dar iki bus išrinktas naujas prezidentas.

Lietuva yra ir turi likti atominės energetikos valstybė. Kalbant apie dabartinę Ignalinos atominę elektrinę, su ES buvo galima išsiderėti, kad jos darbas būtų pratęstas ilgesniam laikui. Kad ir kaip ten būtų, naują elektrinę statyti reikia. Dėl to, kad vilkinama priimti būtinus sprendimus ir laiku neatliekami darbai, ne tik naujos elektrinės, bet ir senosios uždarymo darbų kainos sulig kiekviena diena auga didžiuliu tempu, o skola gula ant Lietuvos žmonių ir mūsų vaikų pečių.

Dalia Grybauskaitė:

"Leo LT" – absurdiškas, gėdingas sprendimas. Naudos iš šios bendrovės tik tiek, kad ji apnuogino didžiausias mūsų valstybės ydas – korupcijos lygį, politikos dviveidystę, monopolijų plėšrumą ir jų galybę. Būtina tai įvertinti ir imtis taisyti susidariusią padėtį. Turime elgtis priešingai nei "Leo LT" steigėjai – turime vadovautis visuomenės intereso kriterijumi. Jis reikalauja kruopščios išlaidų ir naudos analizės – to neturėjome steigiant "Leo LT".

Ar šios bendrovės tikslas – siekti pelno – tarnauja visuomenės interesui, ar atvirkščiai – visuomenė verčiama tarnauti tokiam tikslui? Ar toks darinys užtikrina ar bent prisideda, kad būtų užtikrinta šalies energetinė nepriklausomybė? Ar dėl to, kad jis egzistuoja laimi vartotojas? Ar jis sukuria prielaidas turėti pakankamai energijos už protingą kainą? Deja, į visus šiuos klausimus atsakymas vienas – ne. Tad ir išvada aiški: jei organizacija negali įvykdyti tų funkcijų, dėl kurių turėjo būti kuriama – ji nereikalinga.

Reikalingi žingsniai, kurie realiai užtikrintų problemos sprendimą. Turėtų būti demonopolizuotas sektorius, atskirtos elektros gamybos ir perdavimo sistemos, taip pat būtinos konstruktyvios pastangos sukurti Baltijos energetikos rinką ir užtikrinti, kad šalies energetikos sistema būtų integruota į ją.

Česlovas Jezerskas:

Aš turėjau gana griežtą nuostatą šiuo klausimu – kad reikia peržiūrėti "Leo LT" steigimo sutartį, atlikti auditą, išsiaiškinti, ar tai naudinga valstybei, jeigu ne, kodėl, kokie nuostoliai padaryti. Bet po Konstitucinio Teismo sprendimo į tai žiūrėčiau kiek atsargiau. Bet kuriuo atveju, reikia išanalizuoti padėtį ir priimti naudingiausius valstybei ir teisėtus sprendimus. Būtų sunku dabar atsakyti, ar "Leo LT" iš tikrųjų gali ir toliau gyvuoti.

Esu už naujos atominės elektrinės statybą, jeigu tai tikrai būtų naudinga valstybei ir jeigu tai nebūtų daroma atimant iš žmonių. Labai atsargiai žvelgčiau į perspektyvą skolintis šiam projektui milijardus ir paskui iš žmonių daugelį metų rinkti pinigus tai skolai grąžinti.

Valentinas Mazuronis:

"Leo LT" būtinai turi būti naikinama. Sutartis dėl jos įsteigimo turi būti laikoma niekine. Jeigu mes neįveiksime "Leo LT", tai reikš, kad neįveikėme tų, kurie realiai valdo valstybę. Tai reikš, kad neturime nepriklausomos Lietuvos, o turime priklausomą nuo "Leo LT" valstybę.

Neabejotinai pasisakau už atominės energetikos vystymą Lietuvoje. Bet šis klausimas visiškai nesietinas su "Leo LT". Tik mitas, kad ši bendrovė buvo sukurta sukaupti pinigų naujos atominės elektrinės statybai. Nei ji statys, nei finansuos, nes pinigus vis tiek duos bankai. "Leo LT" "pririšimas" prie naujos atominės elektrinės statybos buvo tik dūmų uždanga tiems, kurie susikėlė savo turimo turto, įnešto į "Leo LT", vertę keturiais milijardais litų.

Kazimira Prunskienė:

Lietuvoje jau per daug įsileista į "Leo LT" vaidmens politizuotą suabsoliutinimą. Šiandien reikia žiūrėti į priekį ir plačiau, kad tiek "Leo LT", tiek ir kiti esami ar numatomi kurti monstrai neišsiurbtų lėšų iš žmonių kišenių. Svarbu rūpintis, kaip gyvensime jau šią žiemą, būtina "presuoti" šilumos kainas.

Tapusi prezidente, jau pirmosiomis dienomis pratęsiu kovą dėl atominės elektrinės veiklos pratęsimo. Puikiai suvokiu šio objekto svarbą šalies ūkiui ir turiu aiškų veikimo planą, kaip atkovoti, kad elektrinės stabdymo terminai būtų nukelti. Technologiniai reaktorių stabdymo procesai dar nėra negrįžtami, tad nevėlu atidėti bent antrojo reaktoriaus sustabdymą.

Alternatyvūs energijos šaltiniai, pavyzdžiui, žalioji energija, bene keturis kartus brangesnė už atominę, nors ir jos gamyba bei atpiginimu reikia rūpintis, nes tai didina energetinę nepriklausomybę.

Valdemaras Tomaševskis:

Pirminė idėja sukurti "Leo LT" buvo neskaidri ir žalinga Lietuvos ūkiui, ypač – mūsų šalies gyventojų gerovei. Todėl palaikau šiuo metu vykdomus Vyriausybės žingsnius.

Norėčiau, kad ateityje Lietuva išliktų saugios branduolinės energetikos šalimi.

Energetikos srityje pasisakau, kad būtų aktyviau panaudojami atsinaujinantys energijos šaltiniai, taip pat už mažosios energetikos plėtrą. Esu už tai, kad šis sektorius būtų demonopolizuotas ir elektros gamintojai galėtų laisvai prisijungti prie bendro tinklo.

Reikia taip pat skatinti biodyzelino ir biodujų gamybą.


Rytoj skaitykite: ką kandidatai darytų su dabartine Vyriausybe?

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra