Lietuvos kariai Afganistane turėtų būti iki 2013 metų Pereiti į pagrindinį turinį

Lietuvos kariai Afganistane turėtų būti iki 2013 metų

2009-08-19 19:31
Lietuvos kariai Afganistane turėtų būti iki 2013 metų
Lietuvos kariai Afganistane turėtų būti iki 2013 metų / Sauliaus Paukščio nuotr.

Vyriausybė ketina Lietuvos karius Afganistane laikyti iki 2013 metų. Ministrų kabinetas trečiadienį pritarė tai numatančiam Lietuvos dalyvavimo tarptautinės bendruomenės veikloje Afganistane strategijos 2009-2013 metais projektui, kurį rengė Užsienio reikalų ministerija.

Vadovavimą Gorui gali tekti užleisti

Pasak dokumento, „atsižvelgiant į NATO tarptautinių saugumo paramos pajėgų operacijos įgyvendinimo prioritetus, (reikia - BNS) užtikrinti nuoseklų Lietuvos karinį dalyvavimą Afganistane iki 2013 metų pabaigos, išlaikant panašų karinį indėlį".

Strategijoje pabrėžiama, jog reikia diplomatinėmis priemonėmis siekti, kad Afganistano nacionalinių ginkluotųjų pajėgų vienetas nuolat būtų dislokuotas Goro provincijoje. Šiuo metu siekiant užtikrinti saugumą per artėjančius Afganistano prezidento rinkimus Gore yra dislokuota 240 Afganistano kariuomenės karių.

Tačiau pagal šį projektą neatmetama, kad dar iki to laiko Goro provincijos atkūrimo grupę (PAG), kuriai šiuo metu vadovauja Lietuva, gali tekti iš dalies ar visiškai perleisti kitai šaliai.

Gali nesulaukti paramos

Strategijos SSGG (stiprybių, silpnybių, galimybių ir grėsmių) analizėje grėsme įvardijama tai, kad Goro provincija nėra strategiškai svarbioje vietoje, nesukelia saugumo ir stabilumo problemų, todėl ji gali ir toliau nesulaukti Afganistano centrinės valdžios bei tarptautinės bendruomenės paramos. Tai esą gali turėti įtakos vietos gyventojų pasitikėjimui centrine valdžia ir tarptautine bendruomene ir neigiamai paveikti saugumo padėtį.

Taip pat teigiama, kad nepakankamas dėmesys gali nulemti didėjanti Goro atotrūkį nuo besivystančių provincijų, o neužtikrintas PAG civilinės dalies aprūpinimas gali trukdyti Lietuvos išsikeltiems tikslams provincijoje įgyvendinti.

„Lietuvos siekis yra išlaikyti vadovavimą Goro provincijoje, tačiau pasireiškus grėsmėms, įvardijamoms SSGG analizėje, Lietuva turėtų svarstyti kitų dalyvavimo operacijoje būdų, iš dalies ar visiškai perleisdama savo vadovavimą PAG Goro provincijoje kitai sąjungininkei dar iki 2013 metų pabaigos", - rašoma dokumente.

Sieks vadovauti ir toliau

Tačiau per Vyriausybės posėdį užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas teigė, kad tai - tik galimybė, kas būtų esant tam tikroms sąlygoms, ir tvirtino, jog Lietuva tikrai neketina perleisti PAG kitai šaliai.

„Mūsų planai - siekti būti ten iki 2013 metų, ir siekti mandato pratęsimo", - sakė V.Ušackas.

Dabar galiojantis Seimo suteiktas mandatas leidžia Lietuvos kariams dalyvauti tarptautinėse operacijose Balkanų, Centrinės ir Pietų Azijos, Pietų Kaukazo bei Balkanų regionuose iki 2010 metų pabaigos.

Lietuvos vadovaujama PAG Afganistano Goro provincijoje pradėjo veikti 2005 metų birželį. Pagrindinė misijos užduotis - padėti Afganistano valdžiai plėsti įtaką provincijoje, užtikrinti saugumą ir sudaryti tinkamas sąlygas provincijai atkurti.

Tarnauja iki 100 Lietuvos karių

PAG, be Lietuvos karių ir civilių, tarnauja ir dirba Danijos, Kroatijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Ukrainos, Gruzijos ir Japonijos kariai ir civiliai. Šiuo metu Afganistane tarnaujanti devintoji PAG Lietuvos karių pamaina suformuota Romualdo Giedraičio artilerijos bataliono pagrindu.

Kandaharo provincijoje tarnauja iki 100 Lietuvos specialiųjų operacijų pajėgų karių (SOP). Tikslaus SOP karių skaičiaus Afganistane kariuomenė neatskleidžia.  

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra