Meilė Liberalų sąjūdžio partijai netelpa piniginėje Pereiti į pagrindinį turinį

Meilė Liberalų sąjūdžio partijai netelpa piniginėje

2010-10-08 06:59
Atsidavimas: J.Choromanskytė teigia partijoje besijaučianti kaip šeimoje – jaunąją politikę užauginusiai šeimai, žinoma, nieko negaila.
Atsidavimas: J.Choromanskytė teigia partijoje besijaučianti kaip šeimoje – jaunąją politikę užauginusiai šeimai, žinoma, nieko negaila. / Redakcijos archyvo nuotr.

Kai kurie politikai dėl savo partijų gali padaryti neįtikimus dalykus. Pavyzdžiui, partijai paaukoti tiek, kiek uždirbo per visus metus.

Lygiai 10 tūkst. eurų

Liberalų sąjūdžio atstovė Jurgita Choromanskytė – neeilinė savo partijos narė. Ji sugebėjo partiją pašelpti beveik tokia suma, kokią uždirbo per metus.

Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) pateiktoje finansavimo ataskaitoje Liberalų sąjūdis nurodo, kad J.Choromanskytė – europarlamentaro Leonido Donskio padėjėja, buvusi Klaipėdos tarybos narė – liepą į partijos kasą įnešė daugiau kaip 34,5 tūkst. litų.

Tokia suma nebūtų skausminga politikos milijonierių piniginėms. Tačiau J.Choromanskytė – toli gražu ne viena iš jų. 2008 m. dalyvaudama Seimo rinkimuose, Klaipėdos politikė deklaravo kuklius finansus. Jos metinės pajamos, atskaičius pajamų mokestį, tesiekė 37,2 tūkst. litų – tik šiek tiek daugiau nei suma, kurią jį taip dosniai skyrė Liberalų sąjūdžiui. J.Choromanskytė, tiesa, turėjo ir santaupų, tačiau iki politikos elito turtų jai labai toli: eidama į Seimą ji deklaravo turinti 65,5 tūkst. litų piniginių lėšų, dar kiek daugiau nei 5 tūkst. litų ji įvertino savo turimus vertybinius popierius, meno kūrinius ir juvelyriką.

Tarp kitko, tiksli politikės aukos suma – 34,528 tūkst. litų. Ši suma, lyg tyčia, pagal oficialų kursą tiksliai sutampa su 10 tūkst. eurų – nė cento mažiau, nė cento daugiau.

Butas palauks, bičiuliai – ne

Pati J.Choromanskytė dienraščiui teigė, esą jos pajamos, pradėjus dirbti L.Donskio padėjėja, gerokai padidėjo. Politikė teigė norėjusi įsigyti butą – mat kainos šiuo metu yra seniai regėtose žemumose, o tokia suma, kokia ji papildė partijos iždą, būtų rimtas pradinis įnašas. Tačiau meilė partijai esą nugalėjo norą turėti nuosavą pastogę.

"Žmogus gali duoti ir daugiau negu uždirba. Galiu duoti ir visą savo atlyginimą, jei turiu iš ko pragyventi. Žinoma, norisi ir mašiną nusipirkti, ir butą, ir po pasaulį pakeliauti. Bet savo išlaidas skirstau pagal prioritetus. Turiu visko užtektinai, nesiskundžiu. Maniau, kad mažiausia, ką galiu padaryti partijai – tai padėti jai finansiškai. Situacija Lietuvoje nėra labai lengva", – kalbėjo J.Choromanskytė.

Dienraščiui priminus, kad jos partija yra viena gausiausiai finansuojamų Lietuvoje, europarlamentaro padėjėja teigė, jog gausios finansinės injekcijos – partijos patikimumo rodiklis. "Labai tuo džiaugiuosi. Žinote, kuo daugiau partija gauna paramos, tuo didesnis ja pasitikėjimas, man atrodo", – sakė politikė.

Lygiai 10 tūkst. eurų partijai ji teigė skyrusi iš santaupų. Esą maždaug tokią pat sumą ji per devynis mėnesius sumoka už buto Briuselyje nuomą. "Kam geriau duoti – ar buto savininkui, ar partijai? Labai džiaugiuosi, kad galiu duoti partijai tiek pinigų. Lai atneša tai jai sėkmę", – pridūrė pašnekovė. Ji patikslino partijai atidavusi "didelę dalį" pastarųjų dvejų trejų metų santaupų.

Sąjūdis – kaip šeima

"Jeigu tokius pinigus išleistum kavinėje ar po barus pavaikščiotum – tai gaila. Bet kai žinai, kur juos leidi, žinai, kad tie pinigai atneš naudą, – tikrai negaila. Toks rėmimo principas. Kitiems žmonėms, būna, ir milijardų negaila", – sakė J.Choromanskytė. Ji partiją prilygino šeimai.

"Mane pačią nustebino. Ta suma yra didelė. Bet iš kitos pusės, negailiu nė vieno lito, kurį daviau partijai. Duok Dieve, kad ji tą auką sėkmingai panaudotų, – pagyrų savo partijai negailėjo liberalė. – Aštuonerius metus esu praleidusi partijoje. Nemažai turiu ir jai atsidėkoti. Ji į mane yra gana daug investavusi. Tie 34 tūkst. litų, palyginti su tuo, kiek esu gavusi ir asmeninės, ir profesinės patirties, ir gyvenime kiek pamačiusi – tai yra neįvertinama suma. Tikrai negaila duoti. Čia panašiai kaip tėvams. Kaip tavimi tėvai rūpinasi ir užaugina, partija, aštuoneri metai... Mano įdomus ir nuostabus gyvenimas. Tikrai. Negaila nė lito."

Pašnekovė teigė nenorinti, kad žiniasklaida kuistųsi po jos finansinius reikalus – esą gali būti, kad tokiomis pat sumomis ji remia ne tik partiją, bet ir, pavyzdžiui, visuomenines organizacijas. "Filantropija yra gyvenimo būdas", – reziumavo J.Choromanskytė.


Partijos vadas pinigų neskaičiuoja

Liberalų sąjūdžio pirmininkas, susisiekimo ministras Eligijus Masiulis dienraščiui teigė neskaičiuojantis partijos kolegų aukų. "Atsiprašau, bet partijoje yra trys tūkstančiai narių. Nelabai domiuosi jų pajamomis. Žmonos pinigų nesuskaičiuoju, tai kaip aš galiu J.Choromanskytės suskaičiuoti?" – sakė E.Masiulis.


Tyrimas – vargu bau

VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas dienraščiui teigė, kad aukos suma – lygiai 10 tūkst. eurų pagal oficialų kursą – kelia tam tikrų įtarimų. Tačiau vargu ar VRK pradės tyrimą. Esą net jeigu ir yra taip, kad L.Donskio padėjėja į partijos kasą įnešė kieno nors jai įduotus 10 tūkst. eurų – tai būtų labai sunku įrodyti. "Gerai, kad yra žmonių, kurie taip myli partijas", – pusiau juokais sakė Z.Vaigauskas.


Ne pirma geradarė

J.Choromanskytė – ne vienintelė politikė, partijai aukojanti piniginę draskančią sumą. Ne mažiau dosniai pasielgė kitos liberalios partijos – Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) – pirmininkas, Vilniaus vicemeras Gintautas Babravičius. Jis praėjusių metų pabaigoje partijai paaukojo 12 tūkst. litų, nors pats skendėjo skolose ir dėl bankrutavusio verslo pusę vicemero algos atiduodavo antstoliams.

Tuomet G.Babravičius dienraščiui prisipažino į partijos kasą įnešęs svetimus pinigus. "Tos lėšos nėra vogtos, jos yra, kaip sakoma... Pradėdamas vardyti tuos žmones, kurie man šiuo atveju padėjo, paprasčiausiai sukelčiau jiems papildomų problemų", – sausį dienraščiui sakė LiCS lyderis.

Savo vardu partijai aukoti svetimus pinigus draudžia įstatymai. VRK dėl G.Babravičiaus aukos pradėjo tyrimą, kuris LiCS grėsė netgi didžiulės valstybės dotacijos atėmimu. Tačiau VRK pakako žodinio G.Babravičiaus paaiškinimo: politikas išsižadėjo savo žodžių, pareiškė įnešęs nuosavus pinigus, o ne tų, "kurie šiuo atveju padėjo". Rinkimų komisijai tokio paaiškinimo pakako: konstatavusi, kad iki ausų skolose skendintis LiCS pirmininkas "galėjo turėti" 12 tūkst. litų, VRK tyrimą nutraukė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra