Migracijos krizę valdyti padėjusiems kariams – ministerijos išmokos

Daugiau nei keturiems tūkstančiams karių, padėjusiems suvaldyti neteisėtos migracijos antplūdį, Krašto apsaugos ministerija (KAM) skirs skatinamąsias išmokas.

Kaip nurodoma ketvirtadienį išplatintame ministerijos pranešime, jas gaus visi nuo liepos Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnams pasienyje talkinę kariai.

„Dėkoju Lietuvos kariams už atliekamą nelengvą tarnybą prisidedant ir prie valstybės sienos apsaugos. Kariai pasienyje dirba padidintos rizikos sąlygomis ir pagal papildomai suteiktus įgaliojimus ekstremaliosios situacijos metu. Skirtingai nuo teisėsaugos pareigūnų, jie už tokią pat tarnybą negali gauti jokių priedų, todėl skiriamos vienkartinės skatinamosios išmokos“, – pranešime cituojamas krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

Kaip vėliau BNS informavo jo atstovė Liepa Rimkevičienė, iš viso kariams numatyta skirti 3,3 mln. eurų.

„Atsižvelgiant į tarnybos laiką, numatytos dvi išmokų sumos. Viena iš jų siekia 1062 eurus, o kita – 531 eurą, neatskaičius mokesčių“, – teigė ministro atstovė.

Krašto apsaugos ministerijos duomenimis, kariuomenės parama pasieniečiams skiriama patruliavimui pasienio užkardose (mobilūs patruliai, mobilieji stebėjimo postai, Karo policijos ekipažai), taip pat – spygliuotos vielos užtvarai įrengti. Kariai prisideda ir prie migrantų apgyvendinimo vietų apsaugos.

Atsižvelgiant į tarnybos laiką, numatytos dvi išmokų sumos. Viena iš jų siekia 1062 eurus, o kita – 531 eurą, neatskaičius mokesčių.

Iš viso šiuo metu pasieniečiams talkina daugiau kaip tūkstantis karių.

Kariuomenės įgaliojimai pasienyje, šaliai susiduriant su išaugusia neteisėta migracija, galioja iki lapkričio 13 dienos. Kariai pasienyje, kaip ir pasieniečiai, stabdant nelegalią migraciją, turi įgaliojimus sulaikyti asmenis ar naudoti specialiąsias priemones.

Šiuos įgaliojimus ketvirtadienį posėdžiavusi Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija siūlo pratęsti dar trims mėnesiams.

Peržiūrės skatinimo sistemą

Nuo liepos 1-osios įsigaliojo Krašto apsaugos ministerijos pasiūlyti įstatymų pakeitimai, kuriais buvo patobulintas karių maistpinigių, kelionpinigių, gyvenamosios patalpos nuomos išlaidų kompensavimas bei kitos motyvacinės priemonės Lietuvos kariams.

Vis dėlto, pasak A. Anušausko, krašto apsaugos sistema susiduria su sunkumais pritraukiant ir išlaikant kvalifikuotą personalą, o ypatingai trūksta Lietuvoje paklausiausių specialybių atstovų – medikų, IT specialistų, aviacijos inžinierių.

„Daug sprendimų jau esame priėmę, o tvarūs, nuoseklūs ir ilgalaikiai sprendimai yra priimami toliau. Artimiausiu metu svarstymui teiksime su karių finansinių garantijų sistema susijusius teisės aktų projektus“, – sako krašto apsaugos ministras.

A. Anušausko teigimu, dabartinė karių materialinio skatinimo sistema yra neperžiūrėta ankstesnių reformų metu, todėl ją bus siekiama pakeisti, siekiant pritraukti ir išlaikyti kvalifikuotą personalą.

Planuojama, kad tarnybinis atlyginimas kariams kasmet būtų keliamas, atsižvelgiant į Lietuvoje augantį vidutinį darbo užmokestį, o visiems kariams būtų sudarytos sąlygos gauti priedus ir išmokas už įgytą kvalifikaciją, ištarnautą laiką, taip pat už patirtą riziką, papildomą fizinį ir psichologinį krūvį.

Be to, numatoma didinti kompensacijas dalyvaujantiems tarptautinėse operacijose bei gerinti sąlygas kariams, vykstantiems į ilgalaikius karjeros kursus užsienyje.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių